YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal ederek 23 Haziran'da tekrar sandığa gidileceğini açıklamasının akabinde anket şirketleri birinci sonuçlarını paylaşmaya başladı. Türkiye'nin önde gelen 4 şirketinin varsayımlarına nazaran yarışta İmamoğlu önde.

Yüksek Seçim Şurasının 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararı sonrası gözler İstanbul'a döndü. 23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimi öncesi araştırma yapan 4 anket firması ellerindeki anket sonuçlarını yayınladı. Dört araştırma şirketinin İstanbul anket sonuçları şöyle:

Konsensüs araştırma şirketinin yaptığı birinci ankete nazaran Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım'ın yüzde 2,1 farkla önünde.
Konsensus Araştırma Lideri Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde 1040 şahısla yapılan anket datalarına nazaran seçmenlerin yüzde 50,2'sinin Ekrem İmamoğlu'na, 48,1'inin Binali Yıldırım'a ve 1,7'sinin öteki partilere oy vereceğini söyledi.

Bu sonuçlara nazaran tekrar sayım sonrası Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ortasında açıklanan 13 bin 700 oy farkının, 23 Haziran'da seçimler yenilendiğinde yaklaşık 180 binin üzerine çıktığı görülüyor.

Sarı, 39 yaşa kadarki seçmen kitlesinin 23 Haziran'da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek "DSP, Saadet, bağımsız adaylar, TKP ve öbür partilere oy veren 2,7'lik kesitin yüzde 1'inin de Ekrem İmamoğlu'na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım'a oy verenlerin pek fikrinin değişmediği sonucu var. Yıldırım'ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 ortasında değişiyor" diye konuştu.

İmamoğlu, AKP adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde.
MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi'nin 11 bin kişinin iştirakiyle gerçekleştirdiği ankete nazaran 23 Haziran'da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde.

15 ve 20 Mayıs ortasında yapılan anketin sonuçlarına nazaran, kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor.

Optimar'a nazaran İmamoğlu'nun 4 puan önde.
Optimar Araştırma şirketi, 23 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı son ankette CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım'ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu.

Şirketin idare konseyi lideri Hilmi Daşdemir, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılan yeni araştırmanın da önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını belirtti.

Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir? Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir?
'Seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırıyor'

İstanbul'da 23 Haziran günü yenilenecek seçimle ilgili Piar araştırma şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede, "kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu" yorumu yapıldı.

Seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma ihtimali bulunduğu belirtilen Piar açıklamasında, "Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte yarar görüyoruz" denildi.

Kaynak: Sputniknews

Editör: TUNAHAN ERTAN