Gerek devlet gerekse sivil toplum kuruluşları aracılığıyla mazlum ve mağdur coğrafyalara el uzatmayı yıl uzunluğu aralıksız sürdürüyor.

Bunun en son örneği Etiyopya’da yaşayan Müslümanlar oldu.

Deniz Feneri Derneği Eğitimden Mescite, Su Kuyularından Katarakta, Besin Kolisinden adak bağışına kadar Habeşli Müslümanlara bir dizi vefa yardım projesi götürdü.

Sıkıntı kaidelere karşın kırsalda hayatta kalma uğraşı veren Etiyopya’lı müslümanlara yönelik yardım götüren Deniz Feneri Derneği “Katarakt, Su Kuyusu, Mescit, Eğitim külliyesi ve çekirge istilası sebebiyle mahsül alamayan ve açlıkla karı karşıya kalan Şaşamenni’li  ihtiyaç sahibi Müslüman halka besin kolisi dağıtımı yaparak yüzleri güldürdü.Katarakt Projesi

Sıcak hava, beslenme ve iklim şartları nedeniyle birçok kişinin görme yetisini kaybettiği, Etiyopya’nın Warabe bölgesinde Göz hekimlerinin olmaması ve tedavi imkanlarının yetersizliği nedeniyle bilhassa kırsal kesimde yaşayan ve ameliyat olamayanlara  "Katarakt Projesi" kapsamında, 420 kişinin ameliyatı yapıldı.

Yapılan bu ameliyatlarla ışığa kavuşan bireyler tekrar meskenlerinin geçimini sağlamak için kıymetli bir sıhhat sıkıntısını da halletmiş oluyor.Yetim Eğitim Külliyesi Açıldı

Lisana bölgesinde yeni okul açarak eğitimlerini ve kaidelerini daha uygun düzeye getirme hedefiyle Yunus ve Satı Uslu bağışıyla Yetim Eğitim Külliyesi açıldı.

Eğitimin sekteye uğradığı, imkânların gereksinimi karşılayamadığı bölgelerde okul, medrese, enstitü üzere eğitim kurumlarının inşa ve tamir edilmesi, araç-gereç tarafından desteklenmesi, kriz bölgelerindeki öğrencilerin Türkiye’de yahut öteki ülkelerde eğitim almalarının sağlanması ve eğitimciler için mesleksel gelişim programlarının hazırlanması için derneğin çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Birden fazla kıtlık ve hastalık yüzünden babasını kaybetmiş yetim çocuklar için açılan okulda her türlü kolaylık düşünülmüş durumda.

Deniz Feneri yetimhaneleri yetimlerin barındığı yapılar olmanın ötesinde bir görev görüyor.

Birçok vakit stratejik değere sahip yetimhaneler bölgenin gerektirdiği kurallar doğrultusunda inşa ediliyor.Mescitler

Uzmanlar eşliğinde bölge kurallarına uygun bir halde inşa edilen mescitlerin çatıları sıcaktan ve güneşten korunacak halde yapıldı.

Ayrıyeten vakit içerisinde etraf düzenlemesi kapsamında mescitlerin dört köşesine ağaçlar dikilecek."

Bölge halkının camii ve mescit düşüncesini giderecek olan camiiler beşerler için bir toplanma ve ilmi hizmet merkezi haline gelecek.

Halaba Budekesa ve Tiya Bölgesinde 4 mescit açarak daha yeterli kurallarda ibadetlerini yapmayı hedefleyen açılışlarla mahallî halkın sevinci görülmeye bedeldi.

Mahmut Esad Coşan vefa Mescidi Halaba Bölgesi, Şehit Sami Çitfçi Vefa Mescidi Tiya Bölgesi, Hazreti Fatıma Vefa Mescidi Tiya Bölgesi ve Ali ve Hacer Yıldız Vefa Mescidi Budekesa mescitleriyle bölge halkının kıymetli bir sorunu çözülmüş oldu.

Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor Son dakika: Meteoroloji'den İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor
Su Kuyusu

Afrika’da birçok ülkede uzun müddettir su kuyuları projesi yürüten Deniz Feneri, Afrika kıtasında önemli içme suyu sorunu yaşayan Etiyopya’da bu yılın başından itibaren 12 su kuyusu açtı.

Derneğin su kuyusu açtığı bölgelerde yaşayan halk daha evvel içme su gereksinimini yağmur sularından ya da sıhhatsiz göletlerden sağlıyordu. Daha kurak devirlerde ise beşerler kilometrelerce yürüyerek pak içme suyuna ulaşabiliyordu.

Besin Kolisi

Deniz Feneri, Çekirge istilası sebebiyle mahsül alamayan ve açlıkla karı karşıya kalan Şaşamenni’li  ihtiyaç sahibi müslüman halka besin kolisi dağıtımı yaparak yüzleri güldürdü.

Bölgenin Şaşamennili 1300 aileya 1 aylık erzak dağıtımı yapıldı.

Türkiye’ye ve bağışçılara dua edildi.

Editör: TUNAHAN ERTAN