Emekli maaşına düzenleme geldi, yüzde 49! Emekli maaşına düzenleme geldi, yüzde 49!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan 1.000 TL esnaf dayanak paketinin ayrıntıları muhakkak oldu. üAylardır tesiri süren koronavirüs yüzünden maddi problemler çeken esnafa bir nebze de olsa yardımı olacak olan esnaf takviye paketi kapsamında 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira takviye ödemesi yapılacak. Ayrıyeten yeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750 TL, küçük kentlerdeki esnafa 500 TL kira yardımı da yapılacak. Ödeme için müracaatlar e-devlet üzerinden yapılacak. Dayanak paketi lokantacıdan pazarcıya, pastaneden pazarcıya, taksiciden berber ve kuaförlere, dolmuşçudan oto tamircisine kadar birçok meslek kümesine verilecek. Pekala esnaf dayanak başvurusu nasıl yapılır?

ü
ESNAF TAKVİYE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Esnafa yapılacak olan kira yardımıüveü1000 TL’lik hibe takviye başvurusu, yineüe-Devlet üzerinden yapılacak. Pandemi Toplumsal YardımübaşvurusundaüuygulananüTC Kimlik numarasının son hanesine göreübaşvuru günlerinin açılması, yine uygulanabilir.ü

ü

Hizmetin e-Devlet üzerinde açıldıktan sonra, müracaat yapacak bireylerden kimlik bilgileriyle birlikte bir form doldurmaları talep edilecek. Yapılan müracaatlar değerlendirmeye alındıktan sonra, belirlenen koşulları yerine getiren işletmelere büyükşehirlerde 750 TL, öbür vilayetlerde ise 500 TLükira yardımındaübulunulacak. Esnaf,ü1000 TL'likühibe dayanağı içinüyine tıpkı prosedürü izleyecek.ü

ESNAF DAYANAK PAKETİNİN DETAYLARIü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın akabinde millete seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa kira dayanağı ile gelir kaybı takviyesi için hazırlıklara başladıklarını bildirerek, "Ülkemizde kolay yola tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından direkt etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesite 3 ay müddetle ayda 1000 lira takviye ödemesi yapacağız. Hibe halinde vereceğimiz direkt esnaf takviye ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, bayan ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi üzere kısımlar faydalanacaktır. Böylelikle ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık dayanağı esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz." diye konuştu.

Esnafa kira takviyesini kolay yola tabi olmanın kurallarına nazaran belirlediklerini lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu kuralları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafımıza yeniden 3 ay müddetle büyükşehirlerde aylık 750 lira, öteki vilayetlerde ise 500 lira kira dayanağı yapacağız. Buna nazaran ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira dayanağını esnafımıza hibe olarak vereceğiz. Bu iki dayanak kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe dayanağı sağlamayı planlıyoruz. Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin müsaade, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma müsaadesi, yararlanma ve hasılat hisseleri ile ecrimisillerin ödeme müddetlerini müracaat kaidesi aranmaksızın 1 yıl müddetle erteliyoruz. Bu ertelemenin turizm bölümüne katkısı 925 milyon liradır. Belediyelere de mülkiyet yahut tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve gibisi kullanımından kaynaklanan bedellere indirim yahut erteleme kararı alabilme imkanı sağladık."

ESNAF DAYANAK PAKETİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf takviyesinden kimlerin yararlanacakların açıkladı. İşte o açıklama;ü

"Hibe halinde vereceğimiz direkt esnaf dayanak ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, bayan ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi üzere kesitler faydalanacaktır. Böylelikle ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık dayanağı esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz."

KOLAY YÖNTEME TABİ OLMANIN GENEL ŞARTLARIü
  1. Kendi işinde bilfiil çalışmak yahut bulunmak (işinde yardımcı emekçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük üzere mecburî ayrılmalar münasebetiyle süreksiz olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu kaidesi bozmaz. Vefat halinde, iş sahibinin dul eşi yahut küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.), 2. İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ilişkin olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı; • büyükşehir belediye hudutları içinde 2019 takvim yılı için 9.000 TL’yi aşmamak (2020 takvim yılı için 11.000 TL) • öteki yerlerde 2019 takvim yılı için 6.000 TL’yi aşmamak (2020 takvim yılı için 7.000 TL) 3. Ticari, zirai yahut mesleksel faaliyetler hasebiyle gerçek yordamda gelir vergisine tabi olmamak.
ÖZEL KURALLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Editör: TUNAHAN ERTAN