İran'da 5 bin yıl önce cücelerin yaşadığı antik bir kent keşfedildi. Makhunik isimli kentteki yapıların hepsi küçük insanların içine sığabileceği şekilde tasarlanmış.

Cüceler Şehri Nerede?

İran'da Horasan eyaletinin güneyinde geçtiğimiz günlerde cücelerin yaşadığı ismi Makhunik olan 5 bin yıllık antik bir şehir bulundu. Horasan'ın komşu eyaleti olan Kirman'daki Şahdad şehrinin 100 kilometre doğusunda bulunan antik şehre ait sürekli yeni kalıntılar çıkarılmaya da devam ediliyor. Antik cüceler şehri Makhunik, 1946'ya kadar herhangi bir uygarlığın yaşamadığı düşünülen Lut Çölü'nün merkezine 60 kilometre uzaklıktaki bir bölgede Tahran Üniversitesi Coğrafya Fakültesi tarafından keşfedildi. Antik kentteki yapıların kalıntıları Jonathan Swift'in dünyaca ünlü romanı "Güliver'in Gezileri" kitabında yer alan ve cüceler ülkesi olarak geçen Liliput Şehri'ni veya J.R.R. Tolkien'in "Yüzüklerin Efendisi" kitabı ile filmindeki Hobbitlerin köyünü andırıyor.

Abdullah Sabucuoğlu Kimdir? Abdullah Sabucuoğlu Kimdir?
Cüceler şehri nerede? Cüceler şehrinde cüce evleri
Cüceler Şehri Nerededir, Cüceler Şehrinde Cüce Evleri, 5 Bin Yıllık Cüceler Şehri, Cüceler Şehri Nerde, Cüceler Yaşıyor mu, Cüceler Nerede Yaşıyor, Cüceler Var Mıdır, Cüceler Ne Yapıyor, Cüce Evleri Nasıl, Tarihi Cüce Evleri


EN ESKİ METAL BAYRAK

Arkeologların yaptığı açıklamalara göre, Makhunik antik kentinin Sümer mitolojisinde geçen iki mistik krallıktan biri olan Uruk krallığının Aratta medeniyetine ait bir şehri olduğu ve cüce insanların burada M.Ö. 6000 yılından beri yaşadığı düşünülüyor. Şehirde keşfedilen küçük boyutlu yapılar da bu inanca kanıt olarak gösteriliyor. Makhunik şehrinde bulunan yapılar arasında atölyeler, konut bölgeleri ve mezarlıklar yer alıyor. 800'den fazla antik mezar da kazı aşamaları sırasında ortaya çıkarıldı. Bu yapıların hepsi ve diğer araç gereçler yalnızca küçük insanların içerisine sığabileceği şekilde tasarlanmış. Bölgede yapılan çalışmalarda kuyumcular, esnaflar ve çiftçilerin yaşadığı bazı alt bölgeler de keşfedildi. Ayrıca insanlık tarihinin en eski metal bayrağı bu antik kentte ortaya çıkarıldı.

16-17 YAŞINDA, 25 SANTİM

2005'te bulunan 25 santimetre boyundaki mumyalanmış bir cüce, cüceler şehri teorisine en önemli kanıt olarak gösteriliyor. Cüce cesedi, kazı yapan iki kaçakçı tarafından bulunmuş ve 3 milyon dolara Almanya'da satmaya çalıştıkları sırada ele geçirilmişti. Arkeologlar, cücenin cesedini inceledikten sonra, cesedin doğal işlemlerle mumyalanmış olabileceğini kaydetmişti. Mumya üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, cücenin öldüğünde 16-17 yaşlarında olduğu tespit edilmişti.

Cüceler Şehri Nerededir, Cüceler Şehrinde Cüce Evleri, 5 Bin Yıllık Cüceler Şehri, Cüceler Şehri Nerde, Cüceler Yaşıyor mu, Cüceler Nerede Yaşıyor, Cüceler Var Mıdır, Cüceler Ne Yapıyor, Cüce Evleri Nasıl, Tarihi Cüce Evleri

Editör: TUNAHAN ERTAN