Windows 10 mavi ekran hatası görmek artık kullanıcılar için şaşırtıcı değildir. STOP Hatası olarak da bilinen Mavi Ekran, aslında, en ünlü ölüm ekranlarıdır. Çözüm yöntemini Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için kullanabilirsiniz. Windows 10’daki mavi ekranı düzeltmenin birkaç yolu vardır. Aşağıdaki yöntemlerle mavi ekran hatasını kesin olarak çözebilirsiniz.

mavi ekran hatası neden olur, mavi ekran hatası windows 10, windows 7 mavi ekran hatası, windows mavi ekran hatası çözümü
mavi ekran hatası neden olur, mavi ekran hatası windows 10, windows 7 mavi ekran hatası, windows mavi ekran hatası çözümü

Mavi EkranüOnarımı

Çoğu durumda, Windows 10, STOP hatası oluştuğunda otomatik olarak yeniden başlatılacak şekilde yapılandırıldı.

Bu durumda, BSOD ile ilgili hata kodunu not etmek için yeterli zamanınız olmaz. Bu nedenle, Windows 10 mavi ekran hatasını düzeltme işleminizi başlatmak için,ühata ekranını bir süre tutmalısınız.

  • Bu Bilgisayar’ı sağ tıklayın.
  • Özellikler’e gidin.
  • Sol tarafta, Gelişmiş Sistem Ayarları’nı tıklayın.
  • Gelişmiş sekmesini tıklayın.
  • Başlangıç ve Kurtarma altında, Ayarlar’a tıklayın.

Başlangıç ve Kurtarma

  • Şimdi, Sistem Hatası altında, Otomatik olarak yeniden başlatıldığını belirten onay kutusunu kaldırın.

Sistem Hatası

  • Kaydetmek ve devam etmek için Tamam’ı tıklayın.

Bilgisayar Nasıl Toplanır

Virüsleri kontrol edin

Windows 10 Bilgisayarınız’da gösterilen BSOD’un nedenlerinden biri veri bozulmasıdır. Düzenli senaryolar haricinde, bilgisayarınız’daki bazı zararlı yazılımlar nedeniyle veriler bozulmakta.

Dolayısıyla, Windows 10’da mavi ekranı, normal olarak arayabileceğinizden daha fazla rastlıyorsanız. Sisteminizin tam bir taramasını yapmak için bazı virüsten koruma yazılımları kullanmalısınız.

Windows Defender, Windows 10’daki varsayılan antivirüs sisteminizi taramak ve mavi ekranı onarmak için iyi bir seçenek olur.

Windows Update

Bilgisayarınızın en son güvenlik yamaları ve diğer güncellemeler ile düzenli olarak güncellendiğinden emin olmalısınız.

Bu, mavi ekran hatalarını düzeltmek veya hatta ilk etapta görünmesini engellemek için en önemli şeylerden biridir. Windows 10 çalıştıran kullanıcıların güncellemeleri otomatik olarak yükledikçe bu tür sorunları çözebilirsiniz.

Donanım sürücülerini ve firmware’i güncelleyin

Bilgisayarınızdaki hatalı sürücüler, mavi ekranın bilgisayar ekranınızda görünmesine neden olabilir. Yani, onları güncelleme ya da onarıma da BSOD hatasından kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Evrensel Windows sürücüleri bugünlerde çoğu donanımın dikkatini çekiyor. Ama yine de, her şey dahil değil. Windows’un otomatik olarak güncellenemediği sürücüler için, üreticinin web sitesinden indirerek manuel olarak yapmanız gerekir.

Ayrıca, bilgisayarınızın yazılımını, yani BIOS’u veya UEFI’yi en son sürümüne saklamalısınız. Sisteminizdeki donanım bileşenlerinin artan ısı seviyelerine sahip olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Piriform Speccy gibi bazı yazılımları kullanabilirsiniz.

Güvenli moda önyükleme

Windows kullanıcıları, bilgisayarlarında bulunan çeşitli sorunların nedenini bulmak için Güvenli Mod’u kullandılar. Ve mavi ölüm ekranı istisna değildir. Windows 10 veya daha eski sürümlerinde mavi ekran hatalarınıüGüvenli Mod‘u kullanarak düzeltebilirsiniz.

Windows 10 Güvenli Mod’da önyükleme yaptığınızda, yalnızca temel Windows hizmetleri ve sürücüler yüklenir. Herhangi bir BSOD görmüyorsanız. BSOD’yi bilgisayarınıza koymanın bazı üçüncü taraf sürücülerini suçlayabilirsiniz.

Sistem geri yüklemesini kullan

Windows’da Sistem Geri Yükleme‘yi de ekleyerek Microsoft, günlüğünüzü geri almanın bir yolunu vermiştir. Son yüklediğiniz bazı yazılımlar veya sürücüler nedeniyle mavi ekran ölümünün meydana gelmesi durumunda yardımcı olur.

MAVİ EKRAN NEDİR

mavi ekran hatası neden olur, mavi ekran hatası windows 10, windows 7 mavi ekran hatası, windows mavi ekran hatası çözümü

Editör: TUNAHAN ERTAN