freelance nasıl olunur
freelance nasıl olunur

Freelance Tasarımcı Nasıl olunur, Herhangi bir sisteme bağlı olmadan freelance tasarımcı olarak çalışmayı hiç düşündünüz mü? Freelance çalışan insanların da bazı durumlarda maaşlı olarak çalışan kişilerden daha çok para kazandığını biliyor musunuz? Bunları bildiğinizi varsayıyoruz. Peki bunları başarmak için neler yapmanız gerekiyor

Başarılı Bir Freelance Tasarımcı Olmak İçin Kendinizi Markalaştırın

İnsanların büyük çoğunluğu her zaman için marka hastalığına tutularak hayatlarını sürdürürler. Android değilde Apple telefonların bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük sebebi, Nike ve Puma gibi markaların tercih edilmesi ile aynıdır. İsminden dolayı insanların dikkatini çeker ve satın alınırlar. Sizde freelance tasarımcı olarak kendinizi marka haline getirmelisiniz. Bunu vereceğimiz tavsiyeler ile başarabilir ve internette adınızdan sıkça bahsedilen bir freelancer uzmanı olabilirsiniz.

Markalar Ne Yapar?

Eğer marka olmak istiyorsanız büyük markalardan kendinize dersler çıkarabilirsiniz.

Website Kurulumu

Öncelikle kendinize bir adet website kurmalısınız. Bu website üzerinde daha önce yaptığınız çalışmaları yayınlamalısınız. Böylelikle insanlar eski tasarımlarınıza bakarak nasıl tasarımlar çıkarabileceğinizi ve kendilerine nasıl tasarımlar sunabileceğinizi anlamış olurlar. Kısacası burası sizin mağazanız olacak. Vitrin her zaman için oldukça önemlidir, bunu unutmayın.

Etiketiniz – Kartınız Olsun

Her ürünün bir etiketi vardır ve bu etiket üzerinden haklarında bilgi alınır. Eğer sizde marka olma yolunda ilerlemek istiyorsanız freelance iş yaptığınız camiaya dağıtmak üzere kendinize bir adet kartvizit bastırmalısınız. Fakat unutmayın ki bu kartvizit sizin için oldukça önemli. Bundan dolayı bu kartvizitin tasarımını en iyi şekilde yapmalısınız. Bu da sizin için küçük bir vitrin olacak. Unutmayın. Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Freelance Tasarımcı OlaraküSürekli Kendinizi Yenileyin

Unutmayın ki atalarımız işleyen demir ışıldar demişlerdir. Kısacası eğer çalışmak için içinizden bir his gelmesini beklerseniz hiç bir zaman çalışamazsınız. Bundan dolayı mutlaka günde birkaç saat oturarak siparişiniz olmasa bile tasarım ile uğraşın. Uğraşırkende, sadece belli bir programa bağlı kalmadan farklı programlarda da kendinizi geliştirmeye çalışın, Bunlardan en çok kullanılanları ise; Corel Draw, İllustrator, İndesign’dır. Bu sayede tasarım gücünüz gelişecek ve websitenize yeni örnekler de ekleyebileceksiniz. Oldukça önemli bir nokta. Buraya dikkat etmezseniz daha sonra tüm tasarımcı ruhunuzu kaybedebilirsiniz.

Kendinizi Küçük Görmeyin

Pek çok insan freelance tasarım yapmaya çalışmaya başladığı dönemlerde kendisinin aslında beceriksiz olduğunu ve hiçbir firmada bu yüzden işe başlayamadığını düşünür. Bundan kaynaklı olarakta çoğu zaman kendisiyle kavga ederek işlerini erteler. Bu durum biraz zaman sonra kişinin çalışma azmini düşürür ve işlerini bırakmasına sebep olur. Siz kendinizi küçük görmeyin! Unutmayın ki freelance çalışmalar her zaman için beklemediğiniz anda kapınızı çalan işlerle doludur. Bazı dönemlerde birkaç gün çalışmayabilirsiniz. İş gelmediği dönemler olabilir. Fakat birkaç gün sonrasında akın akın gelen işlerle ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz ve hatta vaktiniz dahi yetmeyebilir. Bu yüzden freelance çalışmanın kurallarına alışın ve kendinizi küçük görmeyin.

Freelance Tasarımcı Hayal Kurmalı

Freelance tasarımcı olmak demek sadece hayal dünyanıza ihtiyacınız var demektir. Eğer hayal edemezseniz hiçbir tasarımı tam anlamıyla sonuçlandıramazsınız demektir. Bundan dolayı mutlaka hayal edin. Kendinizi ileride çok büyük bir freelance tasarımcı olarak düşünün. Emin olun ki hayal etmek başarmanın yarısından çok daha fazlasıdır. Bu hayaller hem sizi ileriye taşıyacaktır hemde hayal dünyanızı geliştirecektir. Tasarım yaparken eğer vaktiniz bol ise uzun uzun düşünün. Saatlerce uğraştığınız tasarımlarınızı silip yerine yenilerini yapmak emin olun ki sizin için kayıp değil artı bir kazançtır. Bundan dolayı ümitsizlik sizden uzak olsun. Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Başarılı Bir Freelance Tasarımcı Olmak İçin Kendinize Zaman Ayırın

Freelance çalışmak demek kesinlikle sürekli bilgisayar başında oturmak ve iş beklemek değildir. Eğer böyle yaparsanız bir zaman sonra iş hastalığına yakalanır ve psikolojinizi bozarsanız. Mutlaka kendinize kişisel yaşantınıza önem verin. Sosyalleşmeyi unutmayın. Eğer insanlarla bir arada bulunmazsanız bir zaman sonra hayal etme gücünüzü kaybedersiniz ve başarıya ulaşamazsınız. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz o kadar çok fazla hayal gücünüz artmaya başlar. Bir önce ki madde biraz da kendinize zaman ayırmakla bağlantılı diyebiliriz. Maddeleri birleştirin, okuyup geçmeyin. Anlayın!

Freelance Tasarımcı İş Ayırmaz

Pek çok freelance tasarımcı eskiden büyük şirketlerde çalışmıştır. Bundan dolayı kendilerine gelen küçük çaplı işler için çalışmak istemezler. Bu kişilerin gururuna dokunur. Halk arasında attan inip eşşeğe binmek deyimiyle eş değer görülür. Fakat eğer iş ayırırsanız bu sizin freelance tasarımcı hayatınızı başlamadan bitirebilir. Bundan dolayı mutlaka hiçbir işi ayırmayın. Unutmayın ki küçük bir iş yaptığınız kişi işinizi beğenip büyük işlerle uğraşan bir arkadaşına sizden bahsedebilir. Bu yüzden referansınız olan her işi ayırt etmeden kabul edin. Böylelikle çevreniz genişleyecektir. Unutmayın ki freelance iş dünyasında çevre genişliği çok önemlidir. Çevreniz geniş olmadığı sürece çok fazla işiniz olmaz.

Yıkıcı Değil, Yapıcı Etkilere Sahip Olun

Her insan birbiri ile aynı özelliklere sahip değildir. Bundan dolayı müşteri ilişkilerinde yıkıcı bir rol üstlenmeyin. Karşınızda bulunan kişi ne kadar üslupsuz şekilde konuşsa dahi iş almaya ve para kazanmaya yönelik olarak konuşmalarınızı profesyonel bir şekilde devam ettirin. Bu sayede pek çok işi alabilirsiniz. İnsanların huylarına çok fazla önem vermeyin. Unutmayın ki para kazanabilmek için ilk dönemlerde bir nebze de olsa insanların pek çok isteğine evet demek zorunda kalabilirsiniz. Fakat birkaç zaman sonrasında bu insanlar tasarımlarını sizin yapmanız için sizinle çok daha üsluplu şekilde konuşmaya başlayacaklardır. Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Şüpheye Düşmeyin, Yapın

Çok profesyonel bir iş alımı ile karşı karşıya olduğunuzu düşünelim. Bu noktada karşınızda bulunan kişinin sizden beklentileri çok yüksek olabilir. Sizde bu işin büyüklüğünden korkarak ben bu işi yapamam diyebilirsiniz. İşte dikkat edilmesi gereken nokta burası! Sakın böyle bir cümle kurmayın. İşi kabul edin ve elinizden gelenin en iyisini yaparak müşterinize teslim edin. Eğer beğenmezse ve anlaşmazlık çıkarsa bir üst maddeyi devreye sokun. Yıkıcı değil, yapıcı olun.

Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Çözüm yolları arayın. Tasarım üzerinde değişiklikler yapın ve müşterinize bu tasarımı beğendirin. Böylelikle bir sonra ki büyük işlerden korkmayacaksınız ve daha büyük işleri almak için heyecan duyacaksınız. Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Unutmayın ki büyük işler her zaman için büyük paraların habercisidir. Beğenilen işler de aynı şekilde arkadan gelecek olan yeni işler için kapı aralamış olur. Cesur olmak her zaman için iyidir! Unutmayın ki siz bir maaşlı eleman değilsiniz. Freelance bir tasarımcısınız. Buna göre hareket etmelisiniz !

Tüm bu saydığımız maddeleri uygulamaya başladığınızda göreceksiniz ki aradan aylar geçtiğinde pek çok insan tasarım konusunda sizden yardım isteyecek.

Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

İlk zamanlarda düşük miktarlara yaptığınız tasarımları artık bir marka haline geldiğiniz için çok daha yüksek rakamlardan yapacaksınız. Böylelikle diğer insanlar da sizi kaliteli bulmaya başlayacak ve işlerinizde artış göreceksiniz. Böylelikle hiç kimseye bağlı olmadan evinizde oturduğunuz yerden para kazanmanın keyfine varabileceksiniz. Herkes kendi kendisinin patronu olmayı ister. Bu duygu insanlara mutlaka özgüven ve cesaret kazandırır. İleri ki yıllarda belki sizde kendinize bir ofis açar ve yanınıza çalışma arkadaşları alarak freelance bir iş merkezi kurabilirsiniz. Unutmayın ki hayat size hiç beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz fırsatlar sunar ! Freelance Tasarımcı Nasıl olunur

Yarın yada haftaya başlarım demek yerine bugün başlamayı seçen olun.

KAYNAK: https://5renkmatbaa.com/basarili-freelance-tasarimci-olmak/

Editör: TUNAHAN ERTAN