Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Lideri Doç. Dr. Mustafa Aydın, 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sigara ve sigaraya bağlı hastalıkların Türkiye iktisadına yıllık ziyanının 32 milyar TL olduğunu söyledi.

DHA'nın aktardığına nazaran, Dünya Sıhhat Örgütü’ne üye ülkeler tarafından 1987 yılından bu yana idrak edilen Dünya Tütüne Hayır Günü (World No Tobacco Day-WNTD) nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Lideri Doç. Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin her yıl salt sigaraya 22 milyar TL, sigara kaynaklı hastalıklara ise 10 milyar TL olmak üzere toplamda 32 milyar TL para harcadığına dikkat çekerek, "Bu kayıplar, ülkemizde can ve mal kaybı tarafından, her yıl, dört Gölcük/Marmara sarsıntısının açabileceği ziyana eş değerdir" dedi.

"Dünyadaki en yaygın kanser tipi akciğer"
31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü'nün bu yılki temasının 'Tütün ve Akciğer Sağlığı' olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Aydın, "Oksijen ömrümüz için en kıymetli gereksinimdir ve buna asıl muhtaçlık duyan yegâne organ ise akciğerlerimizdir. Akciğerin en büyük düşmanı ise sigara. Akciğer kanseri dünyadaki en yaygın kanser tipi. Akciğer kanserine neden olan en kıymetli risk faktörü ise sigara ve tütün eserleri kullanımı. Gelin akciğer kanserine davetiye çıkarmayalım" diye konuştu.
"Her 6 saniyede 1 kişi sigara kurbanı oluyor"
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Lideri Doç. Dr. Mustafa Aydın kelamlarını şöyle sürdürdü:

"Tütün kaynaklı hastalıklara her yıl sarf ettiğimiz 10 milyar TL’lik kaynağın kıymetli bir kısmını akciğer kanseri için yapılan harcamalar oluşturuyor. Dünya Sıhhat Örgütü, tütün kullanımının her yıl dünya genelinde en az 6 milyon kişinin vefatına neden olduğunu bildiriyor. Ülkemizde ise bu sayı yaklaşık 115 bin civarında. Yani her 6 saniyede 1 kişi sigara kurbanı oluyor. Yeniden Dünya Sıhhat Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı'nın katkılarıyla hazırlanan Tütün Atlası'na nazaran Türkiye'deki erkeklerin yüzde 31'i tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle ömrünü yitiriyor."

"Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların üçte biri pasif içici"
'Sigara içerek yalnızca kendimize değil, sevdiklerimize ve etrafımızdaki insanlara ziyan verdiğimizi unutmamalıyız' diyen Aydın, şöyle devam etti: "Pasif içiciler sigara içen bireylerin yanında durarak 3 bin 700 çeşit kimyasal gazdan ziyan görüyorlar. Her yıl binlerce pasif içici sigara dumanının verdiği ziyanlardan ötürü hastalanarak hayatını kaybetmektedir. Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların üçte biri sigara içen bir kişi ile yaşadığı, yani pasif içici olduğu için bu hastalığın pençesinde. Sigara içmeyenlerde görülen akciğer kanserlerinin yüzde 17’sinin nedeni çocukluk çağı yahut erişkin devirdeki pasif içicilik. Münasebetiyle sigaraya karşı savaş, kanser çeşitlerinin yüzde 30’unu yok edecektir. Sigarayla hem kendimizi, hem de geleceğimizi yok etmeyelim."

"Son molekülü yok oluncaya kadar çabaya devam"

Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin 1999 yılından bu yana bu uğurda uğraş ettiğine dikkat çeken Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Lideri Doç. Dr. Mustafa Aydın, "Biz yola çıktığımızda otobüslerde ve uçaklarda sigara kullanmak özgürdü. Yani biz bir nevi yel değirmenlerine karşı savaştık. Uğraşlarımız doğrultusunda bugün Türkiye’deki tiryaki sayısı değerli ölçüde azaldı. Lakin geldiğimiz noktayı asla kâfi görmüyor, ‘Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar gayrete devam’ diyoruz” tabirlerini kullandı.

Editör: TUNAHAN ERTAN