Edirne'de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 75 yaşındaki Şevki Kılıç, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü 3 yılda bitirerek mezun oldu. Merasime bastonu ile katılan Kılıç, "Hedefim yüksek lisans yapmak" dedi.

Edirne'de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Şevki Kılıç, 1983'te İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'ne kayıt yaptırmasına karşın çeşitli nedenlerle öğrenimine devam edemedi. Daha sonra Karabük Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi'nde tarih ve Türk lisanı kısımlarını kazanan Kılıç, yeniden tahsilini sürdüremedi. Kılıç, 3 yıl önce Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandı.

Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir? Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir?
'Bastonlu bilge' kepini attı
Başarılı bir üniversite hayatı geçiren Kılıç, 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda tamamlayarak bugün diplomasını aldı. Merasime elindeki bastonu ile çıkan ve arkadaşlarının 'bastonlu bilge' diye seslendiği Şevki Kılıç, şunları söyledi: "İstanbul'da 1983 yılında birinci üniversiteyi kazandığımda çalıştığım için kayıt yaptırıp devam edememiştim. Daha sonra 2011 yılında Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü kazandım fakat İngilizce dersini veremediğim için okulu bitiremedim. 2015 yılında Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lisanı Bölümü'ne yol uzaklığından devam edemedim. 2016 yılında tekrar imtihana girerek Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümü'nü kazandım ve okumaya başladım. Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan'ın bana verdiği İngilizce bursu sayesinde 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda bitirdim. Çok memnunum. Zati çok kitap okuyan birisiydim, gayem yüksek lisans yapmak."

"Babamla gurur duyuyorum"

Şevki Kılıç'ın lise mezunu olan kızı Deniz Kılıç ise "Babamı o sahnede görünce çok heyecanlandım. Muvaffakiyetini herkes üzere ben de takdir ediyorum. Babam her vakit okuyan, araştıran bir insandı. Bu durumunu buralara getirdiği için kendisiyle gurur duyuyorum" dedi.
Arkadaşlar ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi

Genç öğrenci arkadaşları ise Şevki Kılıç'ın paylaşımcı ve yeterli bir öğrenci olduğunu söyledi. Mezuniyet merasimin akabinde Şevkı Kılıç ile öğrenci arkadaşları bol bol mezuniyet fotoğrafı çektirdi.

Editör: TUNAHAN ERTAN