İstanbul'da Sevinç Çelik (32) isimli bir genç bayan, bundan 6 yıl evvel Maltepe'de bulunan özel bir hastanede burun ameliyatı oldu. 2 saat süren ameliyattan bir gün sonra taburcu olan Çelik'te şiddetli ağrı ve yüksek ateş görüldü. Çelik'in ağrıları giderek arttı. Çelik'in bu ameliyatın akabinde yaşadıkları ise sinema üzere oldu. Ameliyatının akabinde yüzünün güleceğini bekleyen Sevinç Çelik evvel enfeksiyon nedeniyle bacaklarını kaybetti. Bu süreçte kızı da lösemiye yakalanan genç bayan 6 hakimin değiştiği davada hakkını aramaya devam ediyor.

AMELİYATTAN SONRA DURUMU BERBATLAŞTI

Estetik ameliyattan bir hafta sonra denetim için hastaneye giden Çelik'in alçısı çıkarıldı. Çelik, ameliyatı yapan doktora şikâyetlerini söylese de argümana nazaran tabipten "Bunlar olağan, canın çok tatlı senin" karşılığı aldı. Yine meskene dönen Çelik'in durumu daha da berbatlaştı. Kardeşi N. Çelik ablasının durumunu mahkemede, "Zaman geçtikte ateş, ağrı, bulantı ve kusma arttı. Tuvalete dahi gidecek dermanı yoktu; sürükleyerek götürüyorduk" kelamları ile anlattı. Çelik, 19 Mayıs'ta devlet hastanesi acil servisine götürüldü.ü

Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor
YA HAYATI YA AYAKLARI Çelik'in durumunun makus olduğunu gören hekimler, ameliyattan sonra kanına mikrop karıştığını ve bunun tüm bedene yayıldığını söyledi. Ağır bakım ünitesine kaldırılan Çelik'in ayaklarında morarma oluştu. Hekimler, ailesine "Hastanın durumu kritik. Bacaklarını kesmemiz lazım. Ya hayatı ya ayakları" diyerek ailenin isteğini istedi. AİLESİ ÇARESİZCE ONAY VERDİ

Aile, çaresizce onay verdi. Haziran'da Çelik'in iki bacağı da diz altından kesildi. Burun estetiği ameliyatı yaptıran Çelik bir ay sonra iki bacağını da kaybederek hastaneden çıktı.

1 MİLYONLUK TAZMİNAT

Estetik ameliyatın yapıldığı hastanenin 'ayıplı hizmet' verdiğini öne süren Çelik, 300 bin TL maddi 700 bin TL manevi tazminat talebi ile dava açtı. Avukat Cesim Parlak dava dilekçesinde, ameliyatı yapan tabibin ihtimam yükümlülüğüne ters hareket ettiğini öne sürdü. Hastane ismine yapılan savunmalarda ise Çelik'in bacaklarının kesilmesi ile ilgili hastanenin bir kusurunun olmadığı kaydedildi. Dilekçelerde, Çelik'in ameliyattan iki hafta sonra yediği tavuk yemeğinden zehirlendiği, enfeksiyonun da bu nedenle oluştuğu öne sürüldü.

2 BACAĞI DA KESİLDİ

İstanbul Anadolu 3. Tüketici Mahkemesi, davacı tarafın talebi ile uzman raporu hazırlattı. Evraka İsimli Tıp Kurumu'nun hazırladığı da dahil olmak üzere 5 rapor girdi. Raporlarda, estetik ameliyat ile Çelik'in bacaklarının kesilmesi ortasında bir bağ kurulamadığı kaydedildi. Çelik'in avukatları, hazırlanan raporların eksik olduğu, ayrıntılı bir rapor hazırlatılması gerektiğini kaydetti.

Mahkeme, 10 Aralık'ta yapılan 16'ncı duruşmada yeni bir rapor talebinde bulundu. Mahkeme, Çelik'in bacaklarının kesilmesinde hastanenin bir kusurunun olup olmadığının ortaya konulması için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden rapor alınmasına karar verdi. Son 6 yıllık süreçte 6 hâkimin değiştiği dava belgesinin bir sonraki duruşması ise önümüzdeki nisan ayı sonunda yapılacak.

Editör: TUNAHAN ERTAN