Depresyon tedavisinde ilaç kullanmak oldukça yaygınlaştı. Her insanın kendini üzgün ve mutsuz hissettiği günler olur. Depresyon hastalarında bu üzgün ve çökkün olma hali günler ve haftalar boyunca devam eder. Depresyon bazı kişiler tarafından hafife alınır. Toplumda her 10 insandan biri hayatı boyunca depresyon geçirir. İngiltere'de yapılan bir çalışmada yaşları 4-16 arasında olan çocuklarda bile % 4 oranında depresyon tespit edilmiştir. Doğru tespit ile doğru destek tedavisi ve antidepresanlarla depresyon tedavi ediliyor. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlara antidepresan denir. 

Depresyon tedavisinde mutlaka ilaç kullanmak gerekir mi
Depresyon tedavisinde mutlaka ilaç kullanmak gerekir mi

Antidepresan nasıl etki eder?

Antidepresanlar beyindeki serotonin ve noradrenalin gibi kimyasal maddelerin düzeyini arttırarak etki gösterir. Bu maddelere ilaçlara nörotransmitter adı verilir. Adı geçen kimyasal maddelerin kişinin ruh halini iyileştirici etkisi vardır. Antidepresan ilaçlar beyinden gönderilen ağrı sinyallerini de azaltır. Bu nedenle kronik ağrı tedavisinde de andidepresanlar kullanılıyor. Antidepresanlar depresyonun nedenini ortadan kaldırmadığından psikoterapi ile birlikte kullanılmalıdır.

En çok aratılan psikiyatri ilacı NERVIUM ilaç nedir, ne işe yarar

Antidepresanlar ne kadar etkili?

Çoğu insan antidepresandan fayda görür. Hafif depresyon vakalarında çok etkili değilken, ağır depresyon vakalarında oldukça yararlıdır.

Antidepresan nasıl kullanılmalıdır?

Antidepresanlar ağızdan ilaç formunda eczanede satılıyor. Hekimler başlangıçta düşük dozda başlarlar. Genellikle faydaları en erken bir hafta düzenli kullanımdan sonra ortaya çıkar. Bazen bu etki 2-3 hafta sonra da başlar. Başlangıçta görülen hafif yan etkilere zamanla tolerans gelişir. 4 hafta kullanımdan sonra hiç fayda görülmediyse ilacın değiştirilmesi veya dozun arttırılması gerekmekte. Genellikle depresyon tedavisi 6 aya kadar uzar. Ancak hayat boyu ilaç kullanması gereken insanlar da vardır. Depresyon ilaçlarında doz atlamamak, unutulan dozları birlikte almak sakıncalıdır. 

Antidepresanlar Ne Zaman Kullanılır?

Depresyon tedavisinde ilaç kullanımı ve Antidepresanlar Ne Zaman Kullanılır işte sorunun yanıtı.

-Depresyon

-Panik Bozukluk

-Agorafobi

-Sosyal Kaygı Boz. (Sosyal Fobi)

Obsesif Kompulsif Bozukluk

-Travma Sonrası Stres Bozukluğu

-Genelleşmiş Kaygı(Anksiyete) Bozukluğu

-Hastalık Hastalığı

-Psiko-Somatik Hastalıklar

-Kanser başta olmak üzere, bir çok fiziksel hastalığa eşlik eden depresyon ve kaygı bozukluklarında

-Alkol ve madde kulanım bozukluğu sonucu gelişen depresyon ve kaygı bozukluklarında

-Ağır geçen “Adet öncesi gerilim “durumlarında,

-İnternet ,Kumar, Aşk ,pornografi ve yalan söyleme übağımlılıklarında

-Psikoz hastalarında(şizofreni gibi…) gelişen depresyon durumlarında

-Hamilelik ve doğum sonrası dönemde gelişen depresyon durumlarında.

-Arka planda kaygı ya da depresyon olup, kliniğe kekemelik ya da tik bozukluğu gibi yansıyan bazı durumlarda

Psikiyatri İlaçlarıyla Alkol Alınır mı

Depresyon tedavisinde mutlaka ilaç kullanmak gerekir mi?

Anksiyete ve Bipolar bozukluk gibi ağır hastalıklarda ilaç kullanmak gerekir. Psikolojik olarak kendinizi olumsuz hissediyorsanız ilaç kullanmanız şart. Hafif depresif bozukluklarda ilaç kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar verir. Depresyon tedavisinde ilaç kullanımı konusuna değindik. Depresyon tedavisinde ilaç şart mı

Editör: TUNAHAN ERTAN