Pazar araştırma şirketi International Data Corporation (IDC), 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin Avrupa pazarını baz alan giyilebilir cihaz raporunu yayımladı. Tabloda dikkat çekici bir şekilde ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, Güney Koreli rakibi Samsung’u hatırı sayılır bir farkla geride bıraktı.

Samsung’u sürpriz bir şekilde geçerek listenin ilk sırasına yerleşen Apple, elde edilen verilere göre bir yılda yüzde 57.8 oranında büyüme kaydetti. Aynı zaman diliminde Samsung ise ancak yüzde 27.2 büyüyebildi.

Apple Watch, şirketi Avrupa lideri konumuna getirdi IDC’nin paylaştığı rapora göre 2021’in ilk çeyreğinde Apple liderlik koltuğunda oturuyor. Avrupa’da toplam 7.8 milyonun üzerinde cihaz satışı yapan şirketin pazar payı yüzde 35.6’ya tekabül ediyor. Hemen ardından gelen Samsung yaklaşık 3.5 milyon adet satış yaparak yüzde 16.1’lik bir kitleyi elinde taşıyor. Üçüncü sırada Çinli teknoloji devi Xiaomi’yi ağırlayan rapora göre şirket bu pazarın yalnızca yüzde 11.5’ine sahip.
Atatürk ile yapay zeka fotoğrafı nasıl yapılır? Atatürk'le yan yana fotoğraf uygulaması Atatürk ile yapay zeka fotoğrafı nasıl yapılır? Atatürk'le yan yana fotoğraf uygulaması

Apple Watch akıllı saatleri ile Avrupa pazarında on yıllardır boy gösteren Apple’ın hala liderliği elde bırakmaması büyük başarı. Özellikle sağlık yetenekleriyle dikkat çeken cihazlar Apple’ın gelirlerine önemli katkı sağlıyor. Avrupa’ya nispeten henüz giriş yapan Xiaomi’nin ise yılın ilk çeyrek raporunda yer alması da dikkatlerden kaçmadı. Toplamda 2.5 milyon satışa imza atan şirket, Çinli rakibi Huawei’yi geride bırakmış durumda.

Huawei’de durumlar çalkantılı Tablonun en can alıcı noktalarından biri ise Huawei‘den geliyor. Çinli şirket ABD yaptırımları nedeniyle büyük bir düşüş yaşadı. Avrupa’nın giyilebilir cihaz pazarının yüzde 6.6’sını kapsayan firma toplamda yalnızca 1.4 milyon satış elde edebildi. Geçen yıla kıyasla yüzde 9.0 oranında büyüme kaydettiği ise gözler önüne serildi.

Peki ya siz Apple’ın Samsung’u geçmesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce hangi şirketin ürettiği giyilebilir cihazlar daha başarılı? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Editör: TUNAHAN ERTAN