Üniversite boş kontenjanları ile beraber açıkta kalarak herhangi bir okula yerleşemeyen adayların başvuracağı 2020 YKS ek tercih kılavuzu ve başvuru tarihleri için araştırmalar da hız kesmeden devam ediyor. Gözler ÖSYM tarafından gelecek olan üniversite 2. tercih açıklamasına kilitlenmiş durumda. Peki, ÖSYM ile YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? YKS ek tercih yerleştirme başvuruları nasıl yapılır, 2. Tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte tüm detaylar…

YKS ek tercih başvuruları için bekleyiş sürüyor. İlk tercihlerin açıklanması ile beraber herhangi bir kuruma yerleşemeyen adaylar üniversite boş kontenjanlar listesi ile beraber yeniden şanslarını deneyecek. ÖSYM'den gelecek olan 2. Tercih kılavuzu açıklamasının ardından başvuru süreci de belirlenmiş olacak. Peki, Üniversite boş kontenjanları ile YKS 2. Tercih – ek yerleştirme başvuruları ne zaman yapılacak? YKS ek tercihler ne zaman başlıyor? İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

YKS EK TERCİH (EK YERLEŞTİRME) BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK? 2. TERCİHLER İÇİN KILAVUZ YAYINLANDI MI?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanan 2020 üniversite boş kontenjanları ile beraber kendi puanlarına uygun okullara tercihlerini gerçekleştirecek. Geçtiğimiz haftalarda üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla beraber herhangi bir okula yerleşemeyen adaylar YKS ek tercih başvurusu ile şanslarını yeniden deneyecek.

ÜNİVERSİTE BOŞ KONTENJANLARI

2020 yılı içerisinde devlet üniversitelerinde Lisans için ayrılan kontenjan sayısı 358.836 olarak açıklanırken YKS tercih sonuçlarına göre Devlet Üniversitelerine yerleşen aday sayısı 347.087 olarak açıklandı. Devlet Üniversitelerinde 11.749 kontenjan ise boş kaldı

Vakıf Üniversitelerinde Lisans bölümleri için belirlenen 87.908 kontenjanın 77.330 doldu. Lisans için Vakıf Üniversitelerinde ayrılan kontenjandan 10.578 kontenjan ise boş kaldı.

Önlisans bölümleri için Devlet Üniversitelerinde ayrılan 299.630 kontenjanın 283.521'sinde adaylar yerleşti. 16.109 kontenjan ise boş kaldı

Vakıf Üniversitelerinde Ön Lisans için ayrılan 76.909 kontenjana 63.993 aday yerleşti. Vakıf Üniversitelerinde 12.916 kontenjan boş kaldı.

K.K.T.C'de yer alan ve Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler listeye eklendiğinde toplam 57.056 kontenjanın bu yıl boş kaldığı ÖSYM tarafından açıklanan Sayısal Bilgiler bölümnünde duyuruldu.

YKS EK TERCİH KİMLER YAPABİLİR?

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Ancak merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

YKS EK TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN?

YKS ek tercihlerinin alınacağı tarih henüz açıklanmazken 31 Ağustos 4 Eylül 2020 tarihleri arasında tamamlanacak olan kayıtların ardından ek tercihlerinde Eylül ayı içerisinde alınması bekleniyor.

Başvurular; ÖSYM AİS ekranı üzerinden alınacak ancak henüz kılavuz yayınlanmadı...

Editör: TUNAHAN ERTAN