Her sene Bilecik Söğüt ilçesinde düzenlenen 739.Ertuğrul Gaziyi Anma Ve Yörük Şenlikleri ne zaman? Şenlikler için hazırlık mı yapılıyor?

Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri kapsamında bu yıl 739'uncusu düzenlenecek olan etkinliklerin program akışı belli oldu.

Bilecik Söğüt ilçesinde her yıl Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt şenlikleri düzenleniyordu. Bu yıl corona virüs sebebi ile şenliklerin tarihi kesin olmamakla beraber 04 Eylül 2020 olacağı tartışılıyor.

Her sene eylül aylarında çeşitli şenliklere ev sahipliği yapan söğüt birçok şehirden vatandaşın her yıl olduğu gibi eğer şenlikler gerçekleştirilebilirse bu yılda yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

04.09.2020 Tarihinde korona virüs sebebi ile şenlikler ertelenmezse gerçekleştirilecek ilk tören Türk Büyükleri Anıtına çelenk sunulmasının ardından Vali Tahir Büyükakın’ın açılış konuşması ile başlıyor. Program her sene Halk Oyunları gösterisi, Ertuğrulgazi Türbesi’ni ziyaret, şifalı pilav için kurban kesilmesi ile devam ediyor. Ardından, Ertuğrulgazi ve Türk Büyükleri adına Mevlid-i Şerif okunması ile ilk günkü program sona erdiriliyor.

Şenliklerin ikinci gününde ise etkinlikler saat 10.30’da Hükümet Konağı önünde Yörüklerin karşılanması, Mehteran Bölüğü eşliğinde tören alanına yürünmesi ile devam ediyor.

Program Ertuğrulgazi Türbesi ziyareti ve Yörük çadırlarının gezilmesi, Cirit ve Okçuluk gösterileri, şenliklere katılan Yörük, Türkmen Dernek Federasyon ve Konfederasyonlarının tanıtılması, havai fişek, lazer gösterilerinin ardından geleneksel şifalı pilav kapak açma töreni ile son buluyordu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Söğüt Şenlikleri’ne katılacağı son günde ise, Devlet Büyükleri ve Konukların türbe ziyareti sonrası tören alanına geliyor ve Tören alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edecek olan program, Başbakan Binali Yıldırım’ın halka sesleneceği protokol konuşmaları sonrasında halk oyunları gösterileri, Mehteran bölüğü gösterisi, tören geçişi ve şifalı pilav ikramı ile son buluyordu. Bu yıl şenliklerin gerçekleştirip gerçekleştirilmeyeceği kesin olmamakla birlikte, her sene şenliklerin yapılmasını bekleyen vatandaşlar tarihin kesinleşmesini bekliyorlar.

Söğüt'ü merak edip gelen ziyaretçiler için hediyelik eşya dükkanları..

Söğüt Ertuğrulgazi Türbesi yanında türbeyi ziyarete gelen ziyaretçiler için hediyelik eşya dükkanları açıldı. Söğütü temsil eden bir çok hediyelik eşya bulunuyor. Ayrıca gelen ziyaretçilerin fotoğraf çekilebilmesi için özel yörük kıyafetleri kiralanıyor. Kiralanan yörük kıyafetleri ile fotoğrafçılar tarafından çekim yapılıyor.

Bilecik Söğüt Tarihi

Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak bilinir. 1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile birlikte verilmiştir. Osmanlı döneminde önce Sultanönü sancağının merkeziyken, sonra merkezin Eskişehir'e taşınmasıyla bu sancağa bağlı bucağa dönüşmüştür. 1648 yılında Anadolu vilayeti Bursa sancağının Lefke (bugün Osmaneli) kazasına bağlı bıcaktı. Daha sonra Anadolu eyaletine bağlı merkezi Bilecik olan Ertuğrul sancağının sınırlarına katıldı. En son Hüdavendigâr vilayetine bağlı Ertuğrul sancağına bağlı kaza idi. Kurtuluş savaşında üç kez Yunan işgaline uğramış ve 6 Eylül 1922'de işgalden yanmış bir şekilde kurtulmuştur. İlçeye bağlı Kızılsaray köyünün girişinde, hem Osmanlıca, hem de Rumca yazılar taşıyan bir Yunan karakolu bulunmaktadır ve bu karakol harap haldedir.

Nüfus

İlçe 2009'da bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 2 belde (Çaltı ve Küre), 21 köy ( Akçasu, Borcak, Dereboyu, Dömez, Dudaş, Geçitli, Gündüzbey, Hamitabat, Kayabalı, Kepen, Kızılsaray, Oluklu, Ortaca, Rızapaşa, Sırhoca, Tuzaklı, Yakacık, Yeşilyurt, Zemzemiye ) ve 7 mahalleden (Çaltı'nın 3, Küre'nin 4) oluşmaktaydı. 2009'da Küre'nin beldeliği nüfusu azaldığından kaldırılmış ve normal bir köye dönüştürülmüştür.

Editör: TUNAHAN ERTAN