Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Genel Konseyinde 2021 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi'nin 6. hususu üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve tenkitlerine karşılık verdi.

Yazılım bölümünün dünyada değerli bir gereksinim alanı haline geldiğine işaret eden Varank, bakanlık olarak yazılımcı sayısını arttırmak için çeşitli projeler yürüttüklerini belirtti.

Yakın vakitte Açık Kaynak Platformu'nu kurduklarını anımsatan Varank, projeyle Türkiye'nin gereksinimi olan yazılımları ortaya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Varank, iki yeni jenerasyon yazılım okulu açacaklarını tabir ederek, "Bu okullarda öğrenciler hocaya muhtaçlık duymadan bilgisayar karşısında oyun prosedürüyle yazılım öğreniyorlar. Dünyada bunun çok hoş örnekleri var. Bu okullardan birini İstanbul, başkasını Kocaeli'de kuracağız. Buradan mezun olanların yüzde 90'dan fazlasının iş bulduğunu görüyoruz. Ayrıyeten YÖK ve Ulusal Eğitim Bakanlığı ile birlikte çocukların bu alana yönlendirilmesiyle ilgili projeler yürütüyoruz. Yazılım konusunda 2023 yılına kadar en az 500 bin yazılımcı sayısına ulaşmak istiyoruz. Bunun için ağır bir halde çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Mustafa Varank, YouTube'un Türkiye'de, mahallî bir hükmî kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bu küresel teknoloji şirketlerinin Türkiye'de bir temsilcilik açmasını istedik. Rusya, Hindistan ve öteki yerlerde nasıl kanunlara uyuyorlarsa Türkiye'de de kanunlara uysunlar diye bir düzenleme yapmıştık. Bunun hoş sonuçlarını görüyoruz. Küresel şirketlerin lokal kanunlara uymaları ve vergi konusunda dikkat etmeleri tüm dünyanın gündeminde olan bir mevzu. YouTube üzere bir küresel firmanın burada temsilcilik açması, bir arada hareket edildiğinde Türkiye'nin nasıl kazandığının hoş bir örneği oldu."

 

Editör: TUNAHAN ERTAN