Biber Gazı Nedir? Göze Zararları Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Biber gazıü(O-Klorobenzalmalononitril) kapsaisin denilen bileşiklerden elde edilen bir gaz türüdür. Bibere acı tadını veren budur ve bilinen en acı maddelerdendir. Kapsaisin her ne kadar ilaç olarak kullanılsa da biber gazı halinde öldürücü bir silaha dönüşebilmektedir.

biber gazı nedir? göze zararları nelerdir? tedavi yöntemleri nelerdir?
biber gazı nedir, göze zararları nelerdir, tedavi yöntemleri nelerdir, gözde körlüğe neden olur mu, titreme ve sinire neden olur mu, kalıcı körlük yapar mı, biber gazından sonra gözleri nasıl tedavi edebiliriz, tedavide etkili yöntemleri nelerdir, suyla yıkamak geçirir mi, biber gazından korunmanın yöntemleri nelerdir

BİBER GAZININ ETKİLERİ NELERDİR?

Biber gazı vücuda solunum yoluyla girdiği gibi deriden emilim yoluyla da girebilir. Biber gazı emilimden sonra sinir uçlarına birikip dağılır. Biber gazı teknolojisi günden güne gelişmekte, güvenlik güçleri de bu gelişime ayak uydurmaktadır. Biber gazının içeriği, yapısı ve etkisi sürekli değişmektedir. Biber gazı atıldığı ortamda 2-3 kmlik alanda etkisini gösterebilir. Çok hızlı yayılır.Etkisi kişiden kişiye ve gaza maruz kalma durumuna göre değişir. Sağlık sorunu olan kişilerde, gaza maruz kalan kişi ölebilir. Etkileri arasında göz yaşarması, burun tıkanması, burun ve boğazda şiddetli yanma, şuursuzluk, baş dönmesi, nefes darlığı, görme bulanıklığı, bilinç bulanıklığı, panik, aşırı öfke ve kızgınlık yer alır. Biber gazına maruz kalan kişinin gözleri yanar ve yaşarır. Doğal tepki olarak gözyaşı salgılanır. Solunum yolunda tıkanma etkisi yapar ve kişiye boğulma hissi verir. Sürekli öksürük kişiyi kusturabilir.

İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ MALZEMELER

* Boya/Toz Maskesi

* Nalbur veya bir yapı mağzasından temin edilebilir

* Göz koruyucu gözlük, deniz gözlüğü de olabilir

* Nalbur veya bir yapı mağazasından temin edilebilir

* Su Spreyi Şişesi

* Temizlik malzemelerine ait şişelerse iyice yıkayın

* Sıvı Asit Giderici/ Anti Asit

* Sıvı formdaki herhangi bir ürün

* Rennie veya Talcid

BİBER GAZINDAN NASIL KORUNULUR?

Biber gazı deriden de etkili olduğu için öncelikle vücudun hiç bir yeri açıkta kalmayacak şekilde giyinmiş olmalısınız. Eldiven, bere, atkı takmalı, giysi, içine hava geçirmeyecek şekilde sıkıca kapatılmalıdır. Mümkünse, gaz maskesi en temel çözümdür. Biber gazının etkisini en basit şekilde limonla azaltabilirsiniz. Limonu bir mendil ya da atkıya sıkarak nefes alabilirsiniz. Ayrıca limonu göze, burna sürebilir, limonun suyunu içebilirsiniz. Bu önlemler, öksürüğü ve yanmayı biraz olsun azaltacaktır. Biber gazına maruz kalma ihtimaliniz varsa yanınızda mutlaka fazladan limon, sirke bulundurunuz. Herhangi olumsuz bir durumda, çevrenizde yardıma ihtiyacı olan kişiler mutlaka olacaktır. Gazdan az etkilenen kişiler, zor durumda kalan kişilere sakin bir şekilde müdahalede bulunmalıdır. Aynı şekilde sirke de benzer bir etkiye sahiptir, limonun yanısıra kullanılabilir. Yanan gözle kesinlikle ovuşturulmamalıdır. Ovuşturulan gözler biber gazıyla tahriş olur ve uzun süre düzelmezler. Gözyaşının akmasına engel olmayın, gözyaşlarıyla gözler yıkanacağı için bu durum yararlıdır.

Su içmek, yüzü, gözü su ile yıkamak doğru değildir.üSu, deriye yapışan zehirli gazın gözeneklere girmesine neden olabilir. Biber gazına maruz kalındığınızda gazlı havayı mümkün olduğunca teneffüs etmemeye çalışınız. Nefes almanız gerektiğinde ise yüzünüzü “temiz havaya” doğru dönerek nefes alınız. Biber gazı cilt yoluyla da alınabildiği için en kısa sürede gaz bulaşan giysileri değiştiriniz.

BİBER GAZI TEDAVİSİNDE ETKİLİ BİR YÖNTEM

Kaliforniya Üniversitesi'nde yürütülen bir çalışmada; anti asitlerin bölgesel uygulanmasının gazın yol açtığı ağrı ve acı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

1.üUygun ebatta bir sprey şişesini iyice yıkayın.

2.üŞişenin yarısını sıvı anti asit (Rennie, Talcid vb.) doldurun

3.üŞişenin geri kalan yarısını suyla doldurun.

4.üBiber gazına maruz kaldığınızda gözünüze ve ağızınıza spreyi sıkın ve yutun.

Aknetrent ile antidepresan kullanılır mı? Aknetrent ile antidepresan kullanılır mı?

TEDAVİ İLKELERİ

*üHastalar biber gazının sıkıldığı ortamdan çıkarılmalıdır.

*üGiysileri çıkarılmalıdır.

*üVarsa kontakt lensler çıkarılmalıdır. Gözlerin bol çeşme suyu ile yıkanması önerilmektedir. Bununla birlikte kapsaisin suda çözünmediğinden etkili olmayabilir.

*üAğrının giderilmesi için için lokal anesteziklerin uygulanması gerekebilir.

*üDeri bitkisel yağla temizlenebilir.

*üBronşlarda kasılma varsa oksijen, nefes açıcı inhaler ilaçlar ve/veya kortizon verilmelidir.

*üHastaya tedavi girişiminde bulunan sağlık personeli eldiven, gözlük ve koruyucu giysi giymelidir.

BİBER GAZI (OC) NİN ETKİSİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER

Etken maddenin (OC) yoğunluğu (%7 veya %10 gibi).
OC nin eritildiği itici ortam (alkol veya eter bazlı olanlar göz için diğerlerine göre daha zararlıdır)
OC nin hangi güçte püskürtüldüğü (Basınçlı tüpten veya spreyden ise temasın hangi mesafeden sağlandığı).

İSTENMEYEN ETKİLER

Biber gazı ile bir kez temas sağlanmış ise etkiler sağlıklı insanlarda bir süre (30 dakika ile birkaç saat) sonra sekel bırakmadan kaybolur. Ancak bu gaza çok sayıda maruz kalındığında göz ve deride istenmeyen etkiler (glokom, katarakt, göz içi kanama, gözün saydam tabakasında ülser, dermatit, yüz ödemi, mevcut deri hastalığının tekrar nüks etmesi) görülebilmektedir. KOAH ve astım gibi akciğer hastalığı olanlarda bir kez temas bile ölüme yol açabilir. Göz yaşartıcı gazlar gebelerde düşük ve erken doğum riskini arttırmaktadır.

BİBER GAZI GÖZE ZARAR VERİR Mİ?

Biber gazı, özellikle gözlerde, ciltte ve solunum yollarında tahrişe neden olabilir. Gözlere temas ettiğinde, şiddetli göz yanmalarına, sulanmaya, tahrişe ve geçici körlüğe yol açabilir. Cilt teması da ciltte yanmaya ve tahrişe yol açabilir. Ayrıca solunum yollarına temas ettiğinde solunum problemlerine yol açabilir.

Editör: TUNAHAN ERTAN