Son dakika haberleri: Refah payı ile SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi yüzde 49,25'lik zam aldı. En düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlendi. Emekliler 2024 yılında toplam 6 bin TL de bayram ikramiyesi ödemesi alacak. Öte yandan emekli maaşları Temmuz ayında yeniden artacak. Peki bu ödemeler ne zaman yapılacak?


EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ ZAMMI İLE YENİDEN ARTACAK

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı refah payı hariç yüzde 37,57 oranında gerçekleşti ve zamlı maaşlar bu oran üzerinden ödendi. Yine bu rakama ilaveten yüzde 11,68'lik ek zam yapıldı. Bu ek zam farkı da hesaplara yatırıldı. En düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlendi. Haziran-Temmuz döneminde emekli maaşları yüzde 49,25'lik zamlı olarak ödenecek.

2023 YILINDA 9 BİN TL İKRAMİYE ÖDEMESİ YAPILDI

Temmuz ayında yılın ikinci artışını alacak emekliler bundan önce Nisan ve Haziran aylarında iki ayrı ikramiye de alacak. Bu ikramiyeler bayramdan bir hafta önce emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Geçtiğimiz yıl yapılan artışla ikramiye 2 bin liraya çıkartılmış ve 2023 yılında tüm emeklilere iki bayramda 4 bin lira ödenmişti. Ardından Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla tüm emeklilere bir kereliğine 5 bin liralık ek bir ikramiye ödemesi de yapılmıştı. Böylece 2023 yılında emeklilere 9 bin lira ikramiye ödenmişti. 2023 yılında emekli ikramiyelerinin maliyeti 140 milyar TL'yi buldu.

Editör: TUNAHAN ERTAN