Sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyduğumuz pek çok vitamin arasında yer alan A Vitamini, bağışıklığı güçlendirmesinden ve antioksidan özelliği içermesinden vazgeçilmezdir. Peki, A vitamini nelerde var?

Havuç, A vitamininin en iyi bilinen kaynaklarından biri olsa da, besin açısından zengin olan tek sebze değildir. Yeterli A Vitamini aldığınızdan emin olmanın temel kuralı, tabağınıza renkli meyve ve sebzeler koymaktır. Tam yağlı süt ürünleri, yumurta, tereyağı, karaciğer, somon, ton balığı ve morina gibi balıklar da A vitamini için iyi hayvansal besin kaynaklarıdır.

Tatlı patates

Tatlı patatesler, doğanın eşsiz beta-karoten kaynaklarından biridir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, tatlı patateslerin kandaki A vitamini düzeylerini yükseltme etkisini göstermiştir.

Kuru kayısı

Kuru kayısı, karotenoid beta-karoten formunda A vitamini içerir. Bir grup olarak karotenoidler antioksidanlardır, ancak vücudunuz beta-karoteni A vitaminine dönüştürebilir. Bu rolde gece görüşünü destekler ve kırmızı kan hücrelerinin sentezine yardımcı olur. A vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlü ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Brokoli

Brokoli, iyi bir karotenoid ve folat kaynağıdır. Brokolinin rengi ne kadar derin ve zenginse, içerdikleri karotenoidler o kadar fazladır.

Yumurta sarısı

A vitamini eksikliği gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir sağlık sorunudur ve çocuklarda ölüme veya körlüğe neden olabilir. Yumurta gibi besinler, eksikliği kontrol etmek için önemli bir vitamin kaynağıdır. Yumurta yemek sizin felç olma riskinden uzak tutabilir.

Mango

Mevsimsel mango, retinolün (Vitamin A) biyokimyasal öncüsü olan zengin bir beta-karoten kaynağıdır.

Domates

Domatesler likopen ve C vitamini gibi antioksidanlar içerir aynı zamanda A vitamini açısından zengindir. Karotenoid formunda %16'ya kadar A vitamini içerirler. Her gün yemek cilt kanseri riskini azaltabilir.

“Folik asit nedir?” sorusu gibi sağlıklı ve iyi yaşam hakkındaki birçok sorunun cevabı Çünkü Başka Sen Yok’da. Şimdi inceleyin!

Editör: TUNAHAN ERTAN