Bu kapsamda Gerciğin ve Akbayır kırsal mahallelerindeki öğrencilerle bir ortaya gelen Lider Şahin, çocukların hiçbir dersten geri kalmasını istemediklerini belirterek, “Her şey sizin için, sizi geleceğe uygun hazırlamalıyız” dedi.

‘Akıllı Kentler Projesi’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi Bilgi Süreç Daire Başkanlığı’nın kent genelinde Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı EBA üzerinden eğitim alan öğrencileri için Gaziantep Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünce internet ulaşım badiresi yaşadığı tespit edilen 21 bölgede başlattığı pilot çalışma sona erdi, belirlenen noktalarda bulunan internet ağı sorunu ortadan kaldırıldı. Bu doğrultuda Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ve Gaziantep Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve Gerciğin ve Akbayır kırsal mahallelerindeki öğrencileri ziyaret etti. Geleceğin kelam sahibi gençlerin her gereksiniminin karşılanması gerektiğinin altını çizen Lider Fatma Şahin, “İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün interneti zayıf olan 21 bölgeyi belirlemesiyle çalışmalarımıza başladık. Siz pahalı öğrencilerimiz için ne gerekiyorsa yapmayı sürdürerek eğitimde yaşayacağınız muhtemel aksaklıkların önüne geçeceğiz” diye konuştu.21 pilot bölge olarak ise Islahiye’de Yağızlar, Esenler, Karkamış’ta Çiftlik, Kelekli, Nurdağı’nda Kartal, İncegedik, Yavuzeli’nde Tokaçlı, Beğendik, Havuz, Saraymağara, Nizip’te Tatlıcak, Şehitkamil’de Küllü, Karadede, Karakesek ve Köraliler mezrası, Şahinbey’de Akbayır, Malazgirt, Cevizli, Zeytinli, Gerciğin, Oğuzeli’nde ise Dokuzyol mahalleleri belirlendi.

ŞAHİN: ARTIK BELEDİYECİLİK DOĞUMDAN MEVTE HERKESE ULAŞABİLMEKTİR

Ziyarette konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, global bir problemle karşı karşıya olduklarını anımsatarak herkesin maske, ara ve paklık kurallarına hassasiyetle yaklaşması gerektiğini söyledi.

Öğrencilere seslenen Lider Şahin, salgından en çok etkilenen kümenin öğrenciler olduğunu aktararak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Ulusal Eğitim Bakanımız ve ilgili bakanlıklarımız harika takviyeleriyle salgın sürecinde vatandaşın yanında oluyorlar. Eğitimde gerçekleşen dayanak üzerinden başarılı bir süreç geçireceğimizi düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti, eğitimden fırsat eşitliği veren bir ülkedir. Bunun en canlı şahitleri de biziz. Fırsat eşitliği olmasaydı, bu makamlara ulaşamazdık. O yüzden biz, eğitimde verdiği fırsat eşitliğinden ötürü Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür borçluyuz. Lakin her şeyi bakanlıklardan beklemek yanlışsız değil. Biz de bize düşen kısmıyla bu muhtaçlıkları gidermek için buradayız. Öncelikle gelen genelgelerin tatbikatında inanıyorum ki en inanılmaz biçimde uygulamada muvaffakiyet sağlayan kentlerden biriyiz. Zira vilayet protokolümüz, çok titiz bir halde süreci takip ediyorlar. Biz de lojistikçiyiz. Bize eğitim ve sıhhatte üzerimize düşeni elimizden geldiğince yerine getirmek istiyoruz. Artık belediyecilik doğumdan mevte herkese ulaşabilmektir” sözlerini kullandı.“FIRSAT EŞİTLİĞİNİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OLUŞTURMALIYIZ”

Kentin muhakkak noktalarında verilmiş olan dayanaklara karşın kentte internet erişimi zahmeti yaşayan bölgelerin var olduğunu kaydeden Lider Şahin, “Bu da çocuklarımızın direkt eğitimde aksaklıklarına neden oluyor. Uzaktan eğitim için ‘eba’ya birebir anda girince herkes kesintinin yaşanmaması ismine altyapının güçlülüğü gerekli kılınıyor. Önemli bir internet altyapısı gerekiyor. Biz bu çalışmamızı yaklaşık 1 ay evvel incelediğimizde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve internet yapısı zayıf olan 21 yer belirledi. Çabucak talimatlandırıdık. Bilişim AŞ’de bulunan takımımızla birlikte çabucak çalışmaları başladık. Siz öğrenciler için buradayız. Çocuklarımızın hiçbir dersten geri kalmasını istemiyoruz. Her şey sizin için. Sizi geleceğe âlâ hazırlamamız lazım. Fırsat eşitliğini sizler için yaratmamız lazım” formunda konuştu. 

VALİ: YENİ ÇALIŞMALARLA BİRLİKTE İNTERNET KASVETİ ORTADAN KALKACAK Gaziantep Valisi Davut Gül ise pandemiyle bir arada yeni gereksinimlerin ortaya çıktığını lisana getirerek, şunları söyledi:

“Öncelikle her çocuğun her konutta eğitim alması için teknolojik bir aygıtın olması gerekiyor. Bu yetmiyor, bir de internetin olması lazım. İnternette ortaya çıkan zayıflığın nedeni de kullanım oranındaki ani artıştır. Böylece kırsal mahallelerdeki internet dolanımında ezalar meydana geldi. Bu sorun ortaya çıkınca Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Fatma Şahin, çalışma arkadaşlarıyla birlikte düşünceyi inceledi. Artık yapılan yeni sistemle birlikte kırsal mahallelerdeki internet sorunu ortadan kalkacak. Öteki bir sorun da tableti eksik olan konutlardı. Burada da hem büyükşehir hem de ilçe belediyelerinin katkılarıyla 60 bin adet tablet alınma süreci başladı.”

21 NOKTADA PİLOT ÇALIŞMA YAPILDI Gaziantep Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve de bulundukları köyün internet alt yapısının olmadığına işaret ederek, şunları aktardı:

“Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin önderliğinde benzeri internet alt yapısı ezası yaşanan 21 köyde pilot çalışması yapıyoruz. İnternet altyapısını güçlendirdik. Kablosuz internet ‘uzaynet’ direk uydudan temas sağlanıyor. Bugün, bu çalışmanın denemesini yapacağız.”

Editör: TUNAHAN ERTAN