Gazeteci Arif Anbar, Jeolog Prof. Dr. Can Ayday’ı kaynak göstererek Eskişehir’in deprem gerçeği üzerine çarpıcı veriler paylaştı.

1. Eskişehir Fay Zonu: İnegöl’den İnönü’ye, İnönü'den Çukurhisar’a, Çukurhisar'dan Karabayır’a, Karabayır'dan Üniversite Evleri'nin arkasına, oradan Asri Mezarlığa, mezarlıktan Sultandere’ye, Sultandere’den de Kaymaz tarafına gidiyor ve sonra aşağıya doğru iniyor.
2. Eskişehir, Kuzey Anadolu Fayına 65 kilometre. Ayrıca Güneyde Kütahya’dan geçen aktif fay var. Yani Eskişehir, Eskişehir Fay Zonuyla beraber üç tane depremden etkilenecek.
3. Eskişehir’in merkezi çanakta; alüvyon, yani yumuşak zemin. Şair Fuzuli, Mustafa Kemal Atatürk, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, İsmet İnönü, Yunus Emre, Sakarya, Sivrihisar Caddeleri tehlike altında. Deprem sonrası şehir kilitlenir, müdahale bile edilemeyebilir.
4. Eskişehir depreminin tekrarlanma periyodu 70 yıl ile 90 yıl arasında. 1956’da deprem oldu en son. 70 yıl eklendiği zaman 2026 yapıyor. O halde üç yıl var. 90 yıl eklediğiniz zaman 2046 yapar. O zaman da 23 yıl oluyor.
5. Yani büyük Eskişehir depremi 3 yıl sonra da olabilir, 23 yıl sonra da olabilir. Ancak burada bir kesinlikten bahsedilemez, hemen yarın da olabilir. O nedenle acil önlem!

Editör: TUNAHAN ERTAN