Arabaya Yazılım Attırmak
Arabaya Yazılım Attırmak

Son zamanlarda oldukça gün yüzüne çıkan Chip Tuning olarak adlandırılan işlemi inceleyeceğiz. Bu işlem günlük hayatta yazılım olarak geçmektedir. Oldukça popüler olan bu konu hakkında farklı farklı firmalar bulunmaktadır. Biz bugün yapılan bu işlemin araçlarımıza yararlı ve zararlı taraflarını inceleyeceğiz. Her hakkı arabam.com’da saklıdır. Kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz. Arabaya Yazılım Attırmak ne demek gelin hep beraber inceleyelim.

Chip tuning için işlem demek en doğrusu olacak çünkü otomobil modeline göre ya ek bir çip takılarak ya da var olan çip, işlemci üzerinde değişiklikler yapılarak performans arttırılıyor. Pek çok sürücü bu işlemi yaptırıyor ancak gerçekten işe yarıyor mu sorusunun yanıtı değişiklik gösterebilir. 

Araca Yazılım Attırmanın Zararları Nelerdir?

100.000 kilometrenin üzerindeki araçlar için yazılım önermiyoruz. Bunun nedeni, aşınmanın motor hasarına yol açması ve en önemlisi turbo ve motorun çok büyük olmasıdır. Yüksek kilometre performansı nedeniyle beklenen performansa ulaşılamaz.

Chip tuning nedir?

Chip tuning; otomobil üreticilerinin araçlara belirli standartlar dahilinde performans düzenlemesi yapmak için yerleştirdikleriüçipler üzerinde işlem yaparaküya da yeni bir çip takarak aracın var olan performansının üstüne çıkmasını sağlamayı hedefleyen bir işlemdir. Chip tuning sonrası, üreticinin ayarları geçersiz kılınır.

Chip tuning işleminin temelini oluşturan ilk bilgisayarlı motorlar 1990’lı yıllarda yapılmaya başladı. Zaman içerisindeümodern teknoloji ile otomobil endüstrisinin iç içe geçmesi sonucuübu tür çipler çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Elbette, tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi bu çiplerde de performans arttırmak için hızla farklı yöntemler keşfedildi.

Editör: TUNAHAN ERTAN