En Az Bilinen 7 Farklı Renk

Renkler, eski çağlardan günümüze kadar farklı anlam ve durumlarda toplum ilişkilerini düzenleyen bir unsur olarak kullanılmıştır. Özellikle rengin görsel etkileme gücü olduğuna inanılarak psikolojik, sosyolojik ve kültürel iletişimde insanlara yeni anlatı yolları sağlamıştır.

dünyanın-bilinmeyen-en-değişik-renkleri-nelerdir-işte-o-renkler
Dünyanın Bilinmeyen En Değişik Renkleri Nelerdir, İşte O Renkler, Bilinmeyen renkler, en az bilinen renkler, renklerin tarihi, bilinmeyen renkler nelerdir, renkler nelerdir, değişik bilinmeyen renkler

Çok değil birkaç yüzyıl öncesine gittiğimizde, bugün internetten saniyeler içinde erişebildiğimiz geniş mi geniş renk kütüphanelerine ulaşmayı bırakın, tek bir renk pigmentine ulaşabilmeniz için kilometrelerce yolu devirmemiz gerekiyordu. Anlayacağınız renkler bu kadar kolay oluşmadı.

Ne yazık ki insanoğlu var olduğundan beri renk olayına bilimsel açıdan bakmamış, renkleri sadece birer obje olarak görmüştür; ancak  empresyonistler renklerin farkındalığını hissederek çeşitli çalışmalara imza atmışlardır. 

Dünyanın En Değişik Bilinmeyen Renkleri ve Renklerin Tarihi

Renklerin var olmasını sağlayan ve ona hayat verenüpigmenttir.üBu pigmentler doğada yaklaşıkü40.000üyıl önce bugün pigment adını verdiğimiz materyalleri kullanarak resimler yapan, tarihin ‘ilk ressamları’, pigmentlerle birlikte renkleri ve temsil eylemini de keşfetmiş oldular.ü

Bilinen ilk pigmentleri 5 renk oluşturuyordu. Bunlardan en bilineni ise toprak kırmızısıdır.ü

Öyle Renk mi Olur Diyeceğiniz 7 Farklı Renk Seçeneği

Renkler ticarileşmeden önce boyalar, renk ustaları tarafından hazırlanıyor ve daha sonra da kullanıcılar ile buluşmak üzere yola çıkıyordu; ancak renklerin ticarileşmesiyle birlikte sanat dünyası da farklı arayışlara girdi. Aklınıza bile gelmeyecek çok sayıda renk oluşturuldu.

Vişne Çürüğü

Şarap renginin bir ton daha koyusu desek yanlış olmaz. Çoğu kişi mürdüm rengi ile karıştırmaktadır; ancak mürdüm renginde biraz daha morumsu tınılar vardır.

Vişne çürüğü ise pembe ile kırmızının arasında kalmış tatlı bir renktir.

Şampanya Rengi

Açıkçası ben bu rengi babamdan dolayı biliyorum. Genelde evin boyasını şampanya rengi seçerdi. Eminim çoğu kişi de en çok boyadan hatırlayacaktır bu rengi.

Nar Çiçeği Rengi

En tartışmalı ve en karıştırmalı bir diğer renk ise nar çiçeği rengidir. Genel olarak vişne çürüğü ve mercan rengi ile karıştıranlar ne yazık ki çok fazla.

Mercan Rengi

Turuncumsu pembe tonlarındadır. Yaz aylarının vazgeçilmez renkleri içinde yer alır.

Çivit Mavisi

Verilere göre mor ile mavi arasında bir renktir. Tabii ki çoğu insana göre bildiğin mavi işte şeklinde yorumlanabilir. 

Mint Yeşili

Hemen hemen çoğumuz bu rengi en çok oje reklamlarında görmüşüzdür; ancak ne renk olduğunu pek bilmeyiz. Daha doğrusu yeşil der geçeriz.

Taba Rengi

Kahverengi, kırmızı ve sarının karıştırılmasıyla elde edilen bir renktir.

Yanan konyak alevi rengi

19. yüzyılda ortaya çıkmaya başlayan renk isimlerinin en sıradışı olanlarından bir tanesi, fotoğrafta görmekte olduğunuz rengin ismidir.

Falu

İsmini, çoğu evin aynı derin kırmızı renge sahip olduğu İsveç'in küçük bir şehri olan Falun'dan alan renktir.

Sarhoş depo pembesi

Yapılan deneylerde, insanlar üzerinde sakinleştirici ve huzur verici bir etkisi olduğu kanıtlanan renk, hapishanelerde de yaygın olarak kullanılıyor.

İnkarnadin

Kelimenin kökeni, Türkçe'de "canlanmak, vücut bulmak" anlamına gelen İngilizce "incarnate" sözcüğünden geliyor. Daha sonra Shakespeare, Macbeth'te bu ismi kan rengi anlamında kullanıyor ve bu kullanım yaygınlaşıyor.

 Verditer

Bu rengin ismi, Fransızca "Toprağın yeşili" anlamına gelen bir tabirden türetilmiş. Aynı zamanda turkuazın hala kızı.

Gingerline

Kökü, İtalyanca sarı renk anlamına gelen "giallo" kelimesinden türetilmiş renk, olgun kumkat meyvesinin rengi olarak tarif ediliyor.

Watchet

İsmini İngiltere'nin aynı adlı kasabasından alan renk, kasabanın yamaçlarının sahip olduğu renkten esinlenilmiş.

Drake'in Boynu

Bu renk ismini, çarpıcı bir mavi-yeşil renkte boyna sahip yabani ördeklerden alıyor.

Banan

Bu renk ismini muzdan almıyor değil.

Sang de Boeuf

Kan rengini tasvir eden bir başka renk.

Dünyanın Bilinmeyen En Değişik Renkleri Nelerdir, İşte O Renkler, Bilinmeyen renkler, en az bilinen renkler, renklerin tarihi, bilinmeyen renkler nelerdir, renkler nelerdir, değişik bilinmeyen renkler

Editör: TUNAHAN ERTAN