Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türk vatandaşlarından gelen sorulara cevap verirken, "Almanya'nın Türkiye'yi kıskandığını zannetmiyorum" şeklinde yanıt verdi. Büyükelçinin bu açıklamaları Almanya Büyükelçiliği resmi hesabından paylaşıldı. Türkiye'deki bazı kesimlerin, Almanya'nın Türkiye'yi kıskandığını iddia ettiği sorusu üzerine yapılan bu açıklama, büyükelçinin görüşlerini yansıtmaktadır.

Almanya Türkiyeyi Kıskanıyor mu?

Alman elçi Schulz, soruya şu yanıtı verdi: “Bence ‘kıskançlık’ doğru kelime değil. Almanya’nın Türkiye’yi kıskandığını zannetmiyorum. Almanya da zaten Türkiye gibi büyük bir ülke. Güçlü, başarılı ve çeşitlilik dolu bir ülke. Fakat Almanya’da birçok insanın Türkiye’ye çok değer verdiği doğrudur. Normal dönemlerde, yani pandemiden önce, örneğin 2019 yılında 5 milyon Alman’ın Türkiye’yi ziyarete gelmesi bunun göstergesi.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki köprü, metro ve Marmaray gibi projeler nedeniyle Batı ülkelerinin Türkiye’yi kıskandığını söylemişti.

Daha sonraları ise sosyal medyada Türkiye ile Avrupa devletlerinin yaşam şartları ve toplumlarının refahları karşılaştırılarak yapılan esprilerdeü“Almanya bizi kıskanıyor”üifadesi de sıkça kullanılmaya başlanmıştı.

Editör: TUNAHAN ERTAN