Kapanışta, perakende şirketlerinin paylarında ağırlaşan satış sonrası gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,35 azalarak 395,9 puandan kapandı. Stoxx 600 perakende endeksinin günü yüzde 1,77 paha kaybederek kapatması dikkati çekti.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,39 azalarak 5.527,984 puana geriledi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yüzde 0,33’lük düşüşle 5.929,18 düzeyinden tamamladı.

İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,16 kıymet kaybederek 21.976,12 ve Almanya DAX 30 endeksi günü yüzde 0,27 düşerek 13.630,51 düzeyinden kapattı.

Avro/dolar paritesi ise TSİ 19.40 prestijiyle yüzde 0,21’lik düşüşle 1,224 seviyelerinde işlem gördü.

Emekli maaşına düzenleme geldi, yüzde 49! Emekli maaşına düzenleme geldi, yüzde 49!

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, AB ile İngiltere ortasında ticaret ve gelecekteki ilgileri şekillendirecek muahede müzakerelerinin bu basamağında en güç başlıkların ele alındığını belirterek, her sonuca hazırlıklı olunması gerektiğine dikkati çekti.

Barnier, Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Heyet oturumunda, bir muahede için bilhassa karşılıklı ticaretin adil ve eşit kurallar altında gerçekleştirilmesi ve balıkçılık bahislerinde uzlaşmazlıkların giderilmesi gerektiğini söz etti.

Barnier, "Karar anı geldi. Çok az vakit var. Bu muahedenin 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesini istiyorsanız müzakereleri tamamlamak için yalnızca birkaç saat kaldı." değerlendirmesinde bulundu.

 İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ofisinden dün yapılan açıklamada, kelam konusu ticaret muahedesi için sürdürülen müzakerelerin "ciddi bir durum"da olduğu belirtilerek, AB’nin durumunda değerli bir değişiklik olmadığı takdirde muahedeye varılamayacağı tabir edilmişti.

AB ile İngiltere, daha evvel belirlenen son müddet dolmasına karşın karşılıklı olarak heyetlerine müzakereleri sürdürme talimatı vermişti.

Bu ortada, yatırımcılar tarafından yakında izlenen Ifo İş Dünyası Endeksi kasımda 90,9 puandan, aralıkta 92,1 puana yükseldi. Ifo’nun açıklamasında, Avrupa’nın en büyük iktisadında Kovid-19 olaylarındaki artışın yeni kısıtlamalara neden olmasına karşın virüse karşı aşıdaki gelişmelerle Alman şirketlerinin geleceğe yönelik daha optimist olduğu belirtildi.

Editör: TUNAHAN ERTAN