ATOR Film Tablet İlacı Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,ü kolesterol düşürücü bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid veya herhangi bir kas hastalığınız veya kan hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı düzenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 5. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 6. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek içinü sık sık kan tahlili yaptırınız. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. İlacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt üve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyuübu ilaçlaüetkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere sebep olabilir.
 8. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ATOR Film Tablet’in Kullanım Şekli :

Ator Film Tablet İlacı Nedir? Ator İlacı Ne İşe Yarar?
Ator Film Tablet İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Ator İlacı, Ator Film Tablet, İlacın Olası Yan Etkileri, Ator Film Tabletin Kullanım Şekli, İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozuü bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemek esnasında veya yemek aralarında alınabilir. Günde bir defa kullanılır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ateşle birlikte halsizlik veya grip belirtileri, koyu renkli idrar, kas ağrısı , halsizlik, güçsüzlük gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:üüAtorvastatin kalsiyum

Starbucks Alshaya Group Kimin? Hangi Ülkenin? Starbucks Alshaya Group Kimin? Hangi Ülkenin?

İlaç Marka İsmi: ATOR Film Tablet

ATOR nedir ve ne için kullanılır?

Her bir film kaplı tablet, 20 mg atorvastatine eşdeğer atorvastatin kalsiyum ve boyarümaHdftüolarak titanyum dioksit içeren 30 ve 90 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.

ATOR beyaz renkli, oblong film kaplı tablettir.

ATOR statinler olarak da bilinen lipid (yağ) düzenleyiciler isimli ilaç grubuna aittir. Kolesterol ve trigliserid olarak bilinen yağ kökenli maddelerin düşürülmesinde kullanılır. Normal büyüme süreci için gerekli olan kolesterol doğal olarak oluşan bir maddedir. Ancak kandaki kolesterol çok arttığında, kan damarlarının duvarlarında depolanarak damarlarınüdaralmasına ve sonuçta tıkanmasına yol açabilir. Bu da kalp hastalığının en yaygın sebeplerinden biridir. Yüksek kolesterol seviyelerinin kalp hastalığı riskini arttırdığı kabul edilmektedir.

ATOR, tek başına az yağlı diyet veya yaşam stil değişiklikleri başarısız olduğunda kandaki kolesterol ve trigliseridler olarak bilinen lipidleri düşürmek için kullanılır. Kolesterol seviyeleriniz normal olmasına rağmen; eğer kalp hastalığı için artmış riskiniz varsa, ATOR bu riskin azalülması için de kullanılabilir. Tedavi sırasında standart kolesterol düşürücü diyete devam etmelisiniz.

Ator Film Tablet İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Ator İlacı, Ator Film Tablet, İlacın Olası Yan Etkileri, Ator Film Tabletin Kullanım Şekli, İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Editör: TUNAHAN ERTAN