NATO'DAN TEBRİK

NATO hem kara hem de hava hesabından yaptığı paylaşımlarda Türkiye'nin 100. yılını 'Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Nice asırlara' ifadesiyle kutladı.

İNGİLİZ MEDYASI SON YÜZ YILI ÖZETLEDİ

Guardian gazetesi ise Türkiye'nin son yüz yılında yaşadığı kilit gelişmeleri derledi. Gazetenin haberinde Atatürk'ün devrimlerinden, çok partili sisteme geçişe, Kıbrıs harekatından, 1980 darbesine kadar ülke tarihinde yaşanan birçok gelişme yer aldı. Guardian haberin son kısmına ise 28 Mayıs seçimlerini ekledi.

AVRUPA ÜLKELERİNDEN TEBRİKLER

Fransa Dışişleri Bakanlığı, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı vesilesiyle Türk milletinin ulusal bayramını kutlarız' ifadesine yer verdi.

Polonya Dışişleri Bakanlığının X hesabından da Türkçe ve İngilizce mesaj yayımlandı. Açıklamada, 'Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun Türkiye, en iyi dileklerimizle! Cumhuriyet'inizin 100. yılı kutlu olsun!' denildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström 'Cumhuriyet'in ilanının yüzüncü yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'ye tebriklerimi sunuyorum. İkili ilişkilerimizi daha da ilerletmek ve güçlendirmek ve NATO'da ortak müttefik olmak için sabırsızlanıyoruz' dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı X hesabı üzerinden yayınladığı mesajda, 'Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Türk halkına ve hükümetine tebriklerimizi sunuyoruz' değerlendirmesinde bulundu.

YUNAN BASINI: GÜÇ GÖSTERİSİ

Türkiye'nin 100. yıl kapsamında İstanbul Boğazı'ndan 100 savaş gemisi geçirdiğini manşete taşıyan Pronews, Ankara'nın 'güç gösterisi' yaptığını vurguladı. Haberde ayrıca birçok sosyal medya hesabının o görüntüleri paylaştığı bağlantılara da yer verildi.

Editör: TUNAHAN ERTAN