Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir? Günler, haftalar, aylar ve yıllar.. Düzenli olarak gerçekleşen astronomik olaylar olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki neden bir hafta yedi gün ve bir yıl 12 ay olarak karşımıza çıkmaktadır?

Bir haftanın 7 gün olması

Günler, haftalar, aylar ve yıllar.. Ay, yıl ve gün kavramları Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki ve Güneş etrafındaki dönüşü ile açıklanan astronomik olaylardır. Bir hafta yaklaşık yüzde 23’lük Ay ayına eşdeğerdir; Hindistan’dan Çin’e, Orta Doğu’dan Avrupa’ya kadar birçok yerde binlerce yıldır kullanılır.

Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir
Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir

Bir haftanın 7 gün olması Babil İmparatorluğu’na dayanır. Babil İmparatoru Büyük Sargon bir haftanın 7 gün olmasını emretmiştir. Babil İmparatorluğu 7 rakamına büyük saygı gösterirdi. Bir haftanın 7 gün olarak belirlenmesi, teleskopların keşfinden öncedir. Bir haftanın 7 gün olması Yahudilik ile de bağdaştırılır. Yahudilik dinine göre tanrı dünyayı 6 günde yaratmış ve 7’nci günde dinlenmiştir.

Bir gün neden 24 saattir ?

Bir günü 24 saat olarak belirleyen ilk medeniyet Antik Mısırlılar’dır. Antik Mısır Medeniyeti bir günü gün doğumu ve gün batımı olarak 12 saatlik iki eşit dilime bölmüştür.

Bir dakika neden 60 saniyedir? Bir saat neden 60 dakikadır?

Bir dakikanın 60 saniye, bir saatin ise 60 dakika olmasının sebebi büyük olasılıkla matematiksel uygunluktan kaynaklanmaktadır. 60 2,3,4,5,6,10,12,15,20 ve 30’a tam bölünür.

Bir yıl neden 12 aya tekamül eder?

Roma İmparatoru Jül Sezar’ın gökbilimcileri mevsimlerle eşlemek için bir yılın neden 12 ay ve her 4 yılda bir neden artık yıl olması gerektiğini imparatora açıklamışlardır. O dönemde takvimde 10 ay bulunuyordu fakat bir yılda 12’den fazla ay dönümü gerçekleşiyordu. Bu sayede Ocak ve Şubat ayları takvime eklendi. Orijinal takvimin beş ve altıncı ayı olan Temmuz ve Ağustos, Jül Sezar ve halefi Augustus onuruna yeniden adlandırıldı. Bu iki ayın önemini pekiştirmek için gün sayısı 31 olarak belirlendi.

Sizin için: Ahtapotların neler yaptığını biliyor muydunuz? İlginç gerçekler

Editör: TUNAHAN ERTAN