Breakdans Nasıl Yapılır? Breakdans Hareketleri Nelerdir? Breakdans, 1970’lerin sonlarında New York’un Bronx bölgesinde siyahi ve hispanik gençler arasında başlayan ve kısa bir süre içinde dünyanın her yanına yayılan yarışmacı, akrobatik ve pantomomik bir sokak dansıdır.

Breakdans Nasıl Yapılır? Breakdans Hareketleri Nelerdir?
Breakdans Nasıl Yapılır, Breakdans Hareketleri Nelerdir, Breakdans sokakta nasıl dans edilir, Breakdans nasıl öğrenilir, breakdans yapmanın yolları, breakdans sokak hareketleri, sokakta dans etmek, breakdans yapma

Breakdans hip hop’ın önemli unsurlarından biridir. Başlangıçta sadece yerde dans etmek olan breakdans, şu an electric boogie, uprocking, locking, popping ve diğer fantezi varyasyonlarını da içerir. Breakdans’ı yapan erkeklere ”t-boy” veya ”terakki boy”, kızlara ise ”t-girl” veya ”terakki girl” denilmektedir.

Breakdans senkronizasyon, kuvvet ve de müzikle uyum içerisinde olmayı gerektiren bir dans stilidir. Gerçekten sıkı çalışmayı, kondisyon sahibi olmayı ve işin inceliklerini bilmeyi gerektirir.

Breakdans Hareketleri Nelerdir?

1- 6 Step

İlk hareket olan 6 Step, Türkçe adıyla ’altı adım’, temel bir footwork hareketidir. Bu harekette önemli olan şey, adımları yaparken sayıları doğru saymaktır. Her seferinde sayarak ilerlemek gerekir.

2- JackHammer

Tek el veya çift el olarak uygulanabilen bu harekette kol gücü yeterli olmalıdır. Bunun için de bol bol şınav çekmek yararlı olmaktadır. Özellikle ağırlığı taşıyacak kolun yeterince güçlü olması gerekir.

3- Windmill

Windmill ya da Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ismiyleühelikopter hareketi başlangıçta yavaş yapılması gereken bir harekettir ve hareket boyunca hızlanmak gerekiyor. Önce eller ile destek alınırken sonra eller bırakılır. Bacak esnekliği bu hareketin olmazsa olmazıdır. Bacaklar ne kadar açık olursa Windmill hareketi o kadar verimli olmaktadır.

4- Backspin

Genelde windmill’den sonra bitiriş hareketi olarak kullanılırken başlı başına bir figür olarak kullanmak da mümkündür. Bu harekette sırt tamamen yerde ve kapalı bir pozisyonda iken dönülür. Sırtın, kafanın ya da başka bir yerin yere değmemesine dikkat edilmelidir.

5- Headspin

Kafa üstünde dönüş hareketi için kask ya da bere kullanmak daha sağlıklı olmaktadır. Boyun kasları kadar karın ve bel kasları da güçlü olmalıdır. Bunun için önce kafa üstünde durmayı öğrenmek gerekir. Ayaklar ise yeterince açık pozisyonda durmalıdır. Dönme eylemi ayakların savrulması ile yapılır ama tüm ağırlığı boyun taşır. Bu sebepleüboyun kaslarını güçlendirmeden denemek önerilmez.

6- Top Rock

Top rock da breakdans hareketleri içinde temel figürlerden biridir. Bu hareketler olmadan footwork’lere girmek neredeyse imkansızdır. Estetik açıdan top rock çok önemli bir figürdür. Breakdans sadece zorlu figürlerden oluşmaz, aynı zamanda dans etmek ve müziğe ayak uydurmak gerekiyor. Bunun yolu da top rock yapmaktan geçmektedir.

Sokakların Dansı İle Havanız Değişsin!

Break Dance, Hip Hop’ın en eski çeşidi olarak bilinmektedir ve sokak kültürünü tam manasıyla dansçılara yaşatmaktadır. Öyle ki karışık hareketlerinde, koordinasyonunda, stilinde hep bir estetiklik yatmaktadır. Break dance’ın doğuş hikâyesi ise 1970’li yıllara dayanır. New York’un Bronx bölgesinde ortaya çıkan break dance, kendine özgü müzikleri ve stili ile her zaman dikkat çekici bir dans olmuştur.

Break dance’in 3 farklı türü bulunmaktadır. Uprocking, Locking ve Popping… Her türün kendi içinde belli farklılıkları vardır. Öne çıkan öğelerinde ise stil, moda, doğallık, boş vermişlik, konsept ve teknik yer almaktadır. Siz de bu keyifli dansı öğrenmek isterseniz Yıldız Dans Akademi kursları tam size göre!

Break Dance Nasıl Yapılır? Sokaklar Sizi Çağırıyor!

Break dance hareketleri çoğu atletizme dayanır. Powermove ve footwork diye ikiye ayrılır . Break dansta hareketler serbesttir yani dansçı hareketleri istediği şekilde değiştirebilir. Amud dengesi, nayti hareketi, kopter hareketi, makas, kulplu hareketi gibi figürler barındırır. Kollar ve bacaklar güç ve denge açısından çok önemlidir.

Break dance yapılırken yere yakın dönüşler de dikkat çekicidir ve dansçının dengesini sağlaması da önem arz eder. Break dance doğaçlamaya izin veren bir dans olduğu için keyifle öğrenilir ve sergilenir. Özgür giysileri ve figürleri ile seyir zevki yüksek bir danstır.

Breakdans Nasıl Yapılır, Breakdans Hareketleri Nelerdir, Breakdans sokakta nasıl dans edilir, Breakdans nasıl öğrenilir, breakdans yapmanın yolları, breakdans sokak hareketleri, sokakta dans etmek, breakdans yapma

Editör: TUNAHAN ERTAN