Annemin Tansiyon Hapını İçtim Bir Şey Olur mu? Bilinçsiz Kullanım Dünyada 1 milyardan fazla insanın tansiyonu yüksek. Hipertansiyonun yol açtığı kalp krizi ve inmeler her yıl milyonlarca can alıyor. Bu öldürücü sorunla mücadelede ilaçların rolü büyük ama ilaç tedavisinin yan etkileri ve maliyeti, hayat boyu sürmesi gereken tedaviyi güçleştiriyor.

Birçok yüksek tansiyon hastasının kan basıncı, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve kilo vermekle kontrol altına alınabilir. Eğer konulan kan basıncı hedeflerine ilaçsız yöntemlerle ulaşılamazsa, ilaç tedavisine başlamak gerekir. Dünyada 1 milyardan fazla insanın kan basıncı yüksek. Hipertansiyonun kışkırttığı kalp krizleri ve inmeler her yıl milyonlarca can alıyor.
Bu öldürücü küresel problemle yaptığımız mücadelede ilaçların rolü büyük. Ama, ilaç tedavisinin yararlarının yanı sıra güçlükleri olduğunu da unutmamak gerek. Yan etkiler, hayat boyu ilaç almanın güçlüğü, çoğu hastada günde birden fazla ilaç gerekmesi ve maliyet bu zorluklardan bazıları. Son 50 yıl içinde yapılan binlerce bilimsel araştırma, bu güçlükleri aşmamız için bize yol gösteriyor.

Tedavide amaç ne?

Yüksek tansiyonun vücutta yapacağı hasarı önlemek ancak kan basıncının normal sınırlarda tutulmasıyla mümkündür. Etkin tedavi, ileride ortaya çıkacak kalp krizi, kalp yetersizliği, inme, böbrek yetersizliği ve erken ölümün tek çaresidir. Yüksek tansiyon birçok organımıza karşı açtığı savaşta çoğu zaman yalnız değildir. Tansiyon hastalarının birçoğunun şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı, kalp damar darlığı gibi dertleri de vardır. Tedavi planını yaparken hastanın sadece kan basıncını değil tümünü hesaba katmak gerekir.
Örneğin, 45 yaşında, küçük tansiyonu 95 mmHg olan birisine ömür boyu sürecek ilaç tedavisi tavsiye etmeden önce kırk kere düşünüp ilaçsız her türlü tedaviyi denemek gerekir. Buna karşılık 60 yaşında şeker hastalığı da olan bir kişinin büyük tansiyonu 155 mmHg ise ilaç tedavisine başlamak için çok beklememekte yarar vardır. Çünkü, 60 yaşındaki şeker hastasının yüksek tansiyondan göreceği hasar hem çok daha fazladır hem de kötü sonuçlar çok daha kısa sürede ortaya çıkacaktır. Üstelik bu hastalıklar birbirlerinin oluşmasına ve ilerlemesine katkıda bulunurlar. Birçoğunun oluşmasında ortak olan noktalar vardır.
Örneğin, insülin direnci, yüksek tansiyon, diyabet ve damar sertliği sonucu oluşan hastalıkların ortak paydalarından biridir. Kalp krizi ve inme riski yüksek olan tansiyon hastalarında hayat tarzı değişiklikleri çoğu zaman yeterli olmaz. Bu tip hastalar yakından izlenip kan basınçları normal sınırlara inmezse mutlaka tansiyon ilacı verilmelidir.

Annemin Tansiyon Hapını İçtim Bir Şey Olur mu Bilinçsiz Kullanım
Annemin Tansiyon Hapını İçtim Bir Şey Olur mu, Bilinçsiz Kullanım, tansiyon hastası olmadan tansiyon ilacı içmek, tansiyon ilacının yan etkileri nelerdir, gut atağı nedir, düşük tansiyon tehlikeli mi, kaç çeşit tansiyon var, tansiyon tedavisi nasıl yapılır, yüksek tansiyon nedir, tansiyon ilacının yan etkisi nabız düşmesi yapar mı, tansiyon ilacı öksürük yapar mı, tansiyon ilacı bacakta şişme yapar mı, çocuğum tansiyon ilacı içti ne yapmalıyım, bilinçsiz tansiyon ilacı içmek, tansiyon ilacını bilinçsiz içmek öldürür mü

Çeşit çeşit tansiyon ilacı mevcut

Yüksek tansiyon tedavisinde elimizde birçok ilaç var. 60 yıl önce bulunan ve hâlâ yaygın olarak kullanılan idrar söktürücü ilaçlar tansiyon tedavisinin temel taşlarından biridir

Anjiyotensini durduran ilaçlar

Böbreğin kan basıncını yükseltmek için başlattığı eylem zincirini baskılayan ilaçlar, hipertansiyon tedavisinin en önde gelen silahlarıdır. Böbreğe kan getiren damarın duvarındaki antenler kan basıncına çok hassastır. Basınç düşünce böbrek “renin” denen bir madde salgılar. Renin bir yandan böbreklerin daha fazla tuz ve su tutmasını tetikler. Aynı zamanda damarları şiddetle büzen anjiyotensin maddesinin üretilmesine aracılık eder.
Anjiyotensin sentezindeki aracılardan birini baskılayıp üretimini durduran (kısa adı ACE inhibitörü) ya da anjiyotensinin dokulara ulaşmasını bloke eden (kısa adı ARB) ilaçlar yüksek tansiyonla mücadelede çok kullanılırlar.,

Düşük tansiyon da tehlikeli

Birkaç yıl öncesine kadar kan basıncının iyice düşürülmesi görüşü hâkimdi. Özellikle şeker hastalarında büyük tansiyonu 120 mmHg’nin altına düşürmek gerektiğini tavsiye eden uzmanlar çoğunluktaydı. Oysa, son 3 yılda sonuçlanan araştırmalar bu tavsiyeleri destekler nitelikte değil.
Şeker hastalarında veya diğer yüksek tansiyonlu kişilerde amacın büyük tansiyonu 140 mmHg’nin altına çekmenin yeterli olduğu, çok daha aşağılara indirmeyi hedeflemenin yarar değil zarara yol açtığı görüldü. Bunun nedeni 140 mmHg’nin altındaki sistolik kan basıncının çok düşük ve zararlı olması değil. Tam tersine, büyük tansiyonu 110 mmHg olanların ömrünün, 140 olanlara göre daha uzun olduğunu biliyoruz. Lakin, yüksek tansiyonu bu düzeye ilaçla indirmeye kalkınca aynı sonuç elde edilmiyor. Bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz
Ne kadar güvenli olsalar da ilaçların olumsuz etkilerinin ve zaman zaman kan basıncının çok düşmesinin olumsuz etki yapabileceği düşünülüyor. Yüksek tansiyon tedavisinde yarar/zarar oranının en iyi olmasını için hayat tarzı değişikliklerine önem vermenin yanı sıra ilaç tedavisine düşük dozda başlayıp alınan cevaba göre dozu arttırmak gerekir.

Dünyaya hükmettiler, tansiyona yenildiler

Yüksek tansiyon tedavisinde yarım yüzyıl içinde ne kadar yol kat ettiğimizi anlamak için dönemlerinin en güçlü liderlerinin nasıl tedavi edildiğine bakmamız yeterli olur. Uzun süredir yüksek tansiyon ve onun yol açtığı kalp yetersizliğinden rahatsız olan ABD Başkanı Roosevelt’in tansiyonu, bu resmin çekildiği Yalta’ya gelirken, 260/150 mmHg’dı. 1945’te doktorların elinde tansiyon düşürücü bir ilaç yoktu, başkana sakinleştirici bir ilaç olan fenobarbital veriyorlardı. FDR 3 ay sonra, 63 yaşındayken beyin kanaması geçirip birkaç saat içinde öldü. Bazı tarihçiler, Avrupa’daki Sovyet etkisinin büyüklüğünü Roosevelt’in bozuk sağlığına bağlarlar. Sovyetler Birliği’nin lideri olan Stalin‘in de yüksek tansiyonu vardı ve sülüklerle tedavi ediliyordu. Bu resim çekildikten 8 yıl sonra 1953 Mart’ında o da yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Buna karşılık Büyük Britanya Başbakanı Churchill, alkol içmeye sabahtan başlayıp puroyu elinden düşürmemesine ve fazla kilolarına rağmen, yüksek tansiyon derdi çekmeden 90 yaşına kadar yaşadı. Churchill, yüksek tansiyon hastalığında yaşam tarzımızdan başka etkenlerin de var olduğunun bir örneği. Öyle anlaşılıyor ki, hipertansiyona yol açan genler olduğu kadar, koruyucu genler de var.

SİZİN İÇİN: Tansiyon Neden Düşer? Tansiyon Düşünce Mide Bulanır mı?

Sorun büyük ve karmaşık

Geçen yarım yüzyılda tansiyonla savaşta büyük kazanımlar sağlandı. Bunun yanında modern yaşamla beraber artan şişmanlık ve hareketsizlik, hipertansiyonla baş etmeyi güçleştirdi. Sorun sadece ilaç tedavisiyle çözülemeyecek kadar büyük ve karmaşık. Yüksek tansiyonla baş etmenin yolu, toplumun her kesiminin kolları sıvayıp sağlık görevlileriyle omuz omuza çalışarak çözümler üretmesinden geçiyor.

Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı? Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı?

Annemin Tansiyon Hapını İçtim Bir Şey Olur mu?

Önceden tahmin edilebilir yan etkileri bilmek önemlidir çünkü bu yan etkilerin çoğu yaşam kalitesini düşürür ve alternatifleri çoktur (bundan 70-80 yıl önce Amerika, Rusya devlet başkanları bile bu ilaçlara sahip değildi, kullandıkları ilaçların alternatifi çok azdı, yoktu, o dönemdeki ilaçların çoğu artık günümüzde kullanılmıyor, çünkü daha etkili ve daha az yan etkili ilaçlar keşfedildi). Bu yan etkilerin çoğu bazı ilaçlarda görülür, bazı ilaçlarda görülmez yani size dokunmayan bir ilaç bulmak mümkündür ama size hangi ilacın dokunmayacağını bulmak çoğu kez kullanmadan mümkün olmayabilir. Aşağıda sayacağım yan etkileri görürseniz lütfen doktorunuzla paylaşınız, ilacınız değiştirilerek, düzenlenerek bir çözüm mutlaka bulunur.

1.Tansiyon düşmesi:üEn sık görülen yan etkidir, halsizlik, baş dönmesi yaptığı için yüksek tansiyonla karışabilir, anlamanın tek yolu tansiyon ölçmektir. İlaç azaltmak, bırakmak gerekebilir.

2.Bacaklarda şişme:üBazen ayaklar ayakkabıya sığmaz, ilaç değişimi ile ilaca bağlı şişlik kaybolur.

3.Öksürük:üHasta doktor doktor dolaşabilir, kullandığı ilacı doktora söylese sorun anında biter.

4.Nabız düşmesi:üÇoğu kez dakikada 50nin altına inmezse sorun olmaz.

5.Kanda tuz düşmesi:üHalsizlik, bulantı, kusmaya neden olabilir. Özellikle yaşlılarda sorun olabilir. Anlamanın tek yolu düzenli takiptir.

6.Kanda potasyum yükselmesl:üŞeker hastalarında, bazı kalp hastalarında problem olabilir. Anlamanın tek yolu düzenli takiptir.

7.Gut atağı: Ürik asit yükselmesine bağlı gut atakları görülebilir. Önlemenin tek yolu düzenli takiptir. 

8.Diğer:üBaş ağrısı, çarpıntı, halsizlik…

Bu yan etkilerin çoğu geçicidir, doktorunuzla paylaşarak sorunu çözebilirsiniz. En büyük hatalardan birisi yan etki ortaya çıkınca ilacı bırakmak ve doktorunuzla durumu paylaşmamaktır. İlaç kullanılmasa bile tansiyonun vücuda verdiği zarar devam etmektedir (su uyur, düşman uyumaz).

Annemin Tansiyon Hapını İçtim Bir Şey Olur mu, Bilinçsiz Kullanım, tansiyon hastası olmadan tansiyon ilacı içmek, tansiyon ilacının yan etkileri nelerdir, gut atağı nedir, düşük tansiyon tehlikeli mi, kaç çeşit tansiyon var, tansiyon tedavisi nasıl yapılır, yüksek tansiyon nedir, tansiyon ilacının yan etkisi nabız düşmesi yapar mı, tansiyon ilacı öksürük yapar mı, tansiyon ilacı bacakta şişme yapar mı, çocuğum tansiyon ilacı içti ne yapmalıyım, bilinçsiz tansiyon ilacı içmek, tansiyon ilacını bilinçsiz içmek öldürür mü

Editör: TUNAHAN ERTAN