Bal Mantarı Nedir? Bal Mantarı Nerede Yetişir? Bal Mantarının Faydaları. Kilometrelerce alanı tek seferde kaplayabilen dünyanın en büyük canlı topluluğu olarak kabul edilen bal mantarları yüksek oranda vitamin ve mineral barındırır. İnsan sağlığına faydası olan bu besinin ağaçlara ise oldukça zarar verir. Ölümlerine neden olur. İçeriğinde zehir barındırdığından tüketirken dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alır. 

Bilimsel ismi "Armillaria mellea" olan bal mantarı ABD'nin Oregon Bölgesinde bulunun ormanlık alanda kilometrelerce yetişir. Karanlık ve nemli ortamları sever. Yaklaşık 2200 hektarlık alanda bulunan bu mantarların sporları en hızlı çoğalan besinlerdirler. İlk kez 1998 yılında ağaçların hızla ölmesi üzerine araştırma yapan bilim insanlarının keşfettikleri bal mantarını fark ederler. Bunun üzerine araştırmayı genişleten bilim insanları oldukça ilginç bir sonuca varırlar. Bal mantarları ağaçların yaşamlarından alarak yetişip kendilerine alan açarlar. En hızlı çoğalan mantar türü olan bal mantarlar ayrıca dünyanın en büyük bir arada yaşayan canlı türü olarak kabul edilir. Parazit gibi ağaca yerleşen bal mantarları oldukça faydalıdır. Ancak faydasını elde etmek için haşlanması lazım. Aksi takdirler zehirlenmeye yol açabilir. İçeriğindeki Rhizomorflar odunların üzerinde bile kendilerine yetişme alanı bulur. Yaz mevsiminde ortaya çıkan bal mantarları kışın başına kadar toplanabilir. Ülkemizde Belgrat ormanında yapraklı ve iğneli ağaçların üzerinde yada kütük şeklinde kalmış ağaçlarda yetişir.

BAL MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Çok güçlü bir kokusu olan bal mantarı, üzerinde bal sarısı renginde bir tabaka bulunduğundan bal mantarı denilmiştir. Buruk bir tadı olan bal mantarları, içeriğinde zehir barındırdığından çiğ tüketilen mantarlardan değildir. Bu yüzden ortalama 15 ya da 20 dakika arasında haşlanarak tüketilmesi tavsiye edilir. Pişirmeden önce saplar şapka kısmından kesilir. Sapları tüketmeye uygun olmayan bal mantarlarının şapka kısımları tek tüketilir. Haşlandığında yoğun bir miktarda su salınımı yaptığından krema, sos yapımında kullanılır. Bunun yanı sıra sulu yemek ya da çorbası yapılabilir. Yemeğin hem kıvamını hem de tadını etkileyen bal mantarıyla beraber maydanoz, nane ve fesleğen tercih edilebilir. Bal mantarı yeterli oranda kaynatıldıktan sonra blendırdan geçirilir. İçeriğine sarımsak, fesleğen ve çok az zeytin yağı eklenerek sos elde edilir. Bu sos makarna ve etli yemeklere eklenebilir.

bal mantarı nedir? bal mantarı nerede yetişir? bal mantarının faydaları
Bal Mantarı Nedir, Bal Mantarı Nerede Yetişir, Bal Mantarının Faydaları, Bal mantarı cilde iyi gelir mi, bal mantarı yetişmesi nasıl olur, kimler bal mantarını tüketebilir, bal mantarı nasıl pişirilir, bal mantarı zehirler mi, ne kadar süre pişirilmelidir, yağ depolanmasını önler mi

BAL MANTARININ FAYDALARI NELERDİR?

- Az miktarda gördüğünden güneş ışınlarını çok iyi depolar bu yüzden içeriğinde yüksek oranda D vitamini bulunur. D vitamini özellikle kemik ve diş gelişimine olumlu katkılar sağlar.ü

- Her mantar çeşidinde olduğu gibi bal mantarında da B12 bulunur. Bu sayede saç dökülmesi ya da kansızlık gibi hastalığı olanların tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.

- Vücut sağlığı için etkili olan en güçlü antioksidan maddesi selenyum bakımından zengin olan bal mantarı, vücut direncini artırır. Bağışıklık sisteminde antikor etkisini artırarak virüs ve enfeksiyonlara karşı daha sağlıklı olmasını sağlar.ü

- Ayrıca kanserli hücrelerinin oluşumunu durur. Karaciğerin hızla yenilenmesini sağlayan hücrelerin sayısını artırır. Vücutta toksin birikimini engeller. Sülfür içeren bal mantarı hücrelerin kendilerini yenilemelerini de destekler.

- Vücudun gereksiz yağ depolamasını önler. Diyet yapmak isteyenlerin yanı sıra sporcularında tüketmesi gereken bir besindir. Ancak spordan sonra tüketilmesi önerilir.

Evde Soğan Turşusu Nasıl Yapılır? Evde Soğan Turşusu Nasıl Yapılır?

- Kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engeller. Ayrıca yüksek tansiyon riski azalttığına dair da araştırmalar mevcuttur. 

Bal Mantarı Nedir, Bal Mantarı Nerede Yetişir, Bal Mantarının Faydaları, Bal mantarı cilde iyi gelir mi, bal mantarı yetişmesi nasıl olur, kimler bal mantarını tüketebilir, bal mantarı nasıl pişirilir, bal mantarı zehirler mi, ne kadar süre pişirilmelidir, yağ depolanmasını önler mi

Editör: TUNAHAN ERTAN