Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açarken, ölü ve yaralı sayısının artmaya devam ettiği deprem bölgesinde yaraları sarmak için felaketin hemen ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Hep Birlikte Deprem Bölgelerine Destek Veriyoruz” sloganı ile destek kampanyası başlatıldı.

 Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medyadan destek çağrı yapması üzerine kampanyaya katılmak isteyen Eskişehirliler, ESMEK Eğitim Merkezleri, Büyükşehir Gençlik Merkezleri ve Büyükşehir Belediyesi Spor Merkezlerine akın ettiler. Yüzbinlerce yardım malzemesi ile destek için yarışan Eskişehirliler toplama merkezlerinde büyük yoğunluk oluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi’nin çıkardığı ihtiyaç listesine göre “Battaniye, yorgan, kullanılabilir kışlık kıyafet, bot, soba, çocuk bezi, kadın pedi, konserve ve uyku tulumu” başta olmak üzere insani ihtiyaçlara destek olmak isteyen yardımsever vatandaşlar, tedarik ettikleri malzemeleri görevlilere ulaştırmaya devam ediyorlar.

Yardımsever Eskişehirlilerin dayanışma ruhu ile toplanmaya devam eden malzemeler öncelikle tasnif ediliyor. Malzemeler Büyükşehir Belediyesi Spor Salonu’nda belediye görevlileri ve gönüllerin de desteği ile koliler halinde TIR’lara yüklenerek Eskişehir Valiliği AFAD Koordinasyonunda deprem bölgesindeki illere ulaştırılıyor. 

Eskişehirlilerin depremzedelere destek için gösterdiği büyük duyarlılığa teşekkür eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Dayanışma ruhunu yaşatan güzel şehrimin, güzel insanlarına teşekkür ediyorum. 13 ayrı merkezimizde inanılmaz bir yoğunluk var. Gönüllü ihtiyacımız şuan için bulunmuyor. İhtiyaç olması durumunda belediyemiz sosyal medya hesaplarından mutlaka duyuru yapılacak. Sizlerden ricam Destek Toplama Merkezlerimize kullanılmış kıyafet verme konusunda lütfen ısrarcı olmayınız. Yardımları hafta boyunca toplamaya devam edeceğiz ve AFAD koordinesinde ihtiyaç duyan kentlere göndereceğiz. Şimdiden şehrimin güzel yürekli insanlarına teşekkür ediyorum. Yaşanan bu büyük felakette de omuz omuza, dayanışma halinde yaraları sarmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kampanya hakkında bilgi almak isteyenler 0222 211 55 00 dahili 1202-1221-1400-1374-1391 numaralı hatlardan yetkililere ulaşabilecekler. 17.00’a kadar açık olacak Büyükşehir Belediyesi’nin Destek

Toplama Merkezleri ve adresleri ise şu şekilde:ü

1-üü üESMEK - Şeker Mah. Kabine Sokak No: 1 (Opera Binası Arkası)
2-üü üESMEK Yunus Emre - Kurtuluş Mah. Tarlabaşı Sk. (Yunus Emre Halk Çarşısı Üzeri A Kapısı)
3-üü üESMEK Emek - Emek Mah. 2. Arabacılar Caddesi No: 213 Odunpazarı
4-üü üTuristik El Sanatları Merkezi - Şarkiye Mah. Işıklar Sok. No: 2 Odunpazarı (OMM Yanı)
5-üü üESMEK 71 Evler - 71 Evler Mah. Ertaş Bulvarı No: 261 Odunpazarı
6-üü üSosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü- Arifiye Mh. Sancar Sk. No: 2 (Taşbaşı Çarşısı Girişi)
7-üü üBüyükşehir Gençlik Merkezi- Haller Gençlik Merkezi
8-üü üOsmangazi Gençlik Merkezi Büyükdere Mah. Adaklı Sokak No:39 (KYK Yurtları Karşısı)
9-üü üOsmangazi Spor Salonu- Osmangazi Mah. Subaşı Sk. No: 2
10-üü üKentpark Kapalı Yüzme Havuzu- Şeker Mah. Sivrihisar-2 Cad. No: 193
11-üü üŞirintepe Spor Merkezi- Şirintepe Mah. Bursa Cad. No: 24
12-üü üŞehit Tarkan Karaca Spor Merkezi - Sütlüce Mah. Eğitimciler Cad. No: 81
13-üü üBüyükşehir Belediyesi Spor Merkezi- Şehit Yzb. T. Güngör Cad. No: 142

Editör: TUNAHAN ERTAN