İsveçli aktivist Greta Thunberg'in iklim krizine dikkat çekmek için başlattığı okul grevi 40. haftasına ulaşırken,  bugün 125 ülkede çocuklar eylemdeydi. Türkiye'nin de 15 kentinde öğrenciler okula gitmek yerine yaşanılası bir dünya için harekete katıldı. İstanbul'daki şovun adresi Maçka Sanat Parkı oldu. Genç aktivistler hem ellerindeki pankartlar hem de açıklamalarıyla, dünyanın sürüklenmekte olduğu felakete karşı uyardı. 

Türkiye'de Samsun, Adıyaman, Muğla, Malatya, İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir, Edirne, Kırklareli ve İzmir'de çocuklar okula gitmek yerine, yaşanabilir bir gelecek talebiyle greve katıldı. İstanbul'daki grev için buluşma noktası Maçka Sanat Parkı oldu. Saat 12.00'da bir ortaya gelen öğrenciler, "Söz bitti, sıra eylemde", "Ey büyük beşerler iklim krizi sizin, iklim grevi bizim eserimiz", "Geleceğimizi elimizden alma", "Yıldızlarımız görebilmek istiyoruz" yazılı pankartlar taşıdılar. Açıklama yaptıktan sonra da sloganlarla yürüyüşe geçtiler.

İkinci iklim tersi hareket ????
Türkiye'de okul grevleri 15 Mart 2019'da Atlas Sarrafoğlu'nun davetini yaptığı Bebek Parkı'ndaki okul greviyle başlamıştı.

15 Mart'tan itibaren İstanbul'dan Ayvalık'a birçok farklı kentte genç aktivistler, güç siyasetlerinin değişmesini, sera gazı emisyonlarının acil tedbirler ile azaltılmasını ve Paris Anlaşması'nın ortaya koyduğu 1,5 C derece gayesi için ülkelerin çabucak artık harekete geçmesini talep ediyor. İkinci global iklim grevinde bir ortaya gelen öğrenciler, bu sefer çok daha kalabalık bir formda taleplerini yinelediler.

"Ne kadar küçük görünürse görünsün her hareket önemlidir"
11 yaşındaki iklim aktivisti Deniz Çevikus yaptığı konuşmada kendisinin greve çıkma kararını "iklim krizi yüzünden Kuzey Amerika'da bir kutup girdabına yakalanarak donan bir fokun resmini" görmesiyle verdiğini söyleyerek başladı.

Çevikus, "Size soruyorum. Şayet bir kişiyi harekete geçirmek için yalnızca bir fotoğraf yetebiliyorsa neyi bekliyoruz? 15 Mart'tan beri sayımız ne kadar az olursa olsun, hatta tek başıma kaldığım günlerde bile tertipli olarak her cuma günü okulumda iklim için hareket yapıyorum. Zira ne kadar küçük görünürse görünsün her hareket önemlidir" dedi.

Herkesi şaşırtan o mezar yazısı 'Canlı yayın sona erdi' Herkesi şaşırtan o mezar yazısı 'Canlı yayın sona erdi'
"Tek başınıza çok şey değiştirebilirsiniz"
Sonrasında kelam alan iklim aktivisti Ece Tabiat Bayraktar ise şunları söyledi:

"Hani diyorsunuz ya 'Daha 12 yıl var bir orta bir şeyler yaparız' ya da 'E aslında eninde sonunda öleceğiz o vakit bugünün tadını çıkaralım.' Kimileriniz ise 'Tek başımıza bütün dünyayı nasıl kurtaralım ki?' diyorsunuz. İşte bu niyetleriniz çok saçma zira siz o bir plastik şişeyi çöpe değil geri dönüşüme atsanız yahut banyoda tükettiğiniz su yerine 1 kova su harcasanız tek başınıza çok şey değiştirebilirsiniz."

"12 yıl sonra dünyamız yok alma sürecine girecek fakat umursamıyorsunuz"
Yağmur Ocak ise çocukların geleceğiyle oynamamak için "harekete geçin" davetinde bulundu:

"12 yıl sonra Dünya'ya meteor çarpacak ve her şey yok olacak desek, çabucak panik olursunuz. Tüm ülkeler birleşip meteoru durdurmaya yönelik çalışmalar yapmaya başlar. Bunun yerine biz size diyoruz ki '12 yıl sonra iklim krizi yüzünden dünyamız yok olma sürecine girecek', lakin siz bizi umursamıyorsunuz. Meteor çarpması doğal bir felaket ve alışılmış ki bunu engellemek için tüm dünya elinden geleni yapmaya çalışır. Halbuki ki iklim krizini yaratan biziz ve gerekli tedbirleri alarak felaketi gerçekleşmeden engellemek elimizde. Ancak biz hiçbir şey yapmıyor iklim krizinin sonuçlarının dünyamıza çarpmasını bekliyoruz. Çocuklarınızın geleceğiyle oynamamak için lütfen harekete geçin."

"Havadaki karbondioksit oranı rekor kırdı"
12 yaşındaki iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu da şunları söyledi:

"Size 15 Mart'tan beri olan olayların bir özetini geçeyim... Havadaki karbondioksit oranı rekor kırdı. Dünyanın en büyük buzulu çatladı ve binlerce penguen öldü. Okyanusun en derin noktasında plastik poşet bulundu. Hani şu sokaklarda gördüğünüz plastik poşetler.Afrika'ya sel felaketinin sonucunda evsiz kalanlar, ailesini kaybedenler ve ölenler... Birleşmiş Milletler 1 milyon çeşidin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Canlıların midesinden plastik çıkmaya devam ediyor. Koalaların kuşağının tehlike altında olduğu açıklandı. Solucanların da."

Avustralyalı öğrenciler: "Bu mevzuda hepimiz biriz”
125 ülkede gençler etraf kirliliği ve iklim değişikliğine karşı hareket düzenledi. Onlardan biri de Avustralya'nın Melbourne kenti oldu. Burada öğrenciler  "Bu bahiste hepimiz biriz" diyerek dünyaya ileti verdi.
Almanya'daki aksiyonların adreslerinden biri Almanya’nın Köln kenti. Gençler ellerindeki dövizlerle iklim değişimine karşı tedbir alınması tarafında bildiriler verdi.
İsveç'teki aksiyona çok sayıda aktivist katıldı. Aksiyonları başlatan Greta Thunberg de oradaydı. Filistinli ve İsrailli çocuklar ise birlikte yürüdü ????

Kaynak: Bianet ve Fridays Turkey

Editör: TUNAHAN ERTAN