Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, aşının birinci dozu yapıldıktan sonra bağışıklık cevabının bir biçimde uyarıldığını söyledi.

Prof. Dr. Tezer, aşı sonrası asıl uyarılmanın 2'nci dozdan 10 gün sonra azamî seviyeye geldiğini belirterek, "Bu yüzden 'aşı yaptırdım' diye maskesiz dolaşmak çok gerçek bir yaklaşım değildir. Kişi aşı olsa da maske takmak zorundadır. 'Maskeyi çıkaracağız' diye bir algı oluşmasın. Maske takmaya devam edeceğiz. Virüsün dolanımı devam ettiği sürece 2021 yılında da maske takmaya devam edeceğiz. 'Aşı oldum, bağışıklık karşılığım güçlü, bende antikor karşılığı çok iyi' diye maskelerimizi çıkarmayacağız. Yalnızca maske değil, toplumsal aramıza, el hijyenimize ve kalabalık alanlarda bir ortaya gelmemeye dikkat edeceğiz" diye konuştu.

'COVİD-19 GEÇİREN KİŞİ AŞI YAPTIRMAYABİLİR'

Prof. Dr. Tezer, kişi şayet hastalığı geçirdiğini bilmeden aşı olursa, ziyanlı bir durumun olmayacağını kaydederek, "Koronavirüs aşısı, önümüzdeki günlerde basamaklar halinde uygulanmaya başlayacak. Eğer bir bireyde Covid-19 geçirdikten sonra bağışıklık cevabı oluşmuşsa, aşı olmasına gerek kalmayabilir. Bu durumda kişinin aşı yaptırmasına gerek olmaz. Sıhhat Bakanı da açıklamıştı; 6 ay içerisinde hastalığı geçirmiş olanlara aşının yapılmayacağını. Hastalığı geçirdiniz, 6 ay sonra bağışıklık, antikor cevabınız düşebilir, bunu biliyoruz. O devirde kişinin bağışıklık karşılığının durumuna bakarak, aşı olabilirsiniz. Ayrıyeten bireylerin 2'nci ya da 3'üncü kere hastalığa yakalanmalarında bağışıklık sistemlerinin çok uyarılmasıyla ağır geçtiğini biliyoruz. Bütün virüsler için geçerlidir bu. Ne kadar yüksek oranda ağır bir halde alırsanız, hastalığı o kadar ağır geçirebiliyorsunuz. Temas ölçünüz, müddetiniz hastalığı ağır geçirmenize de tesirli olan öteki faktörlerdir" tabirlerini kullandı.
KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN