Artık eskisi üzere çok düzgün kılık değiştirerek ve çok bilinmeyen bir halde düşman sınırlarına sarkarak bilgi toplayan casuslar kalmadı, bu işleri hackerlar devraldı! Ardında zımnî para babaları ve hatta devletler olan bu bilgisayar korsanları takımları yıllar içinde sansasyonel taarruzlara imza attı. İşte en büyük hacker kümeleri ve yaptıkları inanılmaz şeyler!

Bureau 121

Kuzey Kore denilince, Güney yakanın tersine teknolojiden epey uzak bir ülke geliyor. Lakin dünya çapında çalışan 1,800'den fazla bilgisayar korsanı ile bu mevzuda hayli ilerlemiş bir ülke. Ülkenin Otomasyon Üniversitesi'nden ihtimamla seçilen bu takım pek çok yasa dışı olaya da karışmış.

Bilhassa Güney Kore bu takımdan çok çekiyor, bankaların kayıtlarını yok ediyorlar, cumhurbaşkanının sitesini çökertiyorlar. En bilinenlerinden biri de Sony'ye 15 milyon dolara mal olmuş saldırıları! Bunla da kalmayıp Amerika'nın ulusal güvenlik kuvveti NSA'i hackleyerek 300 bin aygıta ziyan vererek 4 milyar dolarlık ziyana neden oldular!

Steam Bekleyen Bakiye (Sorunu) Ne Zaman Gelir? Steam Bekleyen Bakiye (Sorunu) Ne Zaman Gelir?
Chaos Computer Club

En eski hacker kümelerinden biri olan CCC, 1981 yılında kurulmuş, Alman korsanların tartıda olduğu bir küme. Şaşırtan formda, öteki hacker kümeleri üzere agresif taarruzları değil, halkın ve basının takdir edeceği işleri var.

Küme Almanya'nın federal posta ofisinin güvenlik sağlayıcısı tarafından ziyadesiyle inançlı olduğu tez edilen sistemini hacklemeyi başarıp 134 bin Mark çalmayı başardılar ve sonraki gün parayı iade ettiler.

Morpho

Wild Neutron ismiyle de bilinen bir küme 2011'den bir yana yatırım, teknoloji ve ilaç dalında onlarca firmanın sistemlerini kırmayı başardı. Kim tarafından sağlandığı bilinmeyen yüksek bir bütçeye sahip olan korsanlar, Microsoft, Apple, Facebook ve Twitter üzere sitelere keşfettikleri özel yazılımlarla saldırarak sıkıntı durumda bıraktı. 

Artlarında iz bırakmayan ve birkaç kişilik bir küme oldukları düşünülen Morpho'nun en bilinen özelliği öteki korsanları çıldırtacak derecede üst seviye kod ve yazılım bilgileri.

Syrian Electronic Army

Suriye'nin yanı sıra İran ve Hizbullah sempatizanlarının oluşturduğu bu küme yıllar içinde geniş alanlarda hücumlar gerçekleştirdi. Genel gayeleri batı dünyasının bilinen haber siteleri oldu, örneğin bir içerik paylaşım sitesi olan The Onion'a ziyanlı yazılımlarla saldırdılar.

Ayrıyeten Amerika'nın kıymetli basın organlarından biri olan AP'nin Twitter hesabını kırarak Obama'nın Beyaz Saray'da gerçekleşen patlamalarda yaralandığı hakkında tweet attılar. Yaptıkları işler ve batılı sayılabilecek espri anlayışları bu kümenin kimliği hakkında soru işaretleri yarattı, örneğin New York Times, kümenin muhtemelen İranlı olduğu hakkında bir haber yaptı.

Anonymous

Anonymous tahminen de dünya çapında en tanınan korsan kümelerinden bir tanesi. 2003'te meşhur 4chan sitesinde organize olan küme o günden bugüne devasa bir ilerleme katetti. Her ne kadar pek çok üyesi tutuklansa da kapalılıklarını yıllar içinde muhafazaya başardılar. Bu süreçte dünya çapında kendilerine sempati besleyen bir kitle de yarattılar.

Direniş hareketleri, çocuk istismarı tersliği, Bilim Kilisesi, üzere aksiyonlara odaklanan küme ayrıyeten taktıkları Guy Fawkes (V for Vendetta) maskesiyle de adeta kahraman pozisyonuna geldiler.

Tarh Andishan/Ajax

İran, ülkesinin ve nükleer silahlarının güvenliğini sağlamak ismine siber alandaki yetkinliğini arttırma emeliyle teşebbüslerde bulunuyor. Bu alanda devlet tarafından yönetilen Tarh Andishan ve Ajax isminde bir aktivist hacker kümesi ile birlikte çalışıyorlar. Güney Kore, Sudi Arabistan ve Pakistan üzere ülkelerin hava yolu geçiş sistemleri kırarak insanların şahsî bilgilerini ele geçiren küme, petrolden telekomünikasyona pek çok sanayiye de saldırdı.

Dragonfly

Rusya ve Doğu Avrupa tarafından finanse edildiği düşünülen bir diğer küme olan Dragonfly, bu ülkelerin Amerika'da ve Avrupa'daki güç sanayisini, elektrik şebekelerini ve başka denetim sistemlerini müdafaası için geliştirilmiş bir şebeke.

APT28 (Fancy Bear)

APT yani 'geliştirilmiş kalıcı tehditler' kümesi Rus kökenli ve Dragonfly ile tıpkı halde finanse edildiği düşünülüyor. Tüm maksatları Rusya devletinin ilgi duyduğu alanlar. NATO, Polonya ve Gürcistan devletinin siteleri, Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı üzere sistemleri kırarak büyük işlere imza attılar.

PLA Unit 61398

Tabi bu listede bir diğer Uzak Doğu ülkesi olan Çin'den bir takım yer almasa şaşırırdık. Çin 2015'te bir siber savunma gruplarının olduğunu kabul etse de de bu takımın yaptıklarından bahsetmeyi atlamıştı. 

Çin takviyeli olduğu düşünülen PLA Unit 61398, 2006'dan 2011 yılına dek, 5 yıl içinde 70 küresel şirketi, hükumetleri ve kar gayesi olmayan tertipleri gaye alarak sistemlerinden bilgi çaldı. Hatta bir öteki argüman da takımın 2014 yılında İsrail'in sistemlerine girerek, füze savunma sistemi hakkında sayısız bilgi çaldığı!

Bonus: Ayyıldız Tim

E bizimkilerden bahsetmeden olmaz! Ayyıldız Tim 2002 yılında Yeni Zelanda'da kurulduğundan bugüne faaliyetlerini sürdürüyor. Grup, ismini Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'nın İnternet sitesini hackleyerek duyurdu ve başka ülkelerin sistemlerine, resmi sitelerine ve veritabanlarına saldırmaya devam ediyor.

Pekala sizin kanılarınız neler? Bu kümeler beşerler ve ülkeler ismine tehlikeli mi? Yoksa faaliyetlerine devam etmeliler mi? Yorumlarda buluşalım!

Kaynak 1 Kaynak 2

Editör: TUNAHAN ERTAN