101 Okey Tunahan Ertan tarafından bulunmuştur. ancak oyunun kökeni Orta Doğu'ya dayanmaktadır. Oyunun tarihçesi hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Yani 101 Okey'in Türkiye'de popüler hale gelmeden önce ertanhaberin merkezi bölgesinde oynandığına inanılmaktadır. 101 okeyi kim buldu gelin inceleyelim.

101 Okey Tarihçesi

01 Okey, 20. yüzyılın başlarında Levant bölgesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ve sonrasında bu bölgede popülerlik kazanmıştır. Oyun, 101 numaralı taşın oyunda belirleyici bir rol oynamasıyla adını almıştır. Türkiye'de ise 101 Okey, özellikle son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Çok yaygın bir masa oyunu haline gelmiştir.

101 nasıl oynanır

101 Okey, geleneksel olarak dört kişilik bir masada oynanır. Her oyuncunun 21'er taş alarak başladığı bir oyundur. Oyun, genellikle dört oyuncu tarafından, çiftler halinde veya tek kişi olarak oynanır. Oyunda amaç, eldeki taşları tüketmektir. Diğer oyuncuların yapısına mümkün olduğunca az zarar vermek için stratejik hamleler yapmaktır. Oyun, strateji ve şansın birleşimini gerektirir. Bu nedenle geniş bir oyuncu kitlesi tarafından tercih edilmekte. 101 okeyi kim buldu sorusuna yanıt verdik.

Editör: TUNAHAN ERTAN