Depresyonla Hüznü Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir? İnsan duygularının geniş spektrumunda keder ve üzüntü baş edilmesi zor olan duygu durumlarıdır. Bunlar belirli bir olay sonucunda ya da kişinin herhangi bir keşfi nedeni ile ortaya çıkabilir üstelik çok uzun da sürebilir ancak “depresyon”la karıştırılmamalıdır.

Mental Bir Rahatsızlık

Son yıllarda gündelik dilimize giren “depresyon” terimi, üzüntülü ve kederli olduğunu anlatmanın bir ifadesi olarak kullanılmaya başlanmıştır ancak “depresyon” mental bir rahatsızlıktır. Üzüntü ve keder ise normal duygu durumlarıdır.

Depresyonla Hüznü Birbirinden Ayıran Özellikler
Depresyonla Hüznü Birbirinden Ayıran Özellikler

Bu ikisinin birbirine karıştırılması depresyondan mustarip bazı hastaların ihtiyaç duydukları desteği alamamalarına ya da tam tersine normal duygu durumlarının hastalık olarak görülerek, ilaçla tedavi edilmeye çalışılması gibi son derece olumsuz başka sonuçlara neden olabilir.

Hüznün Hüzünlü Hikayesi

İnsanın duygu durumu stabil değildir. Bilhassa bazı hayal kırıklıkları, kayıplar, zorluklar derin kederlere yol açabilir. Yalnızlık, çaresizlik hisleri ile baş etmek kolay değildir. Bu dönemler son derece acı verici ve uzun süreli de olabilir ancak bu tedavi edilmesi gereken kronik bir durum değildir. Belli bir süre sonra hafifler ve kaybolur. Yani geçici bir durumdur. Oysa depresyon tedavi gerektiren ve kronikleşebilen bir rahatsızlıktır.

Depresyon düz, sığ ve dayanılmazdır

Kendisi de depresyondan mustarip bir klinik psikolog olanüüK.R. Jaminson,üdepresyon tanımında şöyle bir ifade kullanmıştır: Bazıları boşandıkları ya da işlerini kaybettikleri sırada kendilerinin depresyonda olduğunu sanırlar oysa depresyon düz, sığ ve dayanılmazdır.

Mutluluğun Dengesini Sağlamak

Hüznün hüzünlü hikayesi, aile ve arkadaşlarla geçirilen zaman, kişinin sevdiği şeyleri yapması vb. çabalarla hayatın mutlu dengesinin sağlanması ile son bulur. Herkes yaşamı boyunca böylesi zor zamanlar geçirir ancak bunun depresyonla bir alakası yoktur. Yani biri “bugün depresyondayım” diyorsa ya şaka yapıyor ya da depresyonun ne anlama geldiğini bilmiyordur.

Haşimato ve Lazer Tedavisi Nasıl Olur? Ücretleri Ne Kadar? Haşimato ve Lazer Tedavisi Nasıl Olur? Ücretleri Ne Kadar?

Depresyonun Tehlikeleri

Birçok insanın depresyon ve hüzün arasındaki farkı anlama konusunda zorlanmalarının nedeni ikisinde de derin bir üzüntü duygusunun hissediliyor olmasıdır. Ancak depresyonun tek semptomu üzüntü değildir. Depresyon beynin kimyasında meydana gelen değişimler sonucu, kişinin enerji düzeyinden iştahına kadar tüm yaşamsal faaliyetlerini etkileyen birühastalıktır. Depresyon bir hastalık olarak ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir. Fakat birçok kişi bu durumu doğal keder ile karıştırarak “Her yaranın ilacı zamandır.” ya da “Mutluluk aslında insanın zihnindedir.” vb. telkinlerle bu rahatsızlıkla baş edilebileceğini umar oysa bu telkinlerin faydası olmadığı gibi zararı da olabilir.

Depresyonun Belirtileri

  1. Üzüntülü veya asabi ruh hali,
  2. Kilo ve iştah değişiklikleri,
  3. Çok uyumak ya da uykusuzluk çekmek,
  4. Neşe ve yaşam coşkusunda azalma,
  5. Yavaş hareket etme ya da aşırı hızlı tetikte ve huzursuz hareketler sergileme,
  6. Enerji seviyesinde azalma,
  7. Değersizlik hissi ve kendine güvenin azalması,
  8. Konsantre olma güçlüğü, yaratıcı düşünme kabiliyetinin azalması,
  9. Kendine zarar verme ve intihar düşünceleri.

Bunlar en yaygın olarak görülen semptomlardır ancak depresyondan mustarip herkesin deneyimi de kendine özel bir şekilde seyir eder. Depresyon kişinin hayatını birçok şekilde olumsuz etkiler: İş performansı düşebilir, aile ve arkadaşlık ilişkileri olumsuz etkilenebilir, fiziksel sağlık sorunları baş gösterebilir, zihinsel düşünme süreçleri yavaşlayabilir ve liste böylece uzayıp gider.

Depresyon sağlıklı yaşamın bir parçası değil bir hastalıktır.

Eğer bir yakınınızın depresyondan mustarip olabileceğini düşünüyorsanız, onu dinlemeye zaman ayırın, onun yanında olduğunuzu ve desteğe hazır olduğunuzu söyleyin. Depresyon tedavisinin davranışsal bilişsel terapi, ilaç tedavisi gibi faydası kanıtlanmış birçok tedavi metodu vardır. Ancak unutmayın ki bu yakınınız belki de sadece kötü bir dönem geçiriyordur. Günümüzde depresyon ilaçlarına erişim de çok kolay olduğundan binlerce insan sadece yaşamsal zorluklar karşında duydukları üzüntüleri, depresyon ilaçları ile geçirmeye çalışıyor. Her ikisinin de insan sağlığını olumsuz etkileyecek ve tehlikeli neticelere yol açabilecek yanılgılar olduğunu unutmamalıyız.

Her üzüntü depresyon mudur?

Kişinin uzun suren üzüntüye bağlı olarak duygudurumu daha düşük bir mood da seyredebilir. Yine de bu her zaman depresyon demek değildir.

Ağır ruhsal çöküntü hastalığı nedir?

Ağır depresyon ciddi ve tedavi edilebilir ruhsal bir hastalıktır. Bedensel, zihinsel ve duygusal belirtilerle kendini gösterir. En belirgin özelliği yaşamdan zevk almada azalma ve kötü ruh halidir. Depresyonda olan kişi karamsar, ümitsiz ve mutsuz olur.

Editör: TUNAHAN ERTAN