Model ve markadan bağımsız olarak neredeyse tüm araçlar üç temel araç filtresi bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan araç filtre tipleri hava filtresi (kabin filtresi olarak da bilinir), yağ filtresi ve yakıt filtresi şeklindedir. Hava ve yakıt filtreleri araç modeline göre farklı özelliklere sahip olabilseler de yağ filtreleri neredeyse tüm araçlarda benzer özellikleri sahiptir.

Araç Filtre Tipleri Nasıl Sınıflandırılır?

Araç filtre tipleri işlevlerine göre sınıflandırılır.

Hava/kabin filtreleri: Aynı zamanda kabin filtresi olarak da bilinen hava filtreleri, aracın içindeki havanın toz, polen gibi parçalardan arındırılmasını sağlar. Bu filtre türü genellikle aracın ön panelinde bulunur. Bu sayede araç hareket ederken gelen hava filtrelenir ve içeriye tozdan arındırılmış hava verilir. Aynı zamanda klimalı araçlarda klimanın kendi filtresi de bulunmaktadır.

Yakıt filtreleri: Yakıt filtreleri, aracın kullandığı yakıt türüne bağlı olarak benzin filtresi ve mazot filtresi şeklinde ikiye ayrılır. Her iki filtre türü de aynı işleve sahiptir. Yakıt filtreleri, aracın yakıt deposundan gelen yakıtın filtrelenerek motora verilmesini sağlar. Bu şekilde motora partikül içermeyen temiz yakıt sağlanmış olur.

Yağ filtreleri: Motor yağı filtresi olarak da bilinen bu filtre türü, motor yağında bulunan partiküllerin motora verilmesini engeller. Partiküllerin filtrelenmesi sayesinde motor parçalarının mekanik aşınmasının önüne geçilir.

Araç filtre tipleri üç temel sınıfta incelense de modele ve markaya göre ek filtre seçenekleri de olabilir.

Editör: TUNAHAN ERTAN