Avusturya’da yaşayan Meryem Hoş, 45 yıldır gurbette büyük zahmetler çekerek biriktirdiği yaklaşık 5 kilo altın ve 107 bin TL’yi Gaziantep’te bankalardan daha inançlı olduğunu söyleyen bir şahsa kaptırdı. Dolandırıldığını 17 yıl sonra anlayan Hoş, 'Kendisine güvendim, 45 yıllık tüm birikimimi, her şeyimi bu adama verdim' dedi.

İstanbul'da trafik yoğunluğu İstanbul'da trafik yoğunluğu
Gaziantep'te yaşayan Meryem Hoş (72), 1972 yılında Mehmet Hoş ile evlendikten sonra 1974 yılında müracaat yaparak Avusturya'ya gitti. Çift yıllarca hem akrabalarından hem de vatan topraklarından binlerce kilometre uzakta gece gündüz demeden çalıştı. Birinci vakitler çok güç günler yaşayan çiftten Mehmet Hoş bir tır şirketinde sürücü olarak işe başlayarak, yıllarca Avrupa ülkelerine yük nakliyatı yaparken, karısı Meryem Hoş ise kimi vakit paklık yaptı, kimi vakit tuvalet temizledi, turşu firmasında, metal firmasında çalıştı. Sıkıntı ve külfetli geçen birinci yılların akabinde gurbette tutunmayı başaran çift, 4 oğlu ve 2 kızını büyütürken birikim de yaptı.

Kira gelirlerini ve birikimlerini gönderdi
İHA'nın aktardığına nazaran, Gaziantep'te 4 katlı bir mesken yaptıran çift, dairenin birini kendileri için ayırırken öbür üçünü ise kiraya verdi. Türkiye'de yaşayan kız kardeşinin sağlam olduğunu söylediği kuyumcu H.Ü.Ç. ile tanışan tanışan Meryem Hoş, meskenlerinin kirasını da bu şahsın toplamasını istedi. Yaklaşık 17 yıldır kira paralarını da kendisini birebir vakitte banker olarak tanıtan H.Ü.Ç.'nin aldığını belirten Meryem Hoş, vakit zaman ise havale yoluyla binlerce euro parayı da H.Ü.Ç.'ye gönderdi. Avusturya'da biriktirdiği altınlarını da modül parça Türkiye'ye getiren Meryem Hoş, H.Ü.Ç.'nin telkinleri ile bilezik, çeyrek, tam altın ve altın setlerini de bu şahsa teslim etti.
5 kilo altın ve 107 bin TL teslim etti
H.Ü.Ç.'ye toplamda yaklaşık 5 kilo altın ve 107 bin TL teslim eden Meryem Hoş, 2014 yılında ise rahatsızlığı nedeniyle kaybettiği kocasının cenaze ve defin süreçleri, sonraki periyotlarda ise çocuklarının trafik cezası üzere muhtaçlıkları için para istediğinde ise kendisine 15 bin 100 euro geri gönderildiğini söyledi.

Meryem Hoş, kız kardeşinin daima alışveriş ettiğini söylediği ve "çok uygun ve güvenilir" olarak tanıştırdığı H.Ü.Ç.'nin de daima kendisine inanç aşıladığını kaydetti. H.Ü.Ç.'nin kasası olduğunu söylediğini ileri süren Meryem Hoş, kız kardeşinin külfet yaşadığını söylemesi sonrası bir müddet daha H.Ü.Ç. ile çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

İş yerinden kovdu argümanı
Şahsın hakkında duyduğu makûs telaffuzlar üzerine para ve altınlarını almak isteyen Meryem Hoş, kendisine yalnızca 12 cumhuriyet altını ve 2 bin 600 TL verdiğini ileri sürdü. H.Ü.Ç.'nin diğer parası olmadığını söyleyip, altınlarını da parçalayarak kendisini iş yerinden kovduğunu sav eden Hoş şöyle konuştu: "Güvenilir diye evlerimi buna teslim ettim. Yaklaşık 5 kilo altınım, 107 bin TL kira paraları ile Avusturya'dan gönderdiğim paralar bu şahıstaydı. Lakin gereksinimim olduğunda para istedim, gönderdi. Toplamda 15 bin 100 euro geri gönderdi. Altınlarımı ve paramı istediğimde bana yalnızca 12 cumhuriyet altını ve 2 bin 600 TL olduğunu söyleyerek bunları verdi. Şuanda onda 5 kilo altınım, 107 bin TL daha param duruyor. Lakin beni kovdu. Altınları parçalayıp, yüzüme attı. Devlet bankasında hesap açmak istedim. Orada altınlarımı yatırmak istedim. Lakin beni korkuttu. Hesap açma anam. Sakın, savaş çıkar, bir şey olur. Hükümet, devlet, ordu, altınlarına, parana el koyar. Bana güvenebilirsin. Yıllardır bu işi yapıyorum. Çok şükür işlerim yeterli dedi. Beni korkuttu. Kendisine güvendim, 45 yıllık tüm birikimimi, her şeyimi bu adama verdim."

H.Ü.Ç. hakkında şikayetçi olacak

Elinde H.Ü.Ç.'nin yazdığı notlar ve havale makbuzlarının bulunduğunu belirten Meryem Hoş, kuyumcudan şikayetçi olacağını söyledi. Hoş, kiralarını bu şahsın topladığını ve kiracılarının da şahit olduğunu söyleyerek, bir an evvel tüzel süreci başlatacağını tabir etti.

Editör: TUNAHAN ERTAN