Amla çayı nedir? Böbrek taşlarına iyi gelir mi? Hint bektaşi üzümü olarak bilinen Amla bitkisinin inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Tadı güzel, orta kalınlıkta kabuklu, kolay toplanabilen, yüksek verimli, Amerikan bektâşi üzümündenüküllemeüetkilenir. Orta derecede dikenlidir. Böbrek taşlarını düşürmede, yağı ile saçları uzatmada ve göbek yağlarını eritme gibi durumlarda kullanılmasının faydası çoktur.

Karaciğer yağlanmasına iyi geliyor

Amla meyvesi su, smoothie yada taze sıkılmış meyve sularının içine eklenerek tüketilebilir ya da meyve suyu formunda veya toz halinde satın alınabilir. Amla özütü karaciğer yağlanması, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlarda da ortaya çıkabilen göbek yağları, sağlıklı bir diyetle önlenebilir. Günlük diyetinize amla suyu eklemeniz, hem yağlanmanın önüne geçerek daha sağlıklı olmanızı sağlayacak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Amla çayı nedir? Böbrek taşlarına iyi gelir mi?
Amla çayı nedir? Böbrek taşlarına iyi gelir mi?

Amla çayı böbrek taşlarını geçiriyor

Amla bitkisini tüketmek kadar çayı da bir o kadar faydalıdır. Amla çayı taş kırıcı çay olarak da bilinmektedir. Özellikle böbrek taşlarına karşı savaşmak ya da böbrek taşlarından korunmak gibi pek çok farklı yararı bulunan tıbbi bir bitki olarak da tanımlanabilmektedir. Karaciğere yararı olan, idrar söktürme özelliği de bulunan bu bitki aynı zamanda antibakteriyel ve hipoglisemiktir.ü

Amla çayı nasıl kullanılmalıdır ve nasıl tüketilmelidir?

Bireylerüamla çayıüyapmak için bir litre su ve 20 gr taşkıran otu hazırlamalıdır.ü Su kaynadıktan sonra bitki kaynamış olan suyun üzerine eklenerek 5 ya da 10 dakika kadar bekletilmelidir. Ilındıktan sonra ise şeker katılmadan içilmelidir.

Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı? Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı?

Amla çayını içmesi tehlikeli olan kişiler

Altı yaşın altındaki kişiler ve hamilelerüamla çayı faydalarından istifade edememektedir. Çünkü çay, plasentayı geçerek bebeğe ulaşıp düşük risklerini ortaya çıkarabilmektedir. Emziren kadınlarda ise sütün tadında bir değişim oluşturacağı için önerilmemektedir. Ayrıca bu çay idrarda yer alan bazı mineral sayılarının artmasına da neden olmaktadır. bundan ötürü iki haftadan fazla üst üste tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Amla çayı sindirim sistemini düzenlemektedir

Reflü, ishal, mide ekşimesi ve mide ülseri gibi rahatsızlıklarda, amla suyu sindirimi rahatlatarak bu hastalıkların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Amla suyu kalbe iyi geliyor

amla suyunun kardiyovasküler sisteme yardımcı olduğunu ortaya koydu. Amla suyu kan basıncını, kolesterolü ve yağ oranını değiştirebiliyor. Böylece kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını büyük oranda engelleyebiliyor.

Sizin için: Alıç meyvesi sindirimi nasıl etkiliyor?

Editör: TUNAHAN ERTAN