Mide Asidi Altını Eritir Mi? Mide Asidi Altını Eritir Mi?

Gelen son dakika haberine göre, koronavirüs salgınında günlük vaka ve vefat sayılarındaki artışa dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Maske kullanımı başta olmak üzere kurallara uymayanlara kesilen cezalar muhakkak tahsil edilecektir” dedi. Öte yandan Öte yandan ABD örneğinin endişe verici olduğunu belirten uzmanlar, çocuklarda vaka artışı olabileceğine dikkat çekerek okulların açılmasını yaratacağı riske dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs ile mücadele kapsamında denetimlerin artırılacağını, cezaların tahsil edileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları söyledi

DAHA SIKI DENETİM:ü

Türkiye hem sağlık altyapısının gücü hem de aldığımız tedbirler sayesinde oldukça iyi bir noktada bulunuyor. Ancak mevcut durum bizim için kabul edilebilir değildir. Vaka ve vefat sayılarındaki kısmi yükselişten derin üzüntü duyuyoruz. Kafe ve restoranlar kurallara uygunluk bakımından çok daha sıkı şekilde denetlenecektir.

CEZALAR TAHSİL EDİLECEK:

Toplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Riskli illerde il hıfzıssıhha kurulu kararıyla kapasite sınırlamasına gidilebilecek. Maske kullanımı başta olmak üzere kurallara uymayanlara kesilen cezalar muhakkak tahsil edilecek. Esnek ve kademeli mesai usullerinin yaygın şekilde tatbiki sağlanacaktır. Şeffaf şekilde yürüttüğümüz bu sürecin başarısı vatandaşlarımızın vereceği desteğe bağlıdır.

Kalabalık etkinliklerden uzak durmadığımız, sokakta, işyerinde hatta evde belirlenen kurallara uymadığımız sürece ne açtığımız hastaneler ne cezai tedbirler tek başına bizi virüsten koruyabilir. Daha iyi bir çözüm bulunana kadar hayatımızı temizlik, maske, mesafe tedbirlerine göre yeniden düzenlemeliyiz. Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi mevsim hastalıklarının yükü üzerimize binmeden günlük vaka sayılarını yüzün altına, vefat sayılarını mümkünse sıfıra indirmeliyiz.

AİLELERİN TERCİHİNE GÖRE:ü

Uzaktan eğitim sistemimizi en iyi şekilde idame ettirdik. Yeni dönemde eğitim öğretime salgın şartlarını dikkate alarak hem yüz yüze hem uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştireceğimiz bir sistemle devam edeceğiz. Ailelerin tercihine göre okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinden başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz. Bu uygulama salgının seyrine göre şehirlerimizde farklılık gösterebilecek. Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatlarının aksamadan devam etmesi tek gayemizdir.

Çocuk vakalar artabilirü

Öte yandan ABD örneğinin endişe verici olduğuna dikkat çeken uzmanlar, çocuklarda vaka artışı olabileceğine dikkat çekerek okulların açılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Türkiye’de 12 çocuk koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirirken uzmanlar, çocuklar arasında da vaka artışı yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Kovid-19 salgınında en çok endişe edilen konuların başında çocukların durumu geliyor.

Uzmanlar, yüz yüze eğitim konusunda ikiye bölünürken, özellikle ABD’deki çocuk vaka sayısında artış olduğu ve okulların açılması ile birlikte Türkiye’deki tablonun da olumsuz seyredeceği gündeme getiriliyor.

Bazı uzmanlar ise çocuk vaka sayısında artış olmamasına karşın, okulların açılmaması gerektiğini söylüyor. Uzmanların yaptığı bilimsel araştırmalara göre çocuklarda Kovid-19 vakaları genellikle hafif seyrederken, çocukların yüzde 94’ü hastalığı asemptomatik veya hafif atlatıyor.

KRONİK RAHATSIZLIĞI BULUNANLARDA VE ÇOCUKLARDA DAHA AĞIR ETKİ EDİYOR

ABD’de çocuklar Kovid-19’a bağlı hastane yatışlarının yüzde 1.6’sını oluştururken, İngiltere’de Kovid-19 geçiren 651 çocuk vaka üzerinde yapılan incelemede, çocuk vakalarda ağır hastalık ve ölüm riskinin diğer yaş gruplarına göre çok daha düşük olduğu saptandı. Ancak obezite veya kronik rahatsızlığı bulunan çocuklarda virüsün etkileri daha ağır seyredebiliyor. Nadir de olsa birden fazla sistemi tutan inflamatuar sendrom (MIS-C) adı verilen toksik şok benzeri tablo yaşanabiliyor.

% 9’a çıktıü

Türkiye’deki olası riskleri ABD’de yapılan son araştırmalarla Milliyet’e değerlendiren İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, “Salgının ilk günlerinde çocuklarda Kovid-19 vakalarının daha az görüldüğü düşünülüyordu. Fakat son aylarda çocuklarda Kovid-19 vakaları hızla artmaya başladı.

Örneğin pandeminin başında ABD’de çocuklar tüm Kovid-19 vakalarının yüzde 2’sini oluştururken, bu oran Ağustos sonunda yüzde 9.1’e yükseldi. Hatta ABD’de bazı eyaletlerde çocuklardaki vaka artış hızının yetişkinlerden daha fazla olduğu konuşulur oldu.

4 Haftada 179 Bin 990 yeni çocuk vakası

Temmuz ayına kadar tüm ABD’de 200 bin çocuk vaka varken, Ağustos’ta sadece 4 haftada 179 bin 990 yeni çocuk vaka bildirildi. Yani bu 4 haftada yüzde 90 artış demek. Diğer ülkelerde de benzer tablo mevcut. ABD’deki tablo bizde de görülebilir” dedi.  Hem veli hem de öğrencilerin endişeli olduğunu dile getiren Prof.Dr. Çetiner şu bilgileri paylaştı.

Risk artacakü

“Okulların açılmasıyla Kovid-19 riski artacak. Lise ve üniversitelerin açılmasının daha riskli olduğunu düşünüyorum. Örneğin ABD’de Alabama Üniversitesi açıldıktan 10 gün içinde 1043 Kovid-19 vakası saptandı. Güney Kore’de yapılan çalışma, 10-19 yaş grubunda bulaştırıcılığın yetişkinlerden bile daha fazla olabileceğini gösterdi.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda en azından şimdilik güz döneminde lise ve üniversitelerin hibrid veya uzaktan eğitim modeli daha uygun olacaktır. Amerikan Pediatri Akademisi, özellikle 10 yaş altı çocuklarda yüz yüze eğitimin öncelikli olduğunu duyurdu.

Sonbahar ve kış aylarında özellikle çocuklarda mevsimsel grip ve soğuk algınlığı vakalarında artış gözlemlenecek. Bu durumda grip semptomlarının Kovid-19 ile benzerlik göstermesi sorun yaratacak. Bazı vakalar gözden kaçabilir.”

‘Çocuklarda vaka artışı yok’ü

Çocuklarda genel bir vaka artışı olmadığını söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da, okulların açılmasının risk yaratacağının altını çizdi;

“Çocuklar hastalığı daha hafif atlatıyorlar ancak okullar açılırsa, çocuk vaka sayısında artış kaçınılmaz olur. Çocukların taşıyıcı olduklarını da hesaba katarsak aileler için sıkıntılı günler görebiliriz. Bu süreçte okulların açılması doğru değil. 26 milyon öğrenciden bahsediyoruz. Şu an ağır seyreden çocuk vakamız yok ama okullar açılırsa, hem ağır seyreden vakalar, hem de virüsün daha çok bulaştığını görürüz” dedi.

Virüs oyun alanlarındaü

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Eli Dağlı ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çocuklar arasında Kovid-19 bulaşı görmeye başladık. Virüs çocukların oyun alanlarına indi” uyarısında bulundu.

Editör: TUNAHAN ERTAN