Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Ankara, Gazi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (NÖROM), projelerin, üniversitelerin ortak çalışmalarıyla yürütülmesi, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunulması, kamu kaynaklarının faal ve verimli kullanılması açısından örnek olacağını bildirdi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliğinin bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığı belirtildi.

Açıklamada, yönetmelikle nisanda yürürlüğe giren stratejik ehemmiyet taşıyan projelerin desteklenmesi gayesiyle alanında temayüz etmiş birden fazla üniversitenin güç, bilgi ve deneyimlerini birleştirmelerine imkan veren ve Türkiye'de birinci kere uygulanacak model kapsamında birinci ortak araştırma ve uygulama merkezinin kurulduğu aktarıldı.

Projeyle Türk yükseköğretim sistemine "birlikte iş yapma modeli" kazandırıldığı ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi sağlandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ankara, Gazi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÖROM), Türk yükseköğretimine birlikte iş yapma modelini getirmesinin yanı sıra ülkenin gelişmesi için öncelikli ve özellikli bir alanda büyük yatırım ve harcama yapılmasını gerektiren projelerin, üniversitelerin ortak çalışmalarıyla yürütülmesi, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunulması kamu kaynaklarının aktif ve verimli kullanılması açısından örnek olacak."

Açıklamada görüşlerine yer verilen YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç da yönetmelikle kurulan NÖROM'un ülkeye iyi olmasını dileyerek, modelin Türkiye'de birinci kere uygulanacağının altını çizdi.

Saraç, "Yeni YÖK, ülkenin kalkınma amaçları doğrultusunda katma paha üretecek yükseköğretim Ar-Ge merkezleri ile ilgili yeni ve yenilikçi çalışmalarını sürdürecek." tabirini kullandı.

KAYNAK: AA
Editör: TUNAHAN ERTAN