Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor

Diyarbakır'da yaşayan Mehmet Akar, geçen yıl 21 Ağustos'ta ortadan kayboldu. Akar'ın annesi Hacire Akar, 1 gün sonra HDP Diyarbakır vilayet binası önüne geldi. Oğlunun HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, vilayet binası önünde oturma eylemi başlattı. Hareketin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece mesken hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, aksiyonuna son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere davette bulundu. Akar'ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar'ın davetiyle harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül'de HDP binası önünde oturma hareketine başladı.


EVLADINA KAVUŞAN AİLE SAYISI 20 OLDU

Hacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra harekete katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye-Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan'ın kızı Pelda, Melik Aslan'ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik'in oğlu Veysi, Cahide Alkan'ın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynak'ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış'ın kızı Tekoşin Açar, Sait Açar'ın oğlu Haşim, Cemal Ertaş'ın oğlu Ramazan, Sever Fidan'ın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetin'in oğlu Erdal Çetin, Fahrettin- Meryem Akkuş çiftinin oğulları Erkan, Fattah-Perihan Kaya çiftinin oğlu Cuma ile en son Safiye-Mehmet Emin Coşkun çiftinin oğlu İbrahim Coşkun, Mehmet-Keziban Yalçın çiftinin kızları Yasmin'in de teslim olmasıyla evlatlarına kavuşan aile sayısı 20 oldu.

'BİR İNSANIN EVLADINI KOKLAYIP ÖPMESİ DÜNYAYA BEDELDİR'

HDP vilayet binası önünde yaptıkları oturma aksiyonu sonucu terör örgütünün elinden kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan çocuklarına kavuşan Fahrettin Akkuş ve Mehmet Yalçın, evlat nöbetini sürdüren ailelere takviye ziyaretinde bulundu. Fahrettin Akkuş, evlat nöbetindeki ailelerle, çocuklarına kavuşana kadar birlikte olacaklarını söz ederek, çocuğuna kavuştuğunda yaşadığı sevinci aksiyon yapan ailelerin de yaşamasını diledi. Akkuş, şunları söyledi: 

"Bir sene 4 gün boyunca ailelerle birlikte burada kaldım. Allah'a çok şükür en sonunda evladıma kavuştum. İnşallah buradaki aileler de evlatlarına kavuşur. Ben buraya dayanak vermeye geldim. Takviyemi her vakit sürdüreceğim. Devletimize Allah zeval vermesin. Cumhurbaşkanımızdan, İçişleri Bakanımızdan ve emniyet teşkilatımızdan Allah binlerce sefer razı olsun. Bu ailelerin her vakit yanında olacağım. Herkes çocuklarına sahip çıksın, çocuklarını örgütlere kaptırmasın. Ben 5 yıl ağladım. Allah kimsenin başına getirmesin. HDP olmadan PKK olmaz. PKK hiçbir vakit merkeze gelerek çocukları almıyor. HDP çocukları alıp adrese götürüyor, PKK'ya teslim ediyor. Kimse kimseyi kandırmasın, benim başıma geldi, 5 yıl ciğerimi yaktılar. Bir insanın evladını koklayıp öpmesi dünyaya bedeldir. 5 yıl boyunca beynim gitti ve hastalandım lakin evladıma kavuştuktan sonra beynimde bir şey kalmadı. Ben nasıl sevindiysem inşallah buradaki aileler de benim üzere sevinir ve evlatlarına kavuşur."

'EVLADIMA KAVUŞTUĞUMA HALA İNANAMIYORUM'

Mehmet Yalçın ise kaçırılan dağdaki çocuklara seslenerek teslim olmalarını istedi. Kendisinin evladına kavuştuğuna hala inanamadığını lisana getiren Yalçın, kelamlarını şöyle sürdürdü:

"Biz çocuğumuzu aldık diye gidip konutta oturacak değiliz. Gelip buradaki arkadaşlarımıza takviye oluyoruz ve her vakit onların yanında olacağız. Dağdaki gençler korkmasınlar, çekinmesinler. Bakın bizim çocuklar geldi ve şu an bizim yanımızda sıcacık yuvalarındadırlar. O yüzden onlara sesleniyorum; Annenizi, babanızı üzdüğünüz kâfi. Gelin teslim olun. Devletimiz merhametlidir, devletimiz sahip çıkar. Anne babalar artık ağlamasın. Gelin bu ağlamalar bitsin, keyifli olsunlar. İnsanın evladına kavuşması farklı bir şeydir. Geceleri uyandığımda kalkıyorum, gidip yatağına bakıyorum. 'Acaba gerçek midir değil midir? diye bakıyorum. Rabbim evlat acısını kimseye yaşatmasın. Bütün evlatları da anne babalarına kavuştursun."

Öte yandan, usta birliğine giderken, 2015 yılında Tunceli-Pülümür yolunda PKK'lı teröristler tarafından kaçırılan ağabeyi Adil Kabaklı için annesi Cennet Kabaklı ile birlikte Gaziantep'ten gelerek, HDP vilayet binası önünde oturma aksiyonu yapan Tuğba Yıldırım, ağabeyine yazdığı his yüklü mektubu okudu. Yıldırım, mektubunda ağabeyini çok özlediğini vurguladı. 
KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN