Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, kentte 10 Haziran itibariyle fayton faaliyetlerini sonlandırma kararını aldıklarını duyurdu. Faytoncuların belediyede istihdam edileceğini söz eden Böcek, birebir uygulamanın başka kentlere de örnek olmasını temenni etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Belediyede yaptığı basın toplantısında kent merkezinde bulunan faytonlara ait alınan kararı açıkladı. Böcek, "Antalya’mız hepimizin tanım ettiği üzere Türk turizminin, tarımın, ticaretin başşehri. Burada kimi kararlar almak misyonumuzdur, Antalya’da yaşamanın bir de sorumluluğu vardır. Bizler Antalya’mızın her alanda 19 ilçesi ve 913 mahallesinde kendimizi misyonlu görüyoruz, bütün sorumlulukları bilerek aday olduk. Bu kapsamda meclis üyesi arkadaşlarımızla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz" tabirlerinde bulundu.
"Faytoncuları belediyede istihdam edeceğiz"
Antalya'da kent merkezi ile Alanya ve Manavgat'ta yer alan faytonlara yönelik kıymetli bir karar aldıklarını belirten Böcek, "UKOME kararına nazaran 10 Haziran prestijiyle fayton faaliyetlerinin durdurulması ve trafikten men edilmesi kararı aldık. Asfalt üzerinde ömürleri karşıt biçimde kentimizde bulunuyordu. Fayton işiyle uğraşan 20 kardeşimiz var. 1 hafta evvel genel sekreterimiz onlarla görüştü. Onları mağdur etmeyeceğimiz. Kendilerini belediyede istihdam edeceğiz, atlarını da belediye bünyesine alacağız. Atları hayvanat bahçesinde değerlendireceğiz. Faytoncularımızı ya da istedikleri bir yakınlarını işe alacağız" dedi.
"Bu sıcak havada biz bile duramazken atların durması hakikat değil"
Bir gazetecinin Avrupa'da faytonların var olduğunu hatırlatması üzerine Böcek, "Hava kuralları bahsettiğiniz ülkeler ile bizim farklı. Temmuz ve ağustos aylarında sıcak nedeniyle biz duramazken onların sıcak asfaltta durması gerçek değil" dedi.
Kuşadası'nda da yasaklanmıştı

Geçtiğimiz günlerde Aydın'ın Kuşadası ilçesinde de faytonların kaldırılmasına karar verilmişti. Belediye Lideri Ömer Günel, "Bir hayvansever ve belediye lideri olarak Kuşadası’nda fayton faaliyetlerinin son bulduğunu kamuoyunu ile paylaşmaktan memnunluk duyuyorum" demişti.

Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir? Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir?

Editör: TUNAHAN ERTAN