Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik İmtihanı başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsü'nde gireceği imtihana geç kalan bir öğrenci göz yaşlarına hakim olamadı. İstanbul Üniversitesinde ise imtihana son dakika gelenlerin yanı sıra kimlik kartı yerine ehliyetle gelen bir öğrenci de imtihana alınmadı. İmtihana giremeyen öğrenciler okulların önünde gözyaşlarına hakim olamadı. 

YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi saat 10.15.’te başladı. Adaylar saat 10.00’a kadar imtihana girdi. Öğrenciler imtihana düzgün hazırlandıklarını belirtirken aileleri de çocukları düzgün dileklerde bulundu. İmtihana erken gelenlerin yanı sıra geç kalanlar da vardı. Saat 10.00’a gerçek imtihanın yapılacağı okula gelen öğrenciler koşarak imtihan salonuna gitti. Kimlik kartı yerine ehliyetle gelen bir öğrenci ise imtihana alınmadı. 135 dakika sürecek TYT imtihanı saat 12.30’da sona erdi.

'Ağabey ben ne yapacağım artık?'
Konya Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu'nda yapılan imtihanda kural gereği, saat 10.00 okulun kapıları kapatılarak imtihana giriş sonlandırıldı. Saat 10.05'te okulun kapısına gelip, imtihana girmek isteyen bir erkek öğrenci, polisten giremeyeceğini öğrenince gözyaşlarını tutamadı. Polise uzun süren yalvaran ismi öğrenilemeyen öğrenci, "Ağabey lütfen. Allah aşkına. Kaçıramam bunu. Saat daha 5 geçiyor. Ağabey bu hayatımın imtihanı. Elini ayağını öpeyim ağabey. 5 dakika geç kaldım ağabey. 15 geçe imtihan başlıyor. Ben 5 geçe geldim. Bir şey olmaz ağabey, beni alın. Ağabey ben ne yapacağım artık?" dedi.

Tüm uğraşlarına rağmen imtihana giremeyen öğrenci, üzgün bir biçimde okuldan ayrıldı. Bir kız öğrenci de birebir biçimde imtihana giremedi.

İzmir Ege Üniversitesi Yabancı Lisanlar Fakültesi'nde imtihana girecek olan bir kız öğrenci, giriş saati olan 10.00'u 8 dakika geçe geldiği için salona alınmadı.
Öfkelenen öğrenci, imtihana giriş dokümanını yırtıp, elindeki su şişesini atarak gözyaşlarına boğuldu ve hudut krizi geçirdi.
'Maalesef bir yılı boşa gitti'
İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsü'nde imtihana girecek olan bir öğrenci geç geldiği için imtihana alınmadı. Ağlayan öğrenciyi veliler teselli etmeye çalıştı.  İmtihana geç gelenlerden Senem Balkış ise içeri alınmayınca geri dönmek zorunda kaldı. Senem Balkış'ın babası İdris Balkış ise duruma reaksiyon göstererek, "Trafiğe takıldık. Olağanda 09.10 geçe geldik, buraya 1 saatte gelemedik. Kızım ikinci sefer imtihana giriyordu. İmtihana da hazırlanmıştı. Maalesef bir yılı boşa gitti." dedi.

'Dağ başındaki okulu ulusal eğitim müdürlüğü yazarsa çocuklar mağdur olur'

Zonguldak'ta saatler 10'u gösterdiğinde son ihtarlar yapıldıktan sonra okul binasının kapıları kapatıldı. Bir aday ise son anlarda yetişerek imtihana girmeyi başardı. Fakat iki aday ise kapı kapatıldıktan sonra kapıya koşsa da içeriye alınmadı. Adaylar okulun merkezden uzak olması sebebiyle yolu bulamadığını söylediler. Bir aday yakını olan İsmail Yılmaz ise "Dağ başındaki okulu ulusal eğitim müdürlüğü hiç etrafına bakmadan yazarsa çocuklar da bu türlü mağdur olur. Kent merkezine yakın bir sürü okul var. Ulaşımı kolay olan, her türlü muhtaçlıkları karşılayabilen, vatandaşların rahatlıkla bekleyebileceği okullar var. Ben buraya çok yakın olduğum halde okulu bulamadım. Yol çalışmaları var okullar kapalı. Çocuklarımızın geleceğinin tayin edileceği üniversite imtihanının yapılacağı okul dağ başında" diye konuştu.

Editör: TUNAHAN ERTAN