Amerikan Foreign Policy mecmuası, Türkiye'nin F-35 programına iştirakinin askıya alınacağını ve bu bilginin ABDüSavunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar'a mektupla bildirildiğini yazmıştı. Pentagon yetkileri mektubu onayladı.
Reuters haber ajans Amerikalı yetkililere dayandırdığı özel haberinde, Ankara'nın Rusya'dan almak üzere muahedeye vardığı S-400 hava savunma sistemi konusunda geri adım atmaması üzerine ABD'nin de yeni pilot eğitimlerini durdurma kararı aldığını bildirmişti.
Hulusi Akar'a mektupla bildirilmiş
Gün içinde Amerikan Foreign Policy (FP) mecmuası de, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) kararının şu an eğitim gören pilotları da kapsadığını, tüm eğitim programlarının 31 Temmuz prestijiyle durdurulacağını ve ülkede eğitim gören Türk pilotlardan ABD'yi terk etmelerinin isteneceğini yazdı.üForeign Policy Mecmuası, ABD tarafından atılacak yaptırım hamlelerininüMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a mektupla iletildiğini bildirildi.

Pentagonüyetkilileri Amerikan Foreign Policy Mecmuası tarafından haberleştirilen mektubu AA muhabirine teyit etti fakat gün içinde hususla ilgili bir brifing yapılacağı gerekçesiyle mektubun içeriğine dair yorum yapmaktan kaçındı.

Türk pilotların eğitimleri 31 Temmuz'da sonlandırılıyor
Mektuptaki değerli ayrıntılardan biri Türk pilotlarının eğitimlerinin 31 Temmuz itibariyle sonlandırılması olduğu belirtiliyor.

Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü ile Florida eyaletindeki Eglin Hava Üssünde eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri çalışanının eğitimleri sonlandırılırken, işçinin 31 Temmuz itibariyle üslerden ayrılmasının isteneceği tabir ediliyor.

Ayrıyeten,üF-35üeğitimi için kasım ayına kadarüABD’ye gelmesi beklenen 34 Hava Kuvvetleri çalışanının de seyahatlerinin iptal edileceğinden bahsediliyor.

Türkiye F- 35 toplantılarına alınmayacak
Bunların yanı sıra, mektupta Türk yetkililerinin F-35 program ofisine girişinin de 31 Temmuz itibariyle engelleneceğinin söz edildiği belirtiliyor.

Mektupta, ayrıyeten 12 Haziran’da F-35 ile ilgili yapılacak üst seviye toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmeyeceğinin değerlendirildiği söz ediliyor.

Türk şirketlerine de modül üretimi konusunda sipariş verilmeyeceği kaydedilen mektupta, Türk şirketlerinin mevcut işlerinin alternatif kaynaklara kaydırılacağına dikkat çekildiği belirtiliyor.üTürkiye'nin S-400 alımından vazgeçmesi durumunda ise bu adımların geri alınacağına vurgu yapılıyor.

Türkiye'nin 100 adet siparişi var
Türkiye, 2002'de üretim ortağı olduğu F-35 Müşterek Taarruz Uçağıdan 100 adet almayı planlıyor.

Şu ana kadar 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmişti. Ayrıyeten bu uçakların uçuş eğitimleri ABD'de devam ediyor.

Rusya: "Türkiye'ye S-400 teslimatı iki ay içinde başlayacak"

Öte yandan Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in yöneticisi Sergey Cemozov, S-400'lerin Türkiye'ye sevikayına iki ay içinde başlanacağını açıkladı.

St. Petersburg Milletlerarası İktisat Forumu'nda Rus NTV kanalına konuşan Çemozov, S-400'lere ait ödemelerin ve eğitimlerin tamamlandığını söyledi.

AA,ü BBC Türkçe

Editör: TUNAHAN ERTAN