Bayanları etkilemek sandığınız kadar sıkıntı olmayabilir. Sizler için The Independent'dan derlediğimiz içeriğe bir göz atın.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style...
1. Kırmızı giyin.

Kırmızı çarpıcı bir renktir hasebiyle kırmızı giymek sizi hem toplum içinde ortaya çıkarır hem de bayanların aklında kalıcı bir tesir bırakır. 2010 yılında yapılan araştırmaya nazaran bayanlar açık renkli kıyafet tercih eden erkeklerden daha çok etkileniyor. Çin, İngiltere, Almanya ve Amerika’dan iştirakçilerle düzenlenen bu deneyde, araştırmacılar bayan üniversite öğrencilerinin kırmızı ve yeşil tişört giyen birebir erkeğin fotoğraflarını değerlendirdiklerinde kırmızı tişört giydiği fotoğraflarında daha alımlı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Hatta, ilgi koçları bunun tam karşıtının yani bayanların da kırmızı giydiğinde daha cazibeli olduklarının gerçek olduğunu sav etmiştir.

2. Kendinizi yüksek bir statüyle takdim edin.

2010 yılında Galler Üniversitesi Enstitüsünde yürütülen bir çalışmada gümüş Bentley Continental GT ile birlikte fotoğraf çekinen bir erkeği kırmızı bir Ford Fiesta’yla çekinen öbür iştirakçilerden daha cazip bulunmuştur.

Otomobillerin yanı sıra Cardiff Metropolitan Üniversitesinde yürütülen diğer bir çalışmada ise lüks apartmanlarda yaşayan erkeklerin bayanlara daha göz alıcı geldiğini ileri sürmüştür.

3. Ekstrem sporlar yapın.

Sporla uğraşmak her vakit hayran duyulan bir özelliktir ve açıkçası içine biraz tehlike girdiği vakit daha da hayranlık duyası geliyor insanın.

Alaska Üniversitesindeki araştırmacılar bayanların “avcı-toplayıcı riskleri” alan erkeklerin daha fazla dikkatlerini çektikleri bulmuşlardır, ki bu da atalarımızın tercihlerinden bize kalanların göstergesidir. Bugünkü varyasyonlar tabi ki bufalo avlamayı içermiyor. Bunun yerine dağ bisikletçiliği, su altı dalışı ve ekstrem paten kayışı üzere yüksek adrenalin içeren sporlar tercih edilirse bayanların ilgisini yeteri kadar çekmiş olursunuz.

4. Yara izlerinizi keder etmeyin.

Ekstrem sporlarla bir münasebetiniz olduğunda kendinizi yaralama riskiniz biraz daha fazladır. Lakin bu yaralar yahut çizikler hakkında kaygı etmenize gerek yok, zira bilimsel araştırmalara nazaran bayanlar bu yara izlerinden epey çok etkileniyor.

2009 yılında Stirling ve Liverpool Üniversitelerinde yapılan çalışmalarda foto manipülasyonla yüzlerine yara izi eklenen erkeklerin bayanlar tarafından daha cazibeli göründüğü ortaya çıkmıştır. Lakin “bad boy” tiplemesi bayanların önemli ve uzun vadeli alakalarda aradığı bir özellik değildir. Araştırmalar erkeğin yüzündeki bu yaraların yalnızca kısa vadeli bağlar düşünüldüğünde bayanlara cazibeli geldiğini söylemektedir.

5. Sakal bırakın.

Sakal yahut bıyık üzere yüzde bırakılan kıllar her vakit karşı cinsteki ilgiyi çekmede kolay bir metot olmuştur. 2013 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar 4 sakal çeşidini değerlendirmişlerdir. Tıraşlanmış, hafif kirli sakal, ağır kirli sakal ve büsbütün sakallı olarak kıymetlendirdikleri çalışmada ağır kirli sakalın en cazip olduğu sonucuna varmışlardır.

Müelliflere nazaran ağır kirli sakalın tıraşlı hızı yenmesinin sebebi şudur: “Sakal yalnızca olgunluk ve erkekliğin değil birebir vakitte üstünlük ve agresyonun sembolüdür.”

6. Biraz kas yapın.

Bayanlar güçlü görünen erkekleri tercih ederler, ki bu da son araştırmalarda Griffith Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından onaylanmıştır.Yapılan deneyler sonucunda bayanların neredeyse her vakit güçlü duran erkekleri zayıf duranlara tercih ettiği kanıtlamıştır.

Araştırmacılara nazaran, bunun ayrıyeten atalarımızın hayatta kalma dürtülerini andıran bir özellik olduğunu söylemişlerdir. Hatta bayanların erkekleri “atalarımızdan kalma savaşma kabiliyetleri”ne dayanarak seçtikleri kanıtlanmıştır.

7. Partnerinizi güldürün.

Bir bağda olması gereken en kıymetli şey evvel arkadaş olmaktır, ki bu da sizin başka yarınızı güldürebilmenin yollarını çarçabuk bilmenizi sağlar. Çeşitli araştırmalar bayanların onları güldürebilen erkeklere ilgi duyduğu sonucuna varmıştır. Hatta sakal bırakamıyorsanız ve ekstrem sporlara ilginiz yoksa bu özelliğiniz sizin için bir bonus olabilir.

Aşkın gözü körken flörtleşmek apayrı bir öyküdür. Münasebetiyle insanın cazibeli görünmesiyle ilgili bilimsel prosedürlere dayanan flört başlangıç için âlâ bir sistem sayılabilir.

8. Sizinle eşit düzeyde cazibeli olan birini bulun.

Dış görünüş her şey olmamasına karşın, ve muhakkak değildir, bilim insanlarının da söylediği üzere  romantik ilgideki en kıymetli faktör insanların caziplikte kendilerine en yakın eşler aramaya yatkın olduğudur.

Nottingham Trent Üniversitesindeki psikolog Mark Sergeant: “Eğer sizinle tıpkı ölçüde cazip biriyle birlikte olmazsanız, bu iki şeye sebep olur. Şayet karşınızdaki kişi sizden daha yeterli görünüyorsa, onun gideceğinden ve öbür biriyle bağ yaşayacağından kaygı duyarsınız. Şayet karşınızdaki kişi sizden daha az cazip ise, bu sefer daha düzgününü bulabileceğiniz hakkında endişelenirsiniz.”

Bu hipotez Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından da desteklenmiştir. Burada yürütülen araştırmanın sonucunda ise online flörtleşme sitelerindeki kullanıcıların çoğunlukla kendileriyle eşit çekiciliğe sahip insanlardan geri dönüş aldıkları keşfedilmiştir.

Editör: TUNAHAN ERTAN