Ceza İnfaz Kanunu değişikliklerini görüşüldüğü TBMM'de Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cezaevi personelinin özlük haklarına yönelik güvenlik sınıfı, 3600 ek gösterge ve maaşlarına ilişkin taleplerini dile getirdi. İşte Meclisteki İKM personelinin gündem olduğu o konuşma:

Mersin Milletvekili Alpay Antmen meclis konuşmasındaücezaevi personelinin maaş,ü3600 ek göstergeüveügüvenlik sınıfıütalebini şöyle dile getirdi:

Emekliye 7 büyük destek, Erdoğan talimat verdi, devreye girdi! Emekliye 7 büyük destek, Erdoğan talimat verdi, devreye girdi!

ALPAY ANTMEN – Ben burada bir şey daha söyleyeceğim, neden cezaevi personelini güvenlik sınıfına almıyorsunuz? Cezaevi personeli neden bekçiler kadar maaş alamıyor? Neden cezaevi yöneticilerine 3600 ek gösterge hakkı vermiyorsunuz?

İnfaz ve Koruma Memuru Ne Demek?

İnfaz ve koruma memuru, ıslah evleri ve cezaevlerinde bulunanların barınma, yeme içme ve hayatlarını sürdürme ihtiyaçlarına yardımcı olan personeldir. Bununla beraber infaz ve koruma memuru, tutukluların topluma yeniden kazandırılmasına yardım eder.

İnfaz ve koruma memuru, cezaevi ve ıslahevlerinde bulunan kişilerin düzen ve disiplininden sorumludur. Tutuklu ve hükümlülerin denetimi ve cezaevinin düzenini infaz ve koruma memuru sağlar. Tutuklu ve hükümlülerin arasındaki anlaşmazlıkların çözümü, insani şartlar altında yaşamasını sağlama gibi temel görevleri vardır. İnfaz ve koruma memuru, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerle cezaevi yönetimi arasında bir köprü görevindedir.

İnfaz ve Koruma Memuru Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Cezaevi organizasyonunun işlevselliğini sağlayan infaz ve koruma memuru, cezaevinde düzenin sağlanmasından sorumludur. Bunun yanında infaz ve koruma memuru, tutukluların insani şartlar altında düzenli bir hayat sürmelerini sağlayarak ıslah olma süreçlerine katkıda bulunur.

  • Tutuklular ile ilgili kayıt tutmak,
  • Tutuklulara arama yaparak bulundurdukları eşyaları emniyet altında tutmak,
  • Tutukluların koğuşlarına ulaşmasını sağlamak ve kapılarını kilitlemek,
  • Koğuşları belirli aralıklarla kontrol etmek,
  • Tutukluların cezaevinden kaçma girişimlerini engellemek,
  • Tutukluların yemek, temizlik gibi ihtiyaçlarını temin etmek,
  • Tutukluların sayımını yapmak,
  • Tutuklular arasında çıkan anlaşmazlıkları çözmek,
  • İdari memur bulunmadığında sevk ve idareden sorumlu olmak,
  • Belirli aralıklarla arama yaparak içeri girmesi yasak olan maddelerin önüne geçmek.

İnfaz ve Koruma Memuru Olmak İçin Gerekenler

İnfaz ve koruma memuru olmak istiyorsanız, özel olarak herhangi bir bölümden mezun olmanıza gerek yoktur. Lise veya dengi bir okuldan mezun olmanız yeterlidir. KPSS'den en az 70 puan alan herkes, bu kadroya başvuru yapabilmektedir. Bunun haricinde kurumlar arası geçişle de infaz ve koruma memuru olabilirsiniz.

İnfaz ve Koruma Memuru Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

İnfaz ve koruma memuru olmak için gerekli başvuru şartlarını taşıyorsanız eğer, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezi'nde sizi mesleğe hazırlayacak bir eğitime dahil olursunuz. İnfaz ve koruma memurluğu eğitimindeki derslerden bazıları şunlardır;: Genel Hukuk, Ceza İnfaz Kurumlarında İnsan Hakları, Kamu Personeli Mevzuatı, Ceza İnfaz Kurumu Güvenliği, Mesleki Müdahale Teknik ve Taktikleri, Ceza İnfaz Kurumu Yönetimi, İnfaz Hukuku, Ceza İnfaz Kurumlarında Psikososyal Yaklaşımlar.

Editör: TUNAHAN ERTAN