Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir? Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir?

Bloomberg'te yayınlanan 'ekonomik kriz ve döviz' haberi sonrası BDDK harekete geçti. İçerisinde, haberi yapan gazeteciler, sanatçı ve ekonomistlerin de olduğu 50 kişi hakkında "devletinin ekonomik sistem ve istikrarını hedef" aldıkları gerekçesiyle dava açıldı.

Sözcü'de yer alan habere nazaran; 10 Ağustos 2018 yılında Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın ekonomik kriz ve dövizdeki dalgalanmalarla ilgili Bloomberg'de yer alan haberleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından mahkemeye taşındı.
Haber hakkında yorum yapanlara da kabahat duyurusu
BDDK yalnızca haberleri yapanlara değil, bu haberler hakkında yorum yapan sanatçı ve ekonomistleri de davaya dahil etti.
Açılan dava metninde şu sözlere yer verildi

"Ülkemiz Bankacılık sisteminin 2001 yılından bu yana karşılaştığı en önemli döviz krizi ile karşı karşıya olduğu, iki bankanın 10.08.2018 tarihinde döviz kabul etmediği, bir bankanın ise 5 bin dolar çekilmesine ait bir müşteri talebini yerine getiremediği, döviz hesaplarından para çekilmesine ait taleplerde değerli artış olduğu, BDDK’nın 11.08.2018 cumartesi günü tüm üst seviye banka yetkililerini toplantıya çağırdığı üzere ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe karşıt ve niyetli sözlere yer verildiği. Yürütülen soruşturmada, haber siteleri dışında gerçek şahıslar tarafından oluşturulan toplumsal medya hesapları üzerinden tıpkı gayeye hizmet eder nitelik akınlarda bulunulduğunun belirlendiği tespit edildi."

Editör: TUNAHAN ERTAN