Beyaz ve kahverengi yumurta arasında ne fark var? Besin değeri yüksek ve çok faydalı olan yumurtanın renkleri soru işareti oluşturuyor. Kimi insan çok tüketirken kimi insan tüketmiyor. Peki beyaz, kahverengi veya sarı yumurtalar arasında ne farklar var detayları haberimizde..

Beyaz ve kahverengi yumurta arasında ne fark var
Beyaz ve kahverengi yumurta arasında ne fark var

Yumurta, Bir dişinin vücudunda oluşan, yumurtlama ve döllenmeden sonra aynı türden bir canlı oluşturan hücredir. Dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlere yumurta denmektedir. Besin değeri en yüksek olan tüketilmesi gereken yumurta anne sütünden sonra tüketebileceğimiz en kaliteli proteindir. Yumurta; A, B, D ve E vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca demir, selenyum, folat ve fosfor içerir. İçerisinde çok az miktarda yağ bulunur. 1 adet yumurtada bulunan yağ miktarı 4,5 gramdır ve bu yağın 1,5 gramı doymuş yağ asitleridir. Kalan kısım doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Yumurtanın besin değeri

  • 70üKalori
  • 6 gramüprotein
  • 5 gramüyağ
  • 1 gramükarbonhidratüiçermektedir.

Kas yapmak isteyenler yumurta tüketmelidir

Yumurta beyazı %100 protein yapısına sahiptir. Özellikle kas yapmak isteyen kişiler için veya kas kaybı olan hastalıklarda yumurta beyazı tüketimi önemli rol oynar. Yumurtada bulunan bu proteinler elzem aminoasitleri içerdiği için kaliteli yapıdadır, yani vücudumuzda hızlıca ve kayba uğramadan kullanılabilirler.

Protein kaynağı Kinoa nedir ve ne işe yarar? Protein kaynağı Kinoa nedir ve ne işe yarar?

Kahverengi ve beyaz yumurtadan hangisi daha besleyicidir?

Tavuk yumurtalarının içeriği ve kabukları, üreme kanalının en sonunda oluşur. Yani aslında yumurtaların son ana kadar rengi bile yoktur. Yumurta rengi farklı olsa da besin değeri, lezzeti ve pişme şekilleri bakımından iki renk yumurtanın da içi aynıdır. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, vitamin ve mineral bulunur. Tabi tavuğun yediği yemin kalitesi ve koşulları ufak farklılıklar yaratabilir.

Yumurtaların kabuklarının renklerini, tavuğun kökenine, atalarının yaşadığı yerlere bağlayanlar da var. Bu görüşe göre Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi, Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz olur. Daha çok kabul gören bir diğer görüşe göre ise beyaz kabuklu yumurtalar beyaz ibikli ve kulak memesi beyaz olan tavuklar tarafından yumurtlanıyor. İbik ve kulak memesi kırmızı olanlar ise kahverengi kabukları olanları yumurtlar.

Sizin için: Yumurta yıkanıp mı tüketilir yıkanmadan mı?

Editör: TUNAHAN ERTAN