Bengay Krem Ne işe Yarar? Bengay, çeşitli sebepler dolayısıyla vücutta gelişen enfeksiyon ve ağrı gibi biyolojik unsurların sebep olduğu rahatsızlık hissini en aza indirmeye yarayan bir ilaçtır. Beyaz renkte, yağsız ve pomad formunda üretilen Bengay, cilde uygulandığı takdirde cilt üzerinde yanma ve kızarma meydana gelmesine sebep olur. İçeriğinde bulunan mentol cilde ferahlık hissi verir. Özellikle sporcuların maruz kaldıkları kas kasılmalarında ve bel fıtığı rahatsızlığı söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulur. Bengay Krem Faydaları Neler, Bengay yan etkileri

Bengay Krem Ne işe Yarar? Faydaları Neler? Bengay yan etkileri
Bengay Krem Ne işe Yarar? Faydaları Neler? Bengay yan etkileri

Bengay kremin etken maddeleri metil salisilat ve mentoldur. Bu etken maddeler sayesinde vücuttaki iltihap ve ağrıları giderir. Ağrılı bölgeye uygulanan krem, bu bölgedeki damarların genişlemesine yardımcı olur. Damarların genişlemesiyle birlikte bölgedeki ağrının şiddeti hafifler.

Sinirlerin ve kasların gevşemesine yardımcı olan Bengay, Omuz tutulması, romatizma, fiziksel darbe gibi faktörlere bağlı olarak meydana gelen ağrının yatıştırılması için kullanılabilir. Beden gücü aracılığıyla yapılan işlerin sebep olduğu kas ağrıları için de Bengay kullanımına başvurulabilir.
Eklemlere yakın dokularda meydana gelen iltihaplanmalar, kireçlenme sebebiyle ortaya çıkan ağrılar Bengay kullanımını gerektirebilir. Bu gibi durumlarda kullanılan Bengay hem iltihap giderici hem de ağrı kesici görevi görür. Ağrılı bölgeye sürülen krem ilk birkaç saniye boyunca cildin yanmasına sebep olur, ağrının üzerindeki etkisi ise birkaç dakika içerisinde hissedilir.

Bengay Kremin Faydaları

Enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan ağrıların şiddetini en az indirir.
Mentol içeriği sayesinde cilde ferahlık hissi kazandırır.
Kan damarlarını genişletir. Damarların genişlediği bölge uyuşur ve soğukluk hissi oluşur. Bu da ağrıların azalmasına yardımcı olur.
Bel fıtığı sebebiyle bel bölgesinde meydana gelen ağrıların giderilmesini sağlar.
El ve ayak burkulmalarında kullanılabilir. Burkulan bölgeye uygulandığı takdirde ağrının büyük ölçüde geçmesini sağlar.
Tendor, olarak bilinen sinirlerin kemikle birleştiği noktadaki yırtılma veya kopma sonucu oluşan ağrının azalmasına yardımcı olur.
Kas ve adele ağrılarını giderir.

Bengay Kremin Yan Etkileri

El, ayak, bilek gibi bölgelerde şişme ya da boğazda yutkunma gibi sorunlarla karşılaşılabilir.
Nefes almada zorluk çekme söz konusu olabilir.
Kremin uygulandığı bölgelerde aşırı yanma hissi, kabarma, kaşıntı ve döküntüler oluşabilir.
Baş dönmesi, sersemlik hali, aşırı uyuşma gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Bengay Krem Nasıl Kullanılır?

Bengay krem ağrılı ve acılı bölge temizlendikten sonra günde iki ya da üç kere uygulanabilir.
Kremin ince bir tabaka halinde ağrılı bölgeye uygulanması yeterlidir. Krem, vücuda iyice yedirilinceye kadar kadar masaj hareketleriyle sürülür. Bengay krem nedir
Krem gün içerisinde ikinci ya da üçüncü kez kullanılacak ise, bir önceki krem artığının temizlenmesi gerekir.
Günlük alınması gereken doz aşıldığı takdirde çeşitli istenmeyen durumların ortaya çıkması olasıdır.
Kremin yutulması durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Bengay Kremi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bengay kreminin içinde yer alan etken maddelere alerjisi olan kişiler bu kremi kullanmamalıdır.
Vücutta açık yara ya da tahriş olmuş bölge var ise, krem bu tür bölgelere uygulanmamalıdır.
Bengay kremin, sıcak su torbası ya da bandaj gibi nesnelerle beraber kullanılmaması gerekir.
Krem, gözlere ya da ağız içine temas ettirilmemelidir.
Vücuttaki ağrı ve acı hissi krem kullanıldığı halde 10 gün içerisinde azalmıyor ya da yok olmuyor ise doktora başvurmak gerekir.

Bengay Krem ile İlgili Merak Edilenler

Bengay kremin hamilelikte kullanımı nasıldır? Bengay krem hamilelik esnasında ancak alerji testinden sonra kullanılabilir. Hamileyken Bengay krem kullananlar eğer ki kremin içerisindeki etken maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterirler ise, bu durum çocuğa zarar verebilir.
Bengay kremi emziren anne kullanabilir mi? Bengay kremin emzirme döneminde kullanılması gelen olarak sakıncalı görülmemektedir. Fakat yine de doktor tavsiyesi ve alerji testi ile de bu durum doğrulamalıdır. Daha sonra kullanılabilir.
Emzirirken kas gevşetici kullanılır mı? Emzirme döneminde yalnızca Bengay krem değil, tüm kas gevşetici kremler için mutlaka alerji testinin yapılması gereklidir.
Bengay kremin muadili var mı? Hemen her krem gibi Bengay kremin de muadili vardır. Örneğin Voltaren, bu kremin yerine kullanılabilir. Bengay krem nedir
Bengay krem reçetesiz alınır mı? Bengay krem reçetesiz alınabilir. Fakat yine de daha iyi sonuçlar alınabilmesi adına doktor tavsiyesiyle kullanılması daha uygundur.
Bengay krem yüze sürülür mü? Bengay kremin yüz bölgesine uygulanmaması gerekir. Yüz bölgesinde özellikle gözlere, burun ve ağız içine teması durumunda ciddi problemlere neden olabilir.
Bengay krem genital bölgelere sürülür mü? Bengay kremin kesinlikle genital bölgelere uygulanmaması gerekir. Böyle bir durumda krem dayanılması güç bir yanma hissi ve acıya sebep olur.
Bengay krem aft gibi iltihaplı ağız içi yaralarına uygulanır mı? Bengay krem ağız içiyle temas etmemelidir. Bu gibi durumlarda ağız hemen bol su ile yıkanmalı ve sonrasında doktora gidilmelidir.

Bengay Krem Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

Bengay krem, eczanelerden temin edilebilir. 50 gramlık tüplerde satılan bu kremin fiyatı 2018 yılı itibarıyla 7-10 TL arasında değişmektedir.

Bengay Kremini Kullananların Yorumları

Okul zamanı her hafta halı saha maçlarından sonra bu kremi kullanıyordum. Başlarda çok iyi geliyordu ama daha sonradan etkisini kaybetmeye başladı.
Bir yerime yel girdiğinde ya da kasıldığında hemen sürüyorum. Çok işe yarıyor. Biraz yakıyor ama yine de rahatlatıyor.
Basketbolda bir yıldız olduğum dönemlerde kas gevşetici özelliği dolayısıyla bol miktarda kullandığım bir kremdir. Kas ağrılarıma çok iyi gelmiştir. Bengay Krem Faydaları
Ben bunu futbol maçlarından sonra ayağımdaki burkulma ve şişmelere karşı kullanıyordum. Bu tür yerlerde hafif ödemler oluşuyordu. Ödemleri azaltma konusunda bana çok yardımcı oldu.
Okul maçlarında genellikle ayak kaslarım kasılırdı. Devre arasında bu kremi uygulardım. Sonrasında ikinci devreye ağrı sızı olmadan çıkardım.
Omuz ve bel ağrılarım için kullandığım bir krem. Fakat bir keresinde elimi yanlışlıkla göz çevreme değdirdim. Gerçekten büyük acı yaşattı bana. Bengay Krem Faydaları
Bilgisayar başında fazla kalmamın üzerine bir de koşarken sol bacağımı sakatlayınca bu kremle tanışmış oldum. Sırtımın ve bacağımın ağrısından uyuyamıyordum bile. Bu mucizevi buluş sayesinde beş dakika içerisinde uykuya dalmışım. Herkese tavsiye ederim. Bengay krem nedir

Panocer ne işe yarar? Yan etkileri nelerdir? Panocer ne işe yarar? Yan etkileri nelerdir?

ERTANHABER

NEDENHABER

Editör: TUNAHAN ERTAN