Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya nazaran,  toplantıda, Türkiye-AB münasebetleri, bölgesel sıkıntılar ve terörle uğraş hususları ele alındı. 

Toplantının birinci kısmında, Türkiye-AB bağlantılarının mevcut durumuna dair kapsamlı bir değerlendirmede bulunan Kalın, terör, göç, İslam düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı üzere meseleler ve bölgesel krizlerden kaynaklanan meydan okumalar karşısında Türkiye ve AB'nin dayanışma ve iş birliği halinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İbrahim Kalın, yeni fasılların açılması, göç muahedesinin yenilenmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisi üzere hususlarda AB'nin somut adımlar atarak Türkiye'nin beklentilerini karşılamasının yanı sıra 4 milyondan fazla Suriyeliyi ülkesinde barındıran Türkiye'ye, AB'nin verdiği taahhüdü yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin hem Türkiye hem de AB ülkelerinin yararına olacağına işaret eden Kalın, yapılacak güncelleme ile Türkiye ve AB ortasındaki ticaret hacminin artacağını ve böylelikle pandemi nedeniyle yaşanan global ekonomik daralmadan tarafların daha az etkileneceğini lisana getirdi.

"AB, Türkiye'nin eforlarına takviye ve katkı sunmalı"

Kalın, Doğu Akdeniz'in bir barış denizi haline gelmesi için Türkiye'nin gayret ve tekliflerine AB'nin dayanak ve katkı sunması gerektiğini bildirdi.

Kıbrıs Türklerinin haklarının korunduğu her tahlil planına Türkiye'nin yapan bir tavırla dayanak verdiğinin altını çizen Kalın, barış istemeyen Güney Kıbrıs Rum İdaresi'nin ödüllendirildiğini kaydetti. 

Kalın, iki komşu ülkenin sıkıntılarını diyalogla çözebileceğini, Türkiye'nin Yunanistan ile istikşafi görüşmelere hazır olduğunu yineledi.

Toplantının son kısmında sorular yönelten ve görüşlerini lisana getiren AB üyesi ülkelerin büyükelçileri, ilgilerin önümüzdeki süreçte olumlu gündemle devam etmesi gerektiğini kıymetlendirdi. 

 

Isparta elektriksiz kaldı, Vali görevden alındı Isparta elektriksiz kaldı, Vali görevden alındı
KAYNAK: AA

Editör: TUNAHAN ERTAN